Jis pasakojo dar prieš šiandien paviešintą sprendimą bendravęs su A. Dulkiu ir pataręs visgi neskubėti atleisti vadovo.
„Esu kalbėjęs ir išsakęs savo nuomonę, kad negali būti už viską atsakingas vadovas. Kitas dalykas, esu kalbėjęs ir su vadovu, rekomendavau jam gintis teisinėmis priemonėmis. R. Mažeika buvo laikomas vienu geriausiu, jei ne geriausias, tiek ligonių kasų, tiek šios įstaigos vadovas. Jis taip pat buvo ir ekspertų dėl COVID-19 situacijos grupių narys“, – kalbėjo parlamentaras.
Anot jo, akivaizdu, kad R. Mažeika ligoninėje ėmėsi permainų, jungė padalinius, atleido vyresnio amžiaus vadovus, tačiau galimai ne visi liko tuo patenkinti.
„Gali būti, kad bet kokie jo veiksmai, kuo, beje, dabar skundžiasi ir kitų įstaigų vadovai, jog bet kokie ketinimai sudaryti grafiką dirbti ir po pietų ar savaitgaliais jau sulaukia priekaištų, neva tai vos ne mobingas. Taigi neranda, ką statyti dirbti. Taigi, žinodamas kolegą, nemanau, kad jis nepridarė klaidų, bet vargu ar reikia rinktis tokį kelią“, – sakė A. Matulas.
Kur prasideda mobingas prieš vadovą?
Pašnekovo teigimu, situacija dviprasmiška – vadovas darė pertvarkas, bet galbūt elgėsi per daug drąsiai, o dėl to galėjo susilaukti ir keršto.
„Galbūt neįvertino, kokios pasekmės gali būti, bet dabar neišeina visą bėdą versti ant R. Mažeikos. Aš bent jau nebūčiau skubėjęs, bandyčiau kalbėti su kolektyvu, taikyčiau kolektyvą.
Bet čia labai svarbu atskirti, ar kurioje vietoje mes čia nepradedam taikyti mobingo įstaigų vadovų atžvilgu? Kaip minėjau, sulaukiu keliolikos įstaigų vadovų skambučių, kurie neranda, kaip sudaryti grafikus savaitgaliais ar naktimis, nes piktinasi, neva čia taikomas mobingas.
Taigi toks paskubėjimas gali valstybei papildomai kainuoti, jei būtų nušalintas ar atleistas vadovas ir vėliau reikėtų mokėti kompensacijas. Jų Aurelijus Veryga yra daug išmokęs. Tai A. Dulkys neturėtų eiti tokiu keliu, turėtų būti empatiškas tiek darbuotojų, tiek darbdavio atžvilgiu“, – pabrėžė Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas.
Anot jo, vertėtų sulaukti STT tyrimų išvadų ir nepriešinti kolektyvo.
Baiminasi, kad sumažės paslaugų prieinamumas
Portalas tv3.lt primena, kad reaguodami į dalies Šiaulių ligoninės darbuotojų išplatintą vadovą užstojantį raštą persvarstyti sprendimą A. Dulkį ragino ir grupelė Seimo narių.
„Išties labai neramu dėl vieno didelio Lietuvos regiono. Tos problemos, matyt, prasidėjo bandant spręsti kitas bėdas, kurių niekas neneigia, tai –medikų mobingo problemas. Bet tai, kas vyksta dabar toje ligoninėje, man atrodo, jau peržengia tam tikras ribas ir kelia realias grėsmes to regiono pacientams
Laiške, kurį jums visiems persiunčiau, kurį pasirašė konkretus žmogus, ne anonimas – Intervencijos angiologijos skyriaus koordinatorius, labai aiškiai parašė, kad atleidus vadovą jis nebeplanuoja dirbti ligoninėje ir planuoja karjerą užsienyje. Anot jo, panašius planus turi ir rezidentai, kurie buvo kviesti ir planavo atvažiuoti. Ir jam pasitraukus infarkto, insulto klasteris nebegalės funkcionuoti“, – dar praėjusią savaitę komiteto posėdžio metu nuogąstavimus išsakė eksministras.
Patvirtinęs, kad A. Veryga ne kartą išsakė poziciją dėl palaikymo R. Mažeikai, A. Matulas visgi metė akmenuką į paties eksministro daržą.
„Tas atleidimas kilus įtarimams yra įmanomos po to, kai jis teikė i savo kadencijoje priėmė įstatymą dėl nepriekaištingos reputacijos. Ir tai leidžia vien kilus įtarimams nušalinti žmogų. Taigi daugybę atvejų žinome, kada kilus įtarimas nieko nepasitvirtina, bet žmogus jau būna nušalintas, apšmeižtas“, – pastebėjo jis.
Kiek skeptiškai Seimo narys vertino ir kalbas dėl to, kad neliks kam gydyti pacientų.
„Nemanau, kad taip gali būti. Be abejo, tam tikri protestai gali būti, jei buvęs vadovas rėmėsi jaunesniais gydytojais. Bet tai, kad nuo vieno žmogaus pasikeis sistema, sugrius klasteris, taip tikrai nebūna. Nėra šiuo atveju nepakeičiamų“, – sakė jis.
Portalas tv3.lt primena, kad paskutiniąją darbo dieną R. Mažeika išplatino atvirą laišką.
Komisija sudaryta dar gegužę
Sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio įsakymu iki darbo dienos pabaigos R. Mažeika įpareigotas perduoti, o Respublikinės Šiaulių ligoninės direktoriaus pavaduotoja administravimui Aušrelė Šalkauskienė perimti ligoninės svarbiausius reikalus ir dokumentus.
Primename, kad gegužės mėnesį buvo sudaryta komisija dėl R. Mažeikos galimo darbo pareigų pažeidimo tyrimo. Komisija nustatė, kad ligoninės direktorius padarė darbo pareigų pažeidimus, neužtikrindamas ir netinkamai kontroliuodamas ligoninės vidinius procesus, neužtikrindamas nediskriminacinės darbo aplinkos darbuotojams, neužkirsdamas kelio nesaugiam psichosocialiniam klimatui formuotis, toleruodamas ir nesiimdamas efektyvių priemonių psichosocialiniam klimato gerinimui.
Taip pat Sveikatos apsaugos ministerija yra gavusi informaciją iš Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento, kad Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos Centrinėje tyrimų valdyboje atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų, susijusių su viešaisiais pirkimais sveikatos apsaugos sektoriuje. Šiame tyrime įtariamuoju patrauktas R. Mažeika.
Komisija pateikė siūlymą pripažinti R. Mažeikos darbo pareigų pažeidimus ir pasiūlė svarstyti jo atšaukimą iš direktoriaus pareigų dėl prarasto pasitikėjimo. Komisijos išvada ministrui buvo pateikta birželio 23 d. Susipažinęs su ja, sveikatos apsaugos ministras priėmė sprendimą pradėti ligoninės vadovo atšaukimo iš pareigų procedūrą.