Anekdoto herojus iš anų „perestroikos“ laikų, paklaustas, koks naujas gyvenimas, atsakė: „Kaip šuns – pavadėlį pailgino, maisto dubenį patraukė tolyn, užtat loti gali, kiek nori.“
Šiandien anekdotą tektų perrašyti. Triukšmauti gali į valias (visuomenės pyktis ir nepasitenkinimas net skatinamas ir kurstomas). Dubenėlis – pustuštis, tačiau pavadėlį atrišo, todėl maisto gali ieškoti pas turtingiau gyvenančius kaimynus.
Vis dėlto liko nematomų pavadėlių – manipuliavimo žmogaus sąmone technologijos. Norint valdyti protingą būtybę, nebūtina ją veikti fiziškai. Žmogus tam išrado kalbą. Ką apie manipuliavimo metodus sako, kaip manoma, lietuviškų šaknų turintis ukrainiečio ir baltarusės sūnus, garsus amerikiečių lingvistas, filosofas, nusipelnęs Masačusetso universiteto profesorius Noamas Chomsky?
Pasak jo, visuomenę kontroliuoti galima nukreipiant jos dėmesį. Kad piliečiai valdžios ir ekonominiam elitui netrukdytų priiminėti jiems nenaudingus sprendimus, reikia nukreipti jų dėmesį į mažiau reikšmingus įvykius. „Nukreipkite piliečių dėmesį nuo realių socialinių problemų ir laikykite juos mažareikšmių problemų nelaisvėje, kad būtų nuolat užimti ir neturėtų laiko mąstyti“, – vieną manipuliacijos metodų įvardija N. Chomsky. Kad tai puikiai veikia Lietuvoje, įsitikinsime prisiminę „svarbiausius“ pastarojo meto skandalus ir naujienas.
Užduokite sau paprastą klausimą: ką reikšmingo žinote apie planuojamą naują atominę elektrinę, būsimą suskystintų dujų terminalą, apie kas mėnesį didėjančią „Sodros“ biudžeto skylę? Ar girdėjote, kad per du pirmus šių metų mėnesius „Sodros“ deficitas viršijo pusę milijardo litų. Vadinasi, anksčiau ar vėliau valstybei vėl teks skolintis, kad laiku išmokėtų senatvės pensijas ar ligos pašalpas. Gal vertėtų susitelkti inteligentijai ir pasvarstyti ar bent aiškiai užduoti klausimą valdantiesiems: kiek nauja atominė elektrinė pabrangins elektrą ir kokią papildomą skolų naštą užkraus ant mūsų, mūsų vaikų ir anūkų pečių? O kiek mūsų stabtelėjo pagalvoti: ar tikrai plaukiojantį dujų terminalą Lietuva turi nuomotis iš norvegų, o ne nusipirkti? Kodėl brangiau skolinamės iš komercinių bankų, o ne Tarptautinio valiutos fondo? Net ir „Snorą“ baigiame pamiršti.
Užtat kiekvienas ir vidury nakties pažadintas atsakytų, kad šiandien svarbiausios Lietuvos „bėdos“ – Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos (FNTT) vadovų skandalas ir kaip „ims“ antstoliai Garliavos mergaitę. Beje, pasak N. Chomsky, manipuliuoti galima ir sukuriant problemą bei pasiūlant jos sprendimo būdą. Galima panaudoti emocinį veiksnį į pasąmonę įdiegti „svetimus“ norus, baimes, būgštavimus ar kitiems (tik ne jums) reikalingus elgesio modelius. Beje, neseniai įregistruota partija „Drąsos kelias“ išsivystė tarsi pagal N. Chomsky scenarijų. Pirmiausia iki valstybinio masto išpūsta „pedofilijos problema“ ir, žmonių emocijoms įkaitus iki kritinio lygio, pasiūlytas sprendimas – mitinguoti, imti valdžią, budėti prie Garliavos tvoros. Žmogui leidžiama patikėti, kad ir jis ką nors gali.
Žmogus – protinga būtybė, galinti nutraukti ir nematomus „pasaitėlius“. Svarbiausia, neužsižaisti ties viena problema, netikėti tik vienu informacijos šaltiniu, užuot rėkavus, kad viskas blogai, pagalvoti, kaip tai pakeisti.