Asta VOLKOVAITĖ
Nepagrįstai mokami per dideli atlyginimai ar skiriami priedai, sutuoktiniai, darbo metu susiję tiesioginiu pavaldumu – tokių ir kitokių negerovių neseniai atskleidė miesto ikimokyklines įstaigas tikrinę savivaldybės kontrolieriai. Aptinkami pažeidimai – ne pats blogiausias faktas. Darželiuose neskubama taisyti padarytų klaidų ir į rekomendacijas žiūrima pro pirštus. Miesto vadovams tai irgi nelabai rūpi – jie užsiėmę naujų darbo vietų bendražygiams kūrimu.
Šiaulių miesto savivaldybės vadovai pro pirštus žiūri į tai, ką negero jų asignuojamose įstaigose randa savivaldybės kontrolieriai – lopšelyje-darželyje „Gintarėlis“ ilgai dirbo sutuoktiniai, iš kurių vienas buvo pavaldus kitam.
„Ligoninės direktorius sprendė jo vadovaujamoje institucijoje dirbančios sutuoktinės tarnybos klausimus: priėmė ją į darbą, vėliau perkėlė į skyriaus vadovės pareigas, skyrė stažuotes, tarnybines komandiruotes, nustatinėjo darbo užmokestį ir priedus, išleisdavo atostogų, pasirašė trišales sutartis su bendrovėmis, pagal kurias sutuoktinė ligoninėje privačiai vykdė biomedicininius klinikinius tyrimus“, – tai vienas iš Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) pavyzdžių šalyje apie tai, kas nutinka, kai du biudžetinėje įstaigoje dirbančius šeimos narius sieja pavaldumas.
Panašių Darbo kodekso pažeidimų galima aptikti ir Šiauliuose. Auditą lopšelyje-darželyje „Gintarėlis“ atlikę Šiaulių miesto savivaldybės kontrolieriai išsiaiškino, kad čia buvo prasilenkta su Darbo kodekso reikalavimais – šioje įstaigoje vyr. buhaltere ir jai pavaldžiu apskaitininku dirbo artimais giminystės ryšiais susiję žmonės – sutuoktiniai.
Nors savivaldybės kontrolierių auditas ir jo išvados buvo parengtos prieš keletą mėnesių, pirmadienį ikimokyklinėje įstaigoje sutuoktiniai dar tebedirbo.
„Taip nutiko dėl neapdairumo. Neturėjome juristo“, – teigė lopšelio-darželio „Gintarėlis“ direktorė Nijolė Šalkauskienė. Ji pridūrė į savivaldybės kontrolierių rekomendacijas sureagavusi ir išsiuntusi jiems raštą apie tai, kaip ir kada situacija dėl dirbančių sutuoktinių bus išspręsta.
„Parašėme, kad žmogus paliekamas dirbti iki gruodžio 31 d. Jam nedaug liko iki pensijos. Be to, jis mus padeda tvarkyti kompiuterius“, – minėjo N. Šalkauskienė. Deja, ne visada tai, kas laikoma žmogišku gestu, yra teisėta.
VTEK atstovai yra ne kartą pasisakę, kad jei vienoje institucijoje dirba keli ar daugiau giminyste vieni su kitais susijusių, nebūtinai tiesiogiai pavaldžių žmonių, kyla reali grėsmė, kad ne visi sprendimai gali būti priimti objektyviai ir teisingai, kaip to reikalauja viešasis visuomenės interesas. Tas pats pasakytina ir apie atvejus, kai žmonės darbą valstybinėje tarnyboje gauna „įtakingų giminaičių“ padedami. Kritikos strėlės – Savivaldybės vadovui
Auditą lopšelyje-darželyje atlikusios Šiaulių miesto savivaldybės Kontrolės ir audito tarnybos vedėjas Arvydas Ušeckas stebisi V. Damulevičiaus pozicija.
„Iš savo pusės mes viską padarėme. Mano žiniomis, tie žmonės tebedirba įstaigoje. V. Damulevičius turi to imtis“, – minėjo A. Ušeckas.
Anot jo, informacija apie jo vadovaujamos įstaigos atliktų auditų išvadas Savivaldybės vadovui yra žinoma. „Jeigu jis (V. Damulevičius – aut. past.) nieko nesiims, tai jau turėtų spręsti Kontrolės komitetas“, – siūlė A. Ušeckas.
Šiaulių miesto savivaldybės tarybos Kontrolės komiteto pirmininkas Vytautas Juškus taip pat stebisi situacija lopšelyje-darželyje. „Turėjo iš karto vieną iš tų žmonių pašalinti iš darželio. Jeigu tai nebus padaryta, teks kviesti V. Damulevičių pokalbiui“, – žadėjo V. Juškus.
Šiaulių administracijos direktoriaus V. Damulevičiaus pozicijos dėl naujų etatų ir darželių auditų nepavyko išgirsti. Savivaldybės vadovas buvo nepasiekiamas.
Jei panaši situacija būtų nutikusi privačioje įstaigoje, laiku pažeidimo neištaisiusiam žmogui grėstų drausminė nuobauda.
Kuriami nauji etatai
Kai kurie Tarybos nariai linkę manyti, kad Savivaldybės vadovo demonstruojamos belgiškos ramybės darželių atžvilgiu priežasčių reikėtų ieškoti jo sprendimuose. Jau kurį laiką Savivaldybėje nebeskubama mažinti etatų. Personalo skyriaus duomenimis, etatų skaičius nekito nuo praėjusių metų rugpjūčio. Nepaisant to, kad nuo metų pradžios Savivaldybėje vėl dirbama visu etatu (praėjusiais metais valdžios atstovai, taupydami lėšas, dirbo ne visą darbo dieną), valdininkų būrys kai kuriuose skyriuose tik auga.
„Šiais metais vienas darbuotojas, dirbęs pagal darbo sutartį ir gaunantis darbo užmokestį iš projekto lėšų, laimėjo konkursą į laisvas Investicijų ir miesto plėtros skyriaus vyr. specialisto pareigas (karjeros valstybės tarnautojo)“, – teigia Personalo skyriaus specialistai. Naujai priimtas specialistas – ne koks nors eilinis pilietis, o Savivaldybės vadovo bendrapartietis. Šiame ir kituose skyriuose galima išvysti ir ne vieną paties Šiaulių miesto mero Justino Sartausko bendražygį. Kai kam pasisekė laimėti konkursą ir į lopšelių-darželių vadovės vietas. Šią savaitę Šiaulių miesto lopšelio-darželio „Bangelė“ direktorės pareigas pradėjo eiti socialdemokratė Dalia Dambrauskienė, o konkursą į darželio „Dainelė“ direktorės vietą laimėjo buvusi Šiaulių miesto savivaldybės tarnautoja Daiva Jankuvienė.
Sunku prognozuoti, kiek rastume giminystės ir kitokiais ryšiais susijusių darbuotojų, jeigu būtų patikrinti visų savivaldybei priklausančių įmonių darbuotojų sąrašai.
Per praėjusius metus augo etatų skaičius ir viešosiose įstaigose ar savivaldybės įmonėse. Tarkime, savivaldybės įmonėje „Šiaulių oro uostas“ praėjusiais metais įkurta dar 4,25 etato, Šiaulių reabilitacijos centre – 4,85. 11,38 etato atsirado Šiaulių ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centre ir dar keliose medicinos įstaigose.
Situacija išspręsta, bet ne darbuotojo naudai
Greičiausiai Savivaldybės vadovui pokalbis „ant kilimėlio“ Tarybos Kontrolės komiteto posėdyje nebegresia, nes parengę šią publikaciją sulaukėme lopšelio-darželio direktorės skambučio.
„Situacija jau išspręsta. Pasikalbėjau su žmogumi ir paaiškinau, kad taip negalima. Jis parašė prašymą, kad būtų atleistas iš darbo“, – teigė N. Šalkauskienė. Ši situacija galėjo būti išspręsta ir ne taip drastiškai, tiesiog darbuotoją perkeliant dirbti kitur. Velniava ir kituose darželiuose
Lopšelis-darželis „Gintarėlis“ – ne vienintelis, sulaukęs savivaldybės kontrolierių priekaištų.
Bene dažniausiai užfiksuojamas atvejis – nepagrįstai ar neteisingai apskaičiuotas darbo užmokestis. Tarkime, lopšelyje-darželyje „Pupų pėdas“ 2012 m. psichologei priskaičiuotas ir sumokėtas 2,6 tūkst. Lt didesnis darbo užmokestis, nei turėjo būti. Be to, čia rasta ir kitų trūkumų. Tikrintojai suabejojo, ar saugos tarnyboms už patalpų saugojimą 11,2 tūkst. Lt sumokėti teisėtai. Darželiai patys tebėra viešųjų pirkimų organizatoriai, nors dar prieš kelerius metus mieste intensyviai virė kalbos juos centralizuoti. Šis būdas leistų ir pigiau pirkti elektros energiją per biržas. Tai jau seniai sėkmingai daroma kituose miestuose.
Savivaldybės kontrolieriai išsiaiškino, kad lopšelyje-darželyje „Žirniukas“ priedai prie tarnybinio atlyginimo įstaigos darbuotojams skirti neįsitikinus, kad įstaiga metų pabaigoje neturės kreditinio įsiskolinimo. To reikalauta iš visų darželių. Tokio pobūdžio savivaldybės kontrolierių priekaištų sulaukė ir kiti darželiai.
Lopšeliui-darželiui „Voveraitė“ rekomenduota imtis priemonių, kad darbo užmokesčiui ir socialinio draudimo įmokoms skirtos lėšos būtų naudojamos, įvertinant kreditinių įsiskolinimų grėsmę. Gal todėl mažylių tėvų jau seniai nebestebina faktas, jog kai kuriuose darželiuose reikia pirkti ne tik tualetinį popierių, bet ir visas piešimo ar rašymo priemones. Niekas negali garantuoti, kad darželių vadovybėms ir toliau taip elgiantis neatsakingai nekils ir mokestis už vaikų ugdymą juose.
Iki šiol dar nėra aišku, kas dedasi visuose miesto darželiuose, bet tai turėtų gana greitai paaiškėti – Kontrolės ir audito tarnyba iki vasaros pabaigos žada baigti rengti visų lopšelių-darželių auditų ataskaitas. Neatmetama galimybė aptikus esminių pažeidimų kreiptis į teisėsaugos institucijas.