Tiesa ir melas politikoje. Kaip atskirti? Ryšių su visuomene agentūros „Nova Media" vadovas Arijus Katauskas „Žinių radijo“ laidoje „Dienos klausimas“ pareiškė, kad vienas svarbiausių atsakingų politikų uždavinių - pasirūpinti, kad rinkėjas gautų kiek įmanoma daugiau teisingos informacijos.
„Aplink politikus yra pakankamai daug filtrų. Žiniasklaida yra vienas tų dalykų, kurie nulemia, kiek gali politikas meluoti ta tiesiogine samprata, kiek jis gali iškraipyti faktus. Kad politikai bando pritraukti bet kokią situaciją sau naudingai arba nenaudingai oponentui, jokia paslaptis. Ir Lietuva čia niekuo neišsiskiria. Tačiau bet koks melas, kuris peržengia ribas, yra neleistinas, žiniasklaida greitai išgliaudo tokius dalykus. Tik klausimas - kiek tai spėja pasiekti tą patį paprastą žmogų.
Anot pašnekovo, politikas tikisi tam tikram žmogui tam tikru metu pasakyti tam tikrus žodžius, kurie privers jį ateiti prie balsadėžės, pažymėti tam tikrą skrituliuką ir paskui keletą metų keiktis - ką mes vėl išsirinkome.
„Visais laikais buvo tų, kuriems viskas negerai ir tų, kurie patiki stebuklais. Turbūt visi atsimename pažadą - minimali alga bus 1509 litai. Tuo per praėjusius rinkimus patikėjo pakankamai didelė dalis žmonių. Čia jau diskusija kita - ar tie žmonės dėjo pakankamai pastangų išsiaiškinti tiesą. Ir tai jau būtų rūpestis kitų politikų, šiek tiek atsakingesnių, kurie turėtų pasirūpinti, kad paprastas žmogus gautų kiek įmanoma daugiau informacijos“.
A. Katauskas teigia, jog galima turėti dvidešimt informacinių kanalų Lietuvoje, bet jeigu žmogus informacija nesidomi arba tam neturi laiko, jau turime didžiulę problemą.
„Gali susidaryti savo nuomonę, tačiau negaudamas daugiau informacijos, greičiausiai save užangažuosi. Turim šalia kaimyną, kuris puikiai tuo naudojasi. Tačiau nebūkime naivūs - žmonės neskirs kelių valandų per dieną tam, kad pasitikrintų informaciją. Visoje toje kombinacijoje visada bus šiek tiek melo, šiek tiek tiesos. Tačiau skatinti, ypač jauną žmogų, gauti kuo daugiau informacijos būtina. Tam yra visos reikalingos technologijos".
Iš tiesų, pasak A. Katausko, negalima vadinti visų politikų melagiais. Galbūt tiksliau būtų juos vadinti pažadukais.
„Jie žada, jog dės pastangas, kad taip įvyktų. Kartais tos pastangos būna pakankamos, kartais ne. Žmogus jausis apsigavęs, jeigu patiki, o tai neįvykdoma. Logika turbūt yra geriausias ginklas prieš pažadus ir melą. Kuo daugiau žmonų užduoda klausimus, ar tikrai taip gali būti, tuo daugiau žmonių gauna atsakymus, kad politikas sako netiesą arba to neįmanoma padaryti. Kai komunikuojama su viskuo nusivylusiais, mažiau kritiškais, populistinėms partijoms lengviau sukviesti savo rinkėjus, negu tiems, kurie bando pritraukti kritiškai mąstančius“, - sakė A. Katauskas.