Teismas baigė nagrinėti vadinamąją lochotronininkų bylą. Azartiniais lošimais Lietuvoje ir Latvijoje vertęsi sukčiai kelerius metus mulkino patiklius žmones.
Į policijos akiratį Raimondo Norvaišio vardu registruota įmonė pateko beveik prieš trejus metus. Vilniaus 2-ojo policijos komisariato (PK) pareigūnams kilo įtarimas, kad lošimais užsiimanti įmonė, įsikūrusi Gariūnų turgavietėje, apgaudinėja lengvatikius, žargonu vadinamus „lochais“. Iš pirmo žvilgsnio atrodė, jog prikibti nėra prie ko: įmonė turėjo sutartį su solidžia lošimų bendrove. Beveik pusę metų policija kaupė nukentėjusių asmenų pareiškimus, kol pagaliau jai pavyko perprasti apgavysčių mechanizmą.
Dvi žaidimo versijos.
Turguje esančiame kioske buvo pastatytas kompiuteris, kurio ekrane mirga skaičiukai. Žaidėjas spaudžia klavišą ir skaičius ekrane sustoja. Tada tą pačią operaciją pakartoja kitas žaidėjas. Laimi tas, kurio sustabdytas skaičius didesnis. Atrodytų, viskas paprasta. Tačiau buvo dvi tokių tokių kompiuterinių žaidimų versijos. Viena - legali, kai šansų laimėti žmogus turėjo tiek pat, kiek ir pralaimėti. Smalsuoliui būdavo leidžiama išlošti tik nedidukę sumą pinigų. Vėliau sukčiai nepastebimai įjungdavo kitą žaidimo versiją, kad nebūtų jokių šansų laimėti. Lošėjai pakeitimo nepastebėdavo.
Pareiškimus rašė ne visi
Žmones priviliodavo žaisti turgavietėje besisukiojantys įmonės „agentai“. Po vieną loterijos bilietą jie siūlė nemokamai. Smalsuoliai, nors ir nieko neišlošę, pajusdavo azartą ir įsitraukdavo į lošimą. Vilniaus 2-ojo PK vyresnysis tyrėjas Borisas Blankas LŽ sakė, kad toli gražu ne visi nukentėjusieji kreipėsi į policiją. Ir ne tik tie, kurie pralošė nedideles sumas. Pareigūnai turi duomenų, jog viena Grigiškių gyventoja taip neteko 18 tūkst. litų, bet policijai pareiškimo nerašė.
Pastebėję, kad sukčiai mulkina žmones, Gariūnų turgaus apsaugos darbuotojai patys ėmėsi ryžtingų veiksmų - užvirino bendrovės nuomojamo kiosko duris. Po tokios akcijos apsaugininkai budėjo prie prekystalių, kur parduodami elektriniai pjūklai, ir neleido jais prekiauti. Po šio incidento sukčiai išsikraustė iš turgaus teritorijos, bet išsinuomojo kioską greta esančioje gatvelėje, kurią prekiautojai ir vietiniai gyventojai vadina Zuoko alėja.
Du vadeivos tebesislapsto
Per teismo posėdį buvo nubausta daugiau kaip dešimt šioje aferoje dalyvavusių asmenų. Grupuotės vadeivai Rusijos piliečiui Olegui Dorofejevui skirta 5 metų ir 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmė. Jį pareigūnai parvežė iš Latvijos. Ten O.Dorofejevas slapstėsi nuo Lietuvos teisėsaugininkų. Anksčiau jau teistam R.Norvaišiui, kurio vardu registruota įmonė, skirta pusketvirtų metų laisvės atėmimo bausmė. Dar du grupuotės vadeivos - Michailas Ivančenka ir Igoris Vainbergas - slapstosi Rusijoje. Dėl jų perdavimo Lietuvai ketinama kreiptis į šios šalies teisėsaugininkus.
Laikomi vergiškomis sąlygomis
Kiti kaltinamieji nubausti baudomis arba laisvės apribojimu. Juos, pasak B.Blanko, greičiau derėtų vadinti sukčių vergais. Šių žmonių pareiga buvo vilioti klientus, atlikti neva išlošiančių aistruolių vaidmenį. Žinoma, tuos tariamai išloštus pinigus jie tuoj pat grąžindavo į įmonės kasą. Dar viena jų funkcija - suvaidinti kreditorius. Jei mulkinamam žmogeliui pritrūkdavo pinigų, jie siūlydavo paskolinti. Pagalbininkai sekdavo kiekvieną klientą. Jei pastebėdavo, kad šis eina į netoli įsikūrusią policijos nuovadą, lošimo kioskas kaipmat būdavo uždaromas.
Visi tie pagalbininkai gyveno išnuomotame bute. Jie kasdien gaudavo 20 litų maistui. Jei pagalbininko priviliotas klientas pralošdavo daugiau kaip 2000 litų, vadeivos išmokėdavo „premiją“ - papildomus 20 litų. Bandančiuosius pasitraukti iš tokio „verslo“ baudė negailestingai. Viena mergina buvo taip smarkiai sumušta, kad tik skubi operacija išgelbėjo jai gyvybę. Pareigūnai turi informacijos, jog sukčiams padėdavusi Anželika Kazak pernai buvo nužudyta Rygoje, Rumbalos turguje. B.Blankas LŽ sakė negalįs tvirtinti, kad čia pasidarbavo ta pati grupuotė, nes bylą tiria Latvijos teisėsaugininkai. Be to, tyrimas dar nebaigtas. Pareigūnų duomenimis, sukčiai veikė Rygoje, Vilniuje, Klaipėdoje ir Marijampolėje. Tiriant tokio pobūdžio bylas labai sunku surinkti įrodymus. Oficialiai visi gaujos nariai buvo teisiami už sukčiavimą.
Lina Vyšniauskienė