Liustracijos komisija pirmadienį iki savo posėdžio negavo Valstybės saugumo departamento (VSD) žadėtų dokumentų, kurie įrodytų galimus parlamentaro Algimanto Matulevičiaus ryšius praeityje su sovietų KGB.
Tai žurnalistams po pirmadienį vykusio posėdžio pranešė Liustracijos komisijos, kuri sprendžia apie bendradarbiavimą su sovietų represinėmis struktūromis, vadovė Dalia Kuodytė.
"Nebuvo gauta jokių naujų dokumentų, mes net neišgirdome argumentų, kodėl žadėti dokumentai nebuvo pateikti, jei jau prieš dvi savaites tyrimas baigtas. Neišgirdome ir jokių pažadų, kada bus galima išvysti dokumentus, nors dar penktadienį VSD vadovas žadėjo man, kad komisija tuos dokumentus, įrodančius A.Matulevičiaus sąsajas su KGB, pamatysime pirmadienį", - žurnalistams sakė D.Kuodyte.
Tuo tarpu VSD atstovas spaudai Vytautas Makauskas tvirtina, jog į išankstinę Liustracijos komisijos pirmadienio posėdžio darbotvarkę nebuvo įtrauktas klausimas dėl galimų A.Matulevičiaus ryšių su KGB, todėl ir nebuvo pateikta medžiaga.
"VSD atstovas, kuris dalyvavo posėdyje, nebuvo informuotas, ir išansktinėje posėdžio darbotvarkėje nebuvo įtrauktas klausimas dėl A.Matulevičiaus, o šį klausimą svarstant reikia pasiruošti", - BNS sakė V.Makauskas.
D.Kuodytė atmeta tokius priekaištus ir tikina, jog pati VSD esą ne kartą pažeidė procedūrinius dalykus.
"Aš norėčiau tik tiek pasakyti, jog VSD vadovo Arvydo Pociaus kalba ketvirtadienį Seime taip pat nebuvo įtraukta į posėdžio darbotvarkę, todėl ne laikas kalbėti apie darbotvarkes, kai pati VSD milijonus kartų pažeidė procedūrinius dalykus", - BNS sakė Liustracijos komisijos vadovė.
Tuo tarpu pats A.Matulevičius tikina, jog susidariusią situciją turėtų spręsti Valstybės gynimo taryba (VGT), kuri jo nuomone, šiuo metu vykstančiame posėdyje gins ne valstybę, o VSD vadovą Arvydą Pocių nuo valstybės.
"Mane jau niekas nestebina, A.Pociaus kalbų prisiklausėme užtektinai, tuo turėtų pasirūpinti VGT. Tačiau, tegu neįsižeidžia VGT nariai, tame tarpe ir prezidentas, bet šiandien vykstančiame posėdyje, mano nuomone, taryba gins ne valstybę o A.Pocių nuo valstybės. Manau, gal net žinau, kad A.Pocius gali turėti kompromituojančios informacijos apie VGT narius, ne apie visus, bet apie dalį", - BNS sakė parlamentaras.
VSD generalinis direktorius Arvydas Pocius, praėjusią savaitę kalbėdamas Seime, pareiškė, jog surinkta pakankamai medžiagos, patvirtinančios, jo teigimu, Seimo Nacionalinio ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko A.Matulevičiaus praeities ryšius su sovietiniu saugumu.
"Iki šiol nesuprantu, kodėl vienas asmuo, tapęs NSGK pirmininku, tapo itin aršiu mano šmeižiku. Nuolat reikalavo slaptos ir jautrios operatyvinės informacijos, pradėjo inicijuoti įstatymo pataisas, neapgalvotai galinčias galutinai sugriauti visų specialiųjų tarnybų veiklą ar jų sistemą. Kad nebūčiau apkaltintas asmeniškumu ar šališkumu, aš nepriėmiau sprendimo, kurį, matyt, galėjau priimti. Asmuo, apie kurio buvimą KGB bendradarbių patikėtiniu, yra pakankamai tiek archyvinės ir kitos VSD pareigūnų surinktos medžiagos, lyg niekur nieko ir toliau dirba aukštose pareigose ir užima svarbias valstybei pareigas. Departamento pareigūnų nuomone, tai buvo nuslėpti praeities faktai, o, mano įsitikinimu, negali dirbti su slapta informacija. Jei Seimui bus įdomi ši informaciją, ją bet kada bus galima gauti iš Valstybės saugumo departamento", - sakė A.Pocius.
Po tokios A.Pociaus kalbos Seimas nepritarė prezidento dekretui, kuriuo jis teikė sprendimą atleisti A.Pocių, atsižvelgdamas į jo atsistatydinimo pareiškimą po to, kai parlamentarai pernai žiemą patvirtino nepalankias VSD veiklos parlamentinio tyrimo išvadas.
Tuo tarpu 2006-ųjų pabaigoje VSD, Seimo narių paklaustas apie galimus A.Matulevičiaus ryšius su KGB, aiškino, jog informacijos, įrodančios parlamentaro sąsajas su KGB neturi.
Parlamentarai į VSD 2006-ųjų pabaigoje kreipėsi po to, kai spaudoje pasirodė informacija apie galimus A.Matulevičiaus ryšius su KGB. Be to, VSD žiniasklaidoje pasirodžiusią informaciją pavadino autentiška medžiaga.
Tuo tarpu Lietuvos ypatingasis archyvas, atsakydamas Seimo nariams į minėtajį klausimą, pabrėžė, kad archyvas neturi spaudoje publikuotų ar per televizijas rodytų dokumentų, ar jų kopijų apie A.Matulevičių.
Taip pat atsakyme buvo minima, kad KGB vadinamoje patikrinimo byloje surinko dokumentų apie sovietmečiu į užsienį vykusį A.Matulevičių ir jo šeimos narius. Istorikų duomenimis, sovietmečiu Lietuvoje buvo apie 35 tūkst. patikrinimo bylų, susijusių su asmenimis, išvykstančiais į kapitalistines šalis.
Pats A.Matulevičius sąsajas su sovietų saugumu neigia.