Dar sykį įsitikinome – likimo vingiai nenuspėjami. Viskas prasidėjo šį pavasarį Elėjoje, Latvijoje, lietuvių gatvėje, kai susipažinome su Ausma Ivanova. Ji papasakojo skaudžią ūkininko Igno Požėlos likimo istoriją jo dukroms – Stasei ir Vitalijai. Galiausiai atsidūrėme Tyrulių pelkėse, kur galėjo atsidurti ūkininko palaikai.
Istoriją pildo laikraštis
Gegužės viduryje „Šiaulių kraštas“ suvedė Latvijoje gyvenančią Ausmą Ivanovą ir Lietuvoje gyvenančias seseris Stasę ir Vitaliją Požėlaites. Seserys iš Ausmos sužinojo tikrąją savo tėvo Igno Požėlos žūties istoriją 1951 metų rugpjūtį Radviliškio rajone Vismantų kaime.
Iki šiol šeima nežino, kur palaidotas I. Požėla. Bardiškių (Pakruojo rajonas) kapinėse ant paminklinio akmens iškaltas ir Igno Požėlos vardas, bet jo kūno šiame kape nėra. Ausma seserims Požėlaitėms pasakojo, kad tris dienas Radviliškyje prie turgaus tvoros išgulėjęs jų nušauto tėvo kūnas galėjo būti nuvežtas ir užkastas su kitais enkavėdistų nukankintų žmonių kūnais kažkur į Tyrulių pelkes.
„Baisu nežinoti, kur palaidotas artimiausias žmogus – tėvas“, – raudojo seserys.
Po „Šiaulių krašto“ publikacijos „Dukros sužinojo tėvo istoriją“ į redakciją paskambino Pakruojo rajone, Žeimelyje gyvenantis Kęstutis Filipavičius.
Kalba telefonu buvo trumpa: žvyrduobėje, besiribojančioje su Tyrulių pelkėmis, 1957–ųjų rudenį, eidami obuoliauti į Puidokų sodą, Kęstutis su draugais Kazimieru ir Jonu Stoniais smėlio karjere, vadinamame žvyrduobe, rado tris žmonių kaukoles. Gal tai susiję su enkavėdistų nukankintų ir užkastų žmonių istorijomis? Nes tai ta pati vietovė, apie kurią seserims Požėlaitėms pasakojo Ausma.
Tremčių ir netekčių vaikai
Su Kęstučiu susitinkame prie Žeimelio seniūnijos. „Čia yra „kaltininkų“, kad „Šiaulių krašto“ papasakota istorija turi tęsinį“, – sakė K. Filipavičius.
Būtent Žeimelio seniūnė Vitalija Dobrovolskienė nedvejodama patarė Kęstučiui papasakoti, ką jis mena iš savo vaikystės, iš tolimųjų 1957–ųjų.
„Vos prasižiojau apie tai, ką mačiau vaikystėje, seniūnė pati surinko redakcijos telefono numerį“, – pasakojo Kęstutis.
Važiuodami iš Žeimelio į Tyrulius su Kęstučiu pravažiuojame Bardiškių kaimo kapinaites, kur ant paminklo tėra tik Igno Požėlos vardas.
„Kaip gali nejaudinti tokios istorijos, kai vaikai nežino savo tėvo kapo? – klausė Kęstutis. – Mano mamos brolių kapų nėra. Išėjo į karą. Pražuvo. Žinau, kas tai yra nežinoti, kur tavo artimųjų kapai“. Jo šeimoje, kaip ir Požėlų, buvo ir tremčių, ir skaudžių netekčių.
Kęstutis vaikystę ir jaunystę praleido Tyruliuose. Jaudinosi ne tik dėl 1957 metų istorijos, kuri Kęstučio dėka gali turėti įtakos ieškant I. Požėlos palaikų. Jaudinosi, nes daugiau nei 30 metų Tyruliuose, kur gyvena jaunystės draugai, kaimynai, nebuvęs.
Alyvų kelias
Radviliškio – Tyrulių žvyrkelis, kuriuo važiavome, supiltas sovietmečiu pastačius durpininkų gyvenvietę Tyrulius. Ieškome senojo kelio. Pušyniškių kaimas. Užžėlę, seniai menkai važiuojami takiukai. Kuris iš jų – senasis Radviliškio – Tyrulių kelias?
Vienu iš keliukų pasukame. Kęstučio atmintis neapgauna: „Sakalauskų troba! Vadinasi, tikrai čia!“. Pušynavos kaimas.
Palei kelią matosi didžiuliai plotai statant Tyrulius iškasto smėlio karjero. Pagailim automobilio, toliau – tik pėsčiomis. Varlės, lyg šunys, viena kitą perrėkdamos, kurkia, kad sunku net susikalbėti.
Galva svaigsta nuo žydinčių alyvų kvapo – beveik palei senąjį kelią alyvų siena.
Kaukolės – po ąžuolu
Kęstutis atpažįsta Puidokų jaujos, vaikų kadais vadintos baisiąja daržine, pamatų akmenis. Tuoj už jos – gilios daubos, tankiai užžėlusios medžiais.
Skardis dešiniau Puidokų jaujos. Senas ąžuolas, slenkant smėliui baigia nugriūti, kažkieno jau nupjaustytos šaknys. Kęstutis atpažino ąžuolą. Keli metrai žemyn ir kairiau ąžuolo. „Čia!“, – į skardį po ąžuolu rodo Kęstutis.
1957–ųjų rudenį trys Tyrulių berniukai (Kęstučiui tada buvo šešeri) ėjo į Puidoko sodą, buvusį prie Radviliškio – Tyrulių kelio, atokiau nuo sodybos. Vaikai kažkodėl pasuko per žvyrduobę. Netoliese ąžuolo pamatė gulinčias smėlyje tris žmonių kaukoles. Kęstutis labai išsigandęs, o broliukai Stoniai kaukoles net palietę. Vaikai nesumanė niekam pranešti apie radinį. Išsigandę spruko.
Ignas Požėla Vismantų kaime buvo nušautas 1951 metų rugpjūtį. Kęstutis mano, kad iki 1957–ųjų kūnas, palaidotas be karsto, galėjo suirti ir likti tik kaulai.
Žvyrduobė ar pelkė?
Kęstutis prisipažįsta iš karto perskaitęs „Šiaulių krašte“ straipsnį prisiminė kaukoles. Nors Ausma pasakojo Požėlaitėms, kad palaikai galėjo būti užkasti pelkėje, Kęstutis tuo netiki.
„Į pelkę niekas negalėjo įeiti, o dar su sunkiu nešuliu – mirusiojo kūnu. Tyrulių pelkė liūliavo, kaip jūros bangos. Be to, tris dienas pragulėjusius kūnus ne taip lengvai nuskandinsi pelkėje. O žvyrduobė kaip tik ribojasi su pelke. Čia pat kelias. Negi enkavėdistai būtų rizikavę savo gyvybėmis? – svarstė Kęstutis. – Čia buvo daug iškasinėtų duobių, nes tyruliečiai čia kasdavo kaupus ir laikydavo bulves per žiemą. Įmetei į tokią duobę ir be vargo“.
Kaip kaukolės galėjo atsirasti paviršiuje?
Kęstutis žino, kad statant Tyrulius apie 1950-uosius metus iš žvyrduobės buvo kasamas smėlis ir vežamas pilti ant kelių, gatvių, naudotas namų statybose.
„Gali būti, kad kauleliai iškasti ir išvežti žmonėms trypti“, – spėjo Kęstutis.
„Krauju ir ašarom soti“
Kęstutis mena šalia kelio buvus koplytėlę, jo atmintyje, – medinę. Seni klevai tankiai apaugę alyvomis. Praskleidę alyvų šakas netenkame žado – į žemę įaugusi senutėlė betoninė koplytėlė, kurios viršutinė dalis galėjo būti medinė. Už koplytėlės – akmuo su iškaltais skaičiais 1930 ir metalinės tvorelės liekanos.
„Krauju ir ašarom soti, tėvų žemele, būk dosni“ – joje išrašyti žodžiai gerklėje užgniaužia ašaras. Ką mena koplytėlė? Netoliese palaidotų nukankintų žmonių, kurių kaukolės mėtėsi, likimus? Gal nežinomų kapų gali būti daugiau žvyrduobėje?
Kęstutis žino, kad netoliese – Jonaitiškyje, Pušyniškiuose vyko Nnepriklausomybės kovos, žuvo Lietuvos laisvę ir savo žemę gynusių žmonių. Gal tai jų kauleliai ilsisi žvyrduobėje ir ši koplytėlė jiems?
Vėliau sužinojome, kad susidėję pinigų vietiniai gyventojai koplytėlę pastatė Pušynavos kaimui atminti.
Po 40 metų
Grįžtame pro šimtametę Sakalauskų trobą. Pasitinka moteris. Ko ieškome? „Ar tik ne Nijolė būsi?“ – šypsosi Kęstutis.
„Kęstai, čia tu?“ – nustemba ilgai žiūrėjusi Kęstučiui į veidą Nijolė Barakauskienė. Nijolė su Kęstučiu nesimatė beveik 40 metų, nors šoko vienas kito vestuvėse.
Nijolė nenustemba, kad mes atvykome į Tyrulius, nes buvo skaičiusi „Šiaulių krašte“ seserų Požėlaičių istoriją. Laikraštį davusi paskaityti daugeliui bendradarbių, kaimynų.
Nijolė 20 metų gyvena šioje sodyboje. Lydi mus pas buvusią šios sodybos šeimininkę Genovaitę Mačiūnaitę-Sakalauskienę, gyvenančią Tyruliuose.
„Kaulelių ten būta“
89-erių G. Sakalauskienė pasakojo, kad nuo gimimo gyvenusi Pušynavos kaime, sodyboje, kurioje dabar gyvena N. Barakauskienė. Girdėjusi, kad žvyrduobėje buvę laidojami baudžiauninkai.
Nepriklausomybės kovų laikais G. Sakalauskienė gyveno tėvų sodyboje. Vietą, kur dabar žvyrduobė, senovėje vadino Pyliumi. Gal todėl, kad buvęs smėlio kalnas, kurį vėliau nukasė?
„Aišku, jei ir laidojo, tai visiškai slaptai, bet toje žvyrduobėje kaulelių ir kraujo būta“, – nei paneigė, nei patvirtino versijos apie enkavėdistų nukankintų žmonių palaidojimus G. Sakalauskienė.
Gal apie Pyliumi vadintą žvyrduobę ką nors žinojo kiti Pušynavos kaime gyvenę žmonės – Puidokai, kiti? Gal ką girdėję jų palikuonys? Jie galėtų pratęsti šią istoriją, kurios pabaiga dar neparašyta.
Komentaras: palaikus įmanoma ištirti
Rimantas Jankauskas, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Anatomijos, histologijos ir antropologijos katedros profesorius:
– Palaikų atpažinimu užsiima Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGRTC). Surenkami liudininkų parodymai, tada esant reikalui pasitelkiami archeologai tyrimams vietoje. Jei randami palaikai, jie pristatomi į Valstybinę teismo medicinos tarnybą (VTMT) prie Teisingumo ministerijos, kur atliekami laboratoriniai tyrimai tapatybės nustatymui.
Šiuo metu Kultūros ministerijoje ruošiamas įstatymas, kuris visus šiuos darbus reglamentuotų.
Jei užduotis VTMT gaunama iš policijos ar prokuratūros, tyrimai atliekami VTMT biudžeto sąskaita.
Rita ŽADEIKYTĖ