„Remigijaus pasisakymas yra paimtas iš vaikų folkloro knygelių, tai, kai iš knygelių padarai valstybėje problemą numeris vienas, tą problemą tąsai nuo rugsėjo, tai atrodo keistai. Valdantieji neturi, ką veikti, kaip ir šiandien, kai sesijai yra visiškai nepasiruošta“, – įsitikinusi parlamentarė Agnė Širinskienė.
„Širinskienė gina ne Žemaitaitį ir ne idėją, ji gina komados narį, jie visi ten tokie panašūs yra. Žiūrėkit, aš sakau ne čigonas, o romas, ne negras, o juodaodis, tą aš išmokau, reikia suprasti, kad pasaulis labai pasikeitęs. Jei Žemaitaitis gyvena sovietmečio kategorijomis, tai tegul jis to nedemonstruoja viešai“, – kalbėjo Seimo narys Kęstutis Masiulis.
Piktinasi Užgavėnėmis
Bet Žemaitaitis, tik gavęs progą ir vėl nelaiko liežuvio už dantų. Esą jis cituoja lietuvių folklorą, ir nori vėl pasisakyti – Užgavėnių proga.
„Tai labai paprastas eilėraštukas apie tai, kad lipo žydas kopėčiom, imkit vaikai pagaliuką ir primuškit tą žyduką, jis vartojamas visoje mūsų istorijoje ir tautoje, tai jei kam nepatinka, tai čia jų reikalas“, – savo retorikos neatsisakė parlamentaras.
Lietuvoje gyvenantys žydai nuo tokių kalbų šiurpsta. Toks Seimo narys, pasak jų, negali būti parlamente ir už tokias kalbas turi susilaukti teisinės atsakomybės.
„Žmogus yra antisemitas, žmogus yra niekšas, žmogus yra absoliutus melagis. Tokios mintys ir idėjos vos prieš 80 metų atvedė į 300 tūkstančių Lietuvos piliečių žudynes. Ir dabar tas pats kartojasi ir viskas yra gerai. Juk jį girdi visur, nuo ambasadorių iki paprastų žmonių“, – rėžė Lietuvos žydas Danielis Lupshitzas.
Lietuvos žydus piktina ir pati Užgavėnių tradicija, kai vaikai persirengę raganomis, velniais, romais ir žydais, eina per namus kaulyti saldainių ar pinigų.
„Noriu suprasti, tai jūs katalikai, krikščionys ar švenčiat šventes, kurios atėjo iš viduramžių? Kitas dalykas – deginti moterį? Net jeigu tai yra lėlė. Tai gal šiek tiek reikėtų susiturėt su tom skanduotėm ir tom nosim ant kaukių, kad ir kaip „linksma“ bebūtų. Mes žydukai Lietuvos, ajajaj. Žydukai Lietuvos pastatė šitą Lietuvą, jeigu ką“, – pridėjo D. Lupshitzas.
„Kodėl mes leidžiame kažkokiai purvinai, mums prikištai tradicijai gadinti šiandienos gyvenimą? Taip, kažkada gal tai buvo aktualu, kažkada gal buvo juokinga, bet Lietuvoje, po Holokausto? Juoktis apie tai, kad žydus reikia žudyti, arba rengtis žydais, kad neva jie yra velniai“, – šventės papročius kvestionavo Lietuvos žydas Simonas Gurevičius.
Anksčiau patyčių nebuvo
Seimo narys Kęstutis Masiulis, nors ir griežtai smerkia antisemitizmu kvepiančius Žemaitaičio pasisakymus, bet pripažįsta, kad kažkada ir pats yra niūniavęs kitas tautas pašiepiančias daineles.
„Kęstuti, jūs sakydavot tą eilėraštuką ar nesakydavot? – Sakydavau, bet dabar nesakau, laikai pasikeitė“, – prisipažino parlamentaras.
Nors Užgavėnės švenčiamos jau nuo penkiolikto amžiaus ir buvo laikoma kilmingųjų švente siekiant paminėti žiemos pabaigą, dabartinė Užgavėnių šventė ir jos paminėjimo būdas yra dar sovietmečio laikais gimęs produktas, kai atsirado žydų, čigonų ir vengrų tautybės persirengėliai, žygiuojantys šalia velnių ir giltinių, tokiu būdu sutapatinti su blogio ir baimės simboliais.
„Šita šventė ilgą laiką nebuvo asocijuojama su jokiais pasityčiojimais iš kitos tautos ar etninės grupės. Tam tikru momentu atsirado tas pasityčiojimas. Aš manau, kad atėjo laikas tą pasityčiojimą išmesti lauk ir švęsti šventę normaliai“, – teigė S. Gurevičius.
„Ką reiškia sovietmečiu, mes labai mėgstame viską susovietinti. 1930-ais, dar nebuvo sovietmečio, 1940-ais taip pat, tai baikim vieną kartą tyčiotis ir viskas“, – atsakė R. Žemaitaitis.
Bet dabar – kiti laikai, kitos vertybės, todėl Žemaitaičio kritikai įsitikinę, jei Žemaitaitis nesusitvarko su liežuviu, tai turi susilaukti sankcijų ir bausmių.
„Ar reikėtų jį išmesti? – Reikėtų, kad būtų pamoka kitiems, pliurpiantiems tokius dalykus“, – tikino K. Masiulis.
„Jūs pasižiūrėkite į tuos frankenšteinus, sėdinčius Seime, tai kad nebūtų apkaltos, naivu tikėtis. Išmes Žemaitaitį už eilėraštuką, kurį ir patys sėkmingai vartoja, būtų keista, jei būtų kitaip“, – kalbėjo R. Žemaitaitis.
Laidą „TOP 3“ žiūrėkite pirmadieniais–ketvirtadieniais, 21 val. tik per TV3.
VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:
Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „TOP 3“.