A. Siakki pastebi, kad poilsiautojų atžvilgiu, situacija pajūryje gana pavojinga, nes šią vasarą pastebimas didelis bangavimas: „Saulė šviečia, oras apie 20–22 laipsniai šilumos, tačiau pastebimas didelis bangavimas ir atgalinės srovės, kurios yra labai pavojingos“.
Ar žmonės rūpinasi savo saugumu?
Siekdami išvengti nelaimės, žmonės privalo paisyti saugaus elgesio paplūdimiuose taisyklių, saugumo įspėjimų, klausyti gelbėtojų nurodymų ir elgtis atsakingai. Deja, ne visi poilsiautojai yra budrūs ir sąmoningi.
„Dauguma žmonių pasisaugo, tačiau labai matosi, kurie poilsiautojai yra vietiniai, o kurie yra atvykę iš svetur. Atvykę iš kitų miestų ar šalių, poilsiautojai leidžia vaikams vieniems maudytis, net kabant raudonai vėliavai. Patys maudosi ir vaikams leidžia. Daugiau žmonių, žinoma, atsižvelgia į vėliavas, bet yra tokių, kurie to nepaiso“, – sako A. Siakki.
Vyras pastebi, kad kur kas drąsesni ir neatsakingesni yra poilsiautojai iš užsienio. Esą jie labiausiai nepaiso taisyklių ir įspėjimų.
„Pagrindinė mūsų problema – kitataučiai. Paplūdimyje plevėsuojant raudonai vėliavai, iš tolo pastebime, kad tai ne vietiniai žmonės. Lietuviai, jei ir eina maudytis, eina labai atsargiai, o užsieniečiai – eina kiaurai, nekreipia dėmesio. Iš elgesio iš karto matosi, kad tai poilsiautojai iš užsienio šalių – dažniausiai baltarusiai arba ukrainiečiai. Jie ateina su maišais, kuriuose būna įvairūs gėrimai, todėl gelbėtojams juos tenka drausminti“, – teigia pajūrio gelbėtojų vadovas.
Pasak A. Siakki, kartais tenka parašyti pranešimą net į užsieniečių „Facebook“ grupes („Ukrainiečiai Lietuvoje“) ir viešai akcentuoti taisykles, kurių yra būtina laikytis Klaipėdos paplūdimiuose.
Elgiasi neatsakingai, todėl skęsta
„Dar viena poilsiautojų problema – alkoholis, – teigia A. Siakki. – Žmonės, padaugina stipriųjų alkoholinių gėrimų ir eina maudytis – pusė jų nuskęsta“.
Kai kurie žmonės ignoruoja net įspėjamuosius ženklus apie duobes.
„99 proc. visų skendimų vyksta ten, kur ženklas „Duobė“. Ignoravimas būna iki tokio lygio, kad atėjusi šeima, pavyzdžiui, užkabina savo rankšluostį ant įspėjamojo ženklo. To pasėkoje, kiti poilsiautojai nemato, kad toje vietoje yra duobė“, – sako A. Siakki.
Gelbėtojų vadovas teigia, kad šią vasarą vienas žmogus nuskendo Smiltynėje. Tądien plevėsavo geltona vėliava, nebuvo bangavimo, tad viskas įvyko dėl patekimo į duobę.
„Toje vietoje buvo net trys ženklai apie duobes, o jis maudėsi visai šalia. Srovės jį pastūmėjo ten ir skenduolis iš karto paniro į dugną“, – teigia jis.
Uostamiesčio gelbėtojų vadovas primena ir apie šią vasarą taip pat nuskendusį vyrą, kuris gelbėjo dvi mergaites: „Įvykis nutiko dar prieš gelbėtojams pradedant darbą – apie 8 valandą ryto, o gelbėtojai dirba nuo 9 val. Tik pradėję darbą jie rado ir ištraukė vyro kūną“.
Šią vasarą gelbėtojai išgelbėjo 13 skenduolių, 5 jų buvo vaikai. Dar 7 gelbėtojai padėjo išplaukti iš atgalinės srovės.
Portalas tv3.lt rašė apie atsakingą elgesį, atostogaujant prie jūros. Esminius gelbėtojo patarimus galite perskaityti čia.