Paūgėję ir sustiprėję mažyliai parvežti namo. Beje, Lietuvos keliuose gali atsirasti specialus ir iki šiol nematytas kelio ženklas, susijęs būtent su baliniais vėžliais.
Lazdijų rajone esantis Metelių regioninis parkas visiems norintiems vieną kartą per metus surengia neeilinį reginį – iš arti pamatyti saugomus ir retus roplius – balinius vėžlius. Ir norinčių tai pamatyti tikrai netrūksta. Laikas ribotas. Grožėtis vėžliukais galima vos vieną valandą.
Vėžliukus su didžiuliu susidomėjimu stebi tiek suaugusieji, tiek vaikai. Mažieji neslepia: norėtų tokius padarėlius auginti namuose. Dauguma vaikų vėžlius iš taip arti mato pirmą kartą. Juos galima ir paliesti. Štai, ką pasakoja vaikai:
,,Aš nebent pas močiutę auginčiau, nes mama namuose neleidžia.”
,,Zoologijos sode mačiau. Iš taip arti, ne.”
Vėžliukus stebintys suaugusieji sako, kad dėl tokio reginio tikrai buvo verta atvažiuoti:
,,Įdomu tikrai, labai patinka. Nebuvau mačiusi, bet čia buvusi. Dabar anūkus atvežiau.”
,,Įdomus dalykas. Ne kasdien matai, kad ir savo žemėje.”
Jau beveik dešimtmetį dalis kiaušinių ir tik ką išsiritusių vėžliukų yra surenkami iš dėtaviečių Lazdijų rajone ir išvežami į Kauno zoologijos sodą. Dzūkijoje balinių vėžlių populiacija yra gausiausia. O visa tai daroma dėl to, kad šie, dzūkų geležinėmis varlėmis vadinami gyviai, neišnyktų.
Zoologijos sode vėžliukai auginami maždaug metus. Ten jiems saugiau. Mat natūralioje aplinkoje mažylių tyko įvairūs pavojai, daug jų gali žūti ar būti tiesiog suėsti skruzdėlių, gandrų ar kitų gyvūnų. Kaune vėžliukus globojantys specialistai sako, kad ropliukus ypatingai lepina.
,,Iš tiesų, labai mėgsta žuvį. Žuvį negyvą įprastai duodame, retsykiais pasilepina akvariuminėmis žuvytėmis ir labai mėgsta įvairias lervas. Lervos jiems visada skanu”, – sako Šaltakraujų gyvūnų skyriaus vedėja Alma Pikūnienė.
Vėžliukai, po metų viešnagės Kauno zoologijos sode, paleidžiami į laisvę – į Dzūkijos pelkes. Čia jų namai. Baliniai vėžliai saugomi ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. Mūsų šalyje jie buvo beišnykstantys. Dar prieš dešimtmetį jų buvo skaičiuojama vos keletas šimtų. Dabar skaičius gerokai padidėjęs. Manoma, kad natūralioje gamtoje gyvena apie 900 šių roplių.
Lietuvos kelių ženklinime artimiausiu metu turėtų atsirasti naujas ir iki šiol nematytas kelio ženklas, įspėjantis apie migruojančius balinius vėžlius. Prieš pora dienų ant kelio Lazdijai-Seirijai rasti du suvažinėti vėžliai, vieną pavyko išgelbėti. To niekada nėra buvę. Manoma, kad dėl pastarųjų metų sausrų, senkant pelkėms, vėžliai masiškai ropoja ieškoti kitų telkinių.
Senkat pelkėms Dzūkijoje balinius vėžlius greičiausiai bus bandoma įkurdinti ir kituose šalies regionuose.