Du vienas su kitu nesusiję įvykiai smarkiai kirto per Lietuvos investicinį patrauklumą - Lietuva liko už Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos slenksčio, o "Standard & Poor's" pablogino valstybės skolinimosi perspektyvą, rašo „Verslo žinios“.
Tarptautinėje rinkoje abiem atvejais Lietuva nesužibėjo, o amžini kaimynai ir konkurentai estai lėtai, bet užtikrintai tolsta - jų ir reitingai aukštesni, ir į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją (EBPO) Estija pakviesta.
Pasak „DnB NORD investicijų valdymo“ generalinio direktoriaus Mindaugo Vaičiulio, „abu dalykai yra svarbūs, abiejų tendencijos yra blogos, jos, be abejo, pakenks investavimui Lietuvoje. Tas, kas planuoja Lietuvoje pradėti ar plėsti didelį verslą, tas dėlioja pliusus ir minusus, ir kažkurioje vietoje to vieno taško mums gali pritrūkti“,- sakė jis „Verslo žinioms“.
Lietuvos nepakvietimas į EBPO pasak dienraščio atrodo keistai, nes EBPO generalinis sekretorius ir organizacijos narės yra pripažinusios, jog Lietuva, Latvija, Estija ir Slovėnija visiškai ir vienodai atitinka nariams keliamus kriterijus.
„Susidaro įspūdis, kad Lietuva nelabai ir stengėsi ten patekti“,- teigia M. Vaičiulis.
Pasak „Verslo žinių“, antrą antausį skėlė tarptautinė reitingų agentūra „Standard & Poor's“, per vienus metus dukart bloginusi Lietuvos ilgalaikio skolinimosi perspektyvą.
Anot agentūros, jei Lietuvos Vyriausybė nepajėgs sugriežtinti fiskalinės politikos ir imtis papildomų veiksmų vidaus paklausos augimui pažaboti, gali būti sumažinti Lietuvai suteikti kredito reitingai.
Anot finansų ministro Rimanto Šadžiaus, perspektyvos pakeitimas į neigiamą nereiškia, kad reitingai tikrai bus sumažinti, tačiau jis pripažįsta, kad tai yra gana rimtas perspėjimo signalas.
„Savaime suprantama, reitingo sumažinimas, jei taip įvyktų, būtų mums nenaudingas, nes labai padidintų biudžeto išlaidas skolai tvarkyti“, - sakė ministras „Verslo žinioms“.