Neramumai per homoseksualų eitynes Lenkijoje vyko praėjusį mėnesį. Eisenos dalyvius teko saugoti daugybei policininkų, tačiau jie vis tiek iš eitynių priešininkų sulaukė grasinimų susidoroti ir kitokių išpuolių.
Lenkijos homoseksualai dėl tokių neramumų kaltina partijos „Teisė ir teisingumas“ 70 metų lyderį Jaroslavą Kačinskį. Jis, artėjant Lenkijoje parlamento rinkimams, esą nevengė aršių pasisakymų prieš seksualines mažumas.
„Viena moteris, vienas vyras tvirtoje sąjungoje ir jų vaikai – tai yra šeima“, – kalbėjo partijos lyderis Jaroslaw Kaczynski.
Nepaisant homoseksualų kritikos J. Kačinskiui, Sauliaus Skvernelio vadovaujama Vyriausybė prezidentui G. Nausėdai siūlo J. Kačinskį apdovanoti didžiausiu Lietuvos valstybiniu apdovanojimu – Vytauto Didžiojo ordino Didžiuoju kryžiumi.
J. Kačinskį Vyriausybės vadovas giria už tai, kad, būdamas įtakingiausiu politiku Lenkijoje, dirbdamas premjeru ir parlamento nariu, rūpinosi Lietuvos integracija į Vakarų karines ir energetikos struktūras.
„Šis žmogus tikrai nusipelnęs, kaip ir politinė jėga, kuriai jis atstovauja. Šiandien Lietuvos ir Lenkijos santykiai tikrai atitinka strateginės partnerystės turinį“, – sako premjeras Saulius Skvernelis.
Tačiau J. Kačinskiui siūlomas ordinas pribloškė homoseksualų organizacijas tiek Lenkijoje, tiek Lietuvoje.
„Kačinskis nebijo skleisti neapykantos kalbų seksualinių mažumų atžvilgiu. Teko bendrauti su kolegomis iš Varšuvos, kitų Lenkijos miestų. Jie, gyvendami Lenkijoje, patiria stresą“, – teigia gėjų lygos vadovas Vladimiras Simonko.
O štai Seimo Užsienio ir Europos reikalų komitetų nariai seksualinių mažumų kritiką J. Kačinskiui atmeta.
„Simonko gal niekada negaus, gal pavydi. Ką ten kreipti dėmesį?“, – klausia Seimo narys, lenkas Michal Mackevič.
„Nereikia mestis į kraštutinumus, reikia pažiūrėti, kiek gyvenime pasiteisina. Labai dažnai eksperimentuotojai apsidegina pilvą su savo eksperimentais“, – mano Seimo narys, konservatorius Kęstutis Masiulis.
„Jis yra žmogus, labai daug nusipelnęs mūsų bendradarbiavimui. Lenkija – mūsų strateginis partneris. Aš visokeriopai remiu šį sprendimą“, – sako Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Juozas Bernatonis.
„Kačinskis yra tikrasis konservatorius, kuris į klausimus žiūri tradiciškai ir aiškiai. Kai kas, ypač homoseksualūs asmenys, bando kvestionuoti“, – teigia Seimo narys, konservatorius Audronius Ažubalis.
Norėdama įsiteikti J. Kačinskiui, S. Skvernelio Vyriausybė į nepatogią padėtį stato prezidentą G. Nausėdą, kuris turi nuspręsti: skirti apdovanojimą, ar ne. Taip tvirtina opozicijos lyderis Julius Sabatauskas, primindamas, kad iki šiol didžiausią Lietuvos apdovanojimą – Vytauto kryžių – dažniausiai yra gavę tik prezidentai ir karaliai, o J. Kačinskis dabar neužima jokių valstybinių pareigų, o ir anksčiau tebuvo premjeru.
„Faktiškai Vyriausybė, su premjeru priešaky, pakišo prezidentą po nepatogia padėtimi“, – sako opozicijos lyderis, socialdemokratas Julius Sabatauskas.
Tačiau valdantieji ragina žiūrėti ne į J. Kačinskio pareigas, bet į dėtas pastangas, kad Lietuva ir Lenkija draugautų.
„Kodėl teikiamas apdovanojimas žmogui neužimančiam pareigų? Apdovanojimai teikiami ne už pareigas, o už nuopelnus“, – mano Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Juozas Bernatonis.
Prezidentūra kol kas atsisako komentuoti vyriausybės siūlymą apdovanoti J. Kačinskį.