Lietuvos parlamentinėms politinėms partijoms sutarus įsipareigoti iki 2020 metų krašto apsaugos finansavimą padidinti iki 2 proc. šalies BVP, Lietuvos ambasadorius prie NATO Kęstutis Jankauskas teigia, kad valstybė šiuo metu yra saugi kaip niekada, tačiau visuomenė turi nepamiršti, kad gynybai reikia skirti pakankamą dėmesį.
„Tikrai šiandien esame daug saugesni, negu bet kada istorijoje. Spekuliacijos apie tai, kad Baltijos šalys, Lietuva gali būti užpultos yra tikrai nepagrįstos. Šiandien, būdami NATO nariais, esame saugūs, – „Žinių radijo“ laidoje „Aktualioji valanda“ penktadienį sakė K. Jankauskas. – Norėčiau, kad tai išgirstų visi, kad žmonės tuo tikėtų, tačiau tikėdami nepamirštų, kad visų pirma mes turime būti tie, kurie būsime pasiruošę ginti Lietuvą ir kurie būsime pasiruošę prisidėti prie gynybos – tiek finansais, tiek kariniu indėliu, tiek savo ekonomika, kad nebūtume saugumo vartotojai.“
K. Jankausko teigimu, 2 proc. Lietuvos BVP, kurie pagal susitarimą nuo 2020 metų plauktų į gynybos biudžetą – labai rimtas indėlis, kurio NATO iš Lietuvos tikisi jau seniai. „Partijų susitarimas, jeigu šeštadienį bus pasirašytas, ir ten bus rimtesni įsipareigojimai negu iki šiol yra, labai sveikintinas žingsnis. Jau sulaukiau iš JAV ambasadoriaus pirmųjų sveikinimų tikintis to susitarimo – tad tai yra matoma ir svarbu.“
NATO durys atviros
Lietuvos atstovas prie NATO sutinka, kad jeigu prieš penkerius metus Gruzija ir Ukraina būtų tapusios šalimis-kandidatėmis į NATO, dabartinė Ukrainos situacija galėtų atrodyti kitaip, tačiau nurodo, kad visi sprendimai NATO priimami bendru šalių sutarimu, ir reikia gerbti praeityje padarytus sprendimus. Jis primena, kad Lietuva labai remia tolesnę NATO plėtrą – tam pasirengusios šalys turi turėti galimybę būti pakviestos prisijungti prie aljanso, kai taip nuspręs visos 28 NATO šalys.
„Tokių šalių šiandien yra keturios, viena iš jų yra Gruzija. Lietuva labai stipriai palaiko ir remia Gruzijos narystę. Gruzija atliko daug reformų, kurios čia yra pastebėtos, ir Gruzija turi toliau judėti narystės NATO link. (...) Galimybė bet kuriai Europos demokratijai tapti NATO nare yra: NATO durys lieka atviros“, – kalbėjo K. Jankauskas.
Žvelgian į dabartinę padėti Ukrainoje, K. Jankauskas nurodė, kad Lietuva visgi turi įvertinti ir grėsmes. „Matome, kad Rusija pažeidinėja tarptautinę teisę. Įvertinkime visus tuos faktus ir priimkime sprendimus, kad būtume pasiruošę ginti savo vertybes. Per du pasaulinius karus praeitą šimtmetį daug sumokėjome už tų vertybių apgynimą.“
Parengė Ieva Kazlauskaitė