Aplinkos ministerija skelbia gavusi pranešimų apie gruodį netoli Kauno pražydusias žibuokles, į butus suskridusius uodus. Tačiau, pasak specialistų, tokių reiškinių dar nereikėtų vadinti anomalijomis – anomalija esą būtų per sausio mėnesio atlydžius lizdus pradėję krauti paukščiai, užmegzti vaisiai.
Ministerija teigia gavusi „daug pranešimų apie gamtos reiškinius, kurie šiuo metu stebina gyventojus“.
Pranešama, jog Žuvinte laikosi apie 1 tūkst. želmeninių ir baltakakčių žąsų, dar stebimi perkūno oželiai, slankos. Prie Kauno žmonės rado žydinčias žibuokles, suaktyvėjo ir į butus skrenda uodai.
„Jau kelinta iš eilės šilta žiema ir ypač vėluojanti jos pradžia sukuria palankias sąlygas daugeliui gyvūnų ir augalų“, – aiškina ministerijos Gamtos apsaugos departamento Biologinės įvairovės skyriaus vedėjas Selemonas Paltanavičius.
Tačiau, pasak jo, neįprastų reiškinių dar nereikėtų laikyti anomalijomis. Anot S. Paltanavičiaus, pavyzdžiui, žąsys staiga užšalus ežerams per vieną parą pasiektų Vokietiją ar Olandiją ir ten liktų žiemoti.
Žibuoklės, pražydusios gruodį ar sausį, anot jo, – irgi „jokia retenybė“, nes žiedai esą tėra augalų reakcija į palankias sąlygas, o nelankomi vabzdžių jie netaps biologinio ciklo dalimi.
Ministerijos teigimu, žalos dėl žydėjimo žiemą augalams nebus ir pavasarį vėl bus galima laukti gausaus ir vešlaus žydėjimo.
Specialistai pabrėžia, kad nereikia stebėtis ir tebeskraidančiais uodais.
„Kiekvieną rudenį paskutinės generacijos uodai lieka žiemoti rūsiuose, patalpose, medžių plyšiuose. Laikinai jie būna nejudrūs, tačiau pakilus aplinkos temperatūrai, tampa aktyvūs ir gali skraidyti, patekti į laiptines bei butus. Toks aktyvumas neturi nieko bendro su veisimusi, nes kiaušinėlius dėti uodų patelės galės tik pavasarį“, – aiškinama Aplinkos ministerijos išplatintame pranešime.