• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žmonės prašo ankstinti antrąjį „AstraZeneca“ – „Vaxzevria" – skiepą, kad nereiktų laukti maksimalaus Sveikatos apsaugos ministerijos rekomenduojamo – trijų mėnesių laikotarpio.

Žmonės prašo ankstinti antrąjį „AstraZeneca“ – „Vaxzevria" – skiepą, kad nereiktų laukti maksimalaus Sveikatos apsaugos ministerijos rekomenduojamo – trijų mėnesių laikotarpio.

REKLAMA

Poilsio išsiilgę tautiečiai nori kuo greičiau pasiskiepyti ir skristi į užsienio kurortus atostogų, keliauti darbo reikalais ar pasimatyti su artimaisiais. Sveikatos apsaugos ministerija aiškina, kad tai – įmanoma, bet beda pirštu į vakcinacijos centrus, mat šie patys gali nuspręsti, kada žmogų skiepyti antrąja doze.

Kai kurios savivaldybės jau nurodė vakcinavimo centrams leisti gyventojus skiepyti praėjus mėnesiui po pirmos dozės. 

Duris Klaipėdoje atvėrė naujas vakcinacijos centras ir prie jo jau rikiuojasi žmonės. Dar šį rytą elektroninėje registracijos sistemoje buvo daugiau kaip 2 tūkstančiai laisvų talonėlių skiepams – iš jų daugiau kaip tūkstantis „AstraZeneca“ vakcinai.

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, greičiausiai klaipėdiečiai išgraibstė „Pfizer“ ir „Moderna“, „AstraZeneca“ skiepai liko paskutinėje vietoje. Gyventojai šįkart sako, kad ilgas laiko tarpas tarp pirmos ir antros vakcinos dozės kiša koją:

REKLAMA

„Taigi labai ilgas laiko tarpas, kad tris mėnesius laukti, jau geriau po mėnesio ar po pusantro, žymiai greičiau, laisviau gyventi.“

„Tai mums, žmonėms, kuo yra paprasčiau, tuo geriau. Jei mes galime keliauti, jeigu būtų galima dabar keliauti, tai būtų gerai.“

„Susidaro per tris savaites lygiai, net neverta laukti tų trijų mėnesių.“

„Tai greičiau jau pilną imunitetą turės ir pasus greičiau gaus tuos, kuriuos žada dalinti.“

REKLAMA
REKLAMA

Apie tai, kad antrą „Astrazeneca“ skiepą reikia skirti anksčiau nei po 12 savaičių jau kuris laikas kalba ir Lietuvos savivaldybių asociacija. Pasak asociacijos prezidento Mindaugo Sinkevičiaus, tvarką reikia supaprastinti ir leisti gyventojams skiepytis anksčiau nei rekomenduoja ministerija. Štai Jonavoje antrą „AstraZeneca“ skiepo dozę gyventojai jau gali gauti po mėnesio.

„Tiesiog, jei žmogus gavo pirmą skiepą, tai mano siūlymas ir prašymas savo administracijos, kad žmogus, pasiskiepijęs pirmu skiepu, jei praėjo 4 savaitės, vakcina leidžia revakcinuotis, žmogus nori po 4 savaičių revakcinuotis, mes leidžiame“, – sako asociacijos prezidentas Mindaugas Sinkevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, Sveikatos apsaugos ministerija ir toliau rekomenduoja antrąja doze skiepyti gyventojus laikantis ilgiausio – 12 savaičių intervalo. Aiškios žinios apie tai iki šiol nebuvo, tačiau dabar ministerijos atstovai teigia, kad esant reikalui, pasiankstinti antrąją dozę jau įmanoma – patys vakcinavimo centrai gali nuspręsti, leisti tai ar ne.

„Šiuo metu asmuo turėtų kreiptis į vakcinacijos centrą tam, kad būtų jam laikas paankstintas, o dėl galimybės patiems gyventojams tai padaryti žiūrime, kokios dar yra galimybės, kad gyventojai patys galėtų keisti datą“, – pasakoja ministerijos atstovas Lukas Galkus.

REKLAMA

Klinikiniai tyrimai parodė, kad skiepijant „AstraZeneca“ vakcina daugiau antikūnų ir stipresnis imunitetas susiformuoja tuomet, kai antra vakcinos dozė suleidžiama praėjus 9-12 savaičių po pirmos dozės. Pagal gamintojo nurodymus geriausia, jei tarpas tarp pirmo ir antro skiepo yra ilgesnis nei 4 savaitės, tačiau jisai neprivalo būti maksimalus ir siekti 12 savaičių. Apie tai kalba ir Vilniaus universiteto profesorius Vytautas Usonis.

REKLAMA

„6-8 savaitės, ką jau šiandien britai rodo – tai yra optimalus laiko tarpas. Man iškart kilo abejonių dėl tų 12 savaičių, nes kaip taisyklė, skiepijimo programose skiepo nenorima palikti paskutinei dienai. Dar kad liktų šiek tiek laiko, jei dėl kokių priežasčių žmogus negalėtų atvykti paskirtą dieną“, – teigia Vilniaus universiteto profesorius Vytautas Usonis.

Šiuo metu Lietuvoje dar yra nepanaudota 45 tūkstančiai „AstraZeneca“ vakcinos dozių. Vilniaus miesto savivaldybė sako, kad dažniausiai ankstinti skiepo datą teko abiturientams ir pedagogams, pasitaiko ir žmonių, kurie yra suplanavę kelionę, turi vykti į komandiruotę užsienyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Taip, mes gauname tų prašymų, kad dėl darbo žmonės turi vakcinacijos datą keisti, bet ir kol kas ta sistema mūsų nėra techniškai sureguliuota, kad būtų galima laisvai keisti datą. Ir dar – pagrindinis iššūkis – mes nežinome į priekį gaunamų vakcinų kiekio“, – kalbėjo administracijos direktorė Lina Koriznienė.

Tiesa, Sveikatos apsaugos ministerija dar svarsto, ar „AstraZeneca“ vakcina leisti ir toliau skiepytis visiems žmonėms, ar tik vyresniems asmenims. Mat Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba dar šią savaitę pranešė, kad iš tūkstančių skiepytų dviem jauniems – 27 ir 30 metų amžiaus –  asmenis po skiepo pasireiškė labai reti sunkūs kraujo krešulių atvejai.

REKLAMA

„Dėl „AstraZeneca" sprendimus, kaip ir dėl kitų vakcinų, įgaliotas ir turi priimti sveikatos apsaugos ministras. Jei ministerija juos pasiūlys, tuos sprendimus ir paaiškins“, – sako Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.

Kai kurie sveikatos ekspertai tikina, kad būtina pasverti galimos rizikos ir naudos santykį skiepijant jaunus žmones. Kol kas tik pusę lūpų kalbama apie tai, kad Lietuva galėtų „AstraZeneca“ vakcina skiepyti asmenis nuo 40 ar net 60 metų, kaip tai yra padariusios kitos šalys. Sprendimą sveikatos apsaugos ministerija žada priimti artimiausiu metu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų