• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje plinta itin pavojinga psichoaktyvi medžiaga, kuri dėl savo poveikio JAV praminta „zombių narkotiku“. Medikai teigia stebintys pagausėjusį apsvaigusių pacientų skaičių ir perspėja, kad šis narkotikas labai pavojingas – sukelia didžiules psichozes ir haliucinacijas. Tokiems pacientams sutramdyti prireikia aštuonių, o kartais – ir dešimties žmonių.

Lietuvoje plinta itin pavojinga psichoaktyvi medžiaga, kuri dėl savo poveikio JAV praminta „zombių narkotiku“. Medikai teigia stebintys pagausėjusį apsvaigusių pacientų skaičių ir perspėja, kad šis narkotikas labai pavojingas – sukelia didžiules psichozes ir haliucinacijas. Tokiems pacientams sutramdyti prireikia aštuonių, o kartais – ir dešimties žmonių.

REKLAMA

Jau kokį pusmetį tyrinėjusi, kaip šis narkotikas plinta jaunimo gretose Lietuvoje, portalo „15min“ tyrimų žurnalistė Gabrielė Navickaitė teigė, kad labiausiai tai paplitę tarp žmonių iki 30 metų amžiaus.

„Plinta labai populiarios medžiagos – „kristalai“, vadinamoji „kristė“. Pogrindžio atstovai mane informavo, kad vietoj šitų medžiagų yra parduodami kiti kvaišalai – mėlynos spalvos, kurie atrodo labai panašiai, tačiau tai yra nauja medžiaga, atkeliavusi į Lietuvą, pavadinimu „Flakka“, – „Žinių radijo“ laidoje „Aktualusis interviu“ kalbėjo ji.

Įsigyti paprasta, o pavojus – didžiulis 

Pasak pašnekovės, tai – Baltijos šalyse labai reta medžiaga, tačiau tiek JAV, tiek Vakarų Europoje yra puikiai žinoma dėl savo pavojingumo, didelės priklausomybės rizikos, sukeliamos didelės žalos.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai ne be reikalo vadinama „zombių narkotiku“, nes sukelia nekoordinuotus kūno judesius, priklausomybės rizika yra labai didelė, širdies, inkstų ligos, atsirandančios dėl šio narkotiko vartojimo, ir kiti pavojai“, – aiškino G. Navickaitė.

REKLAMA

Pasak jos, prekeivių žiniomis, šie narkotikai plinta Kaune, Vilniuje ir Klaipėdoje, tačiau pareigūnams tai patikrinti yra sunku. 

Pašnekovė pasakojo, kad įsigyti tokių narkotikų galima paprasčiausiai tam tikrose grupėse bendravimo programėlėje „Telegram“:

„Jos yra viešos, bet kas gali prie jų prisijungti, kartais jos vienija kelis tūkstančius žmonių. Tose grupėse yra narkotikų prekeivių reklamų portalai, kur iš esmės gali gauti kokių tik nori medžiagų. 

REKLAMA
REKLAMA

Išsirinkęs tas medžiagas pardavėjui kriptovaliuta pervedi pinigus, o jis tau atsiunčia lokaciją, kurioje vietoje yra paslėpta ta medžiaga. Šiais laikais prekeivis ir vartotojas nebesusitinka, jie vienas kito tapatybės nežino. Nusipirkti narkotikų yra labai paprasta.“ 

Policija stebi procesus, tačiau sako, kad mastai nedideli

Policijos atstovas Mindaugas Akelaitis pripažino negalintis nei paneigti, nei patvirtinti tokios informacijos, tačiau, jo teigimu, faktai rodo, kad į Lietuvą patenka naujų psichotropinių medžiagų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jos yra nustatomos, išimamos policijos atliekamų tyrimų metu. Tai rodo ne tik Lietuvos patirtis, bet ir tarptautiniai tyrimai. Tarptautinės organizacijos labai aiškiai indikuoja, kad įvairių naujų sintetinių narkotinių medžiagų kiekis auga. 

„Tad jeigu kažkas augina vaikus, reikėtų tėvams, artimiesiems būti budriems ir pasižiūrėti, ar jų vaikas nerodo kažkokių [narkotikų vartojimo] požymių: neišlaidauja pinigų, kur tėvai nelabai supranta, kur tie pinigai dingsta, ar vaikas elgiasi adekvačiai, ar jo būklė visada yra normali“, – sakė policijos atstovas.

REKLAMA

Kai kada tai patenka ir į Lietuvą, bet, galėčiau pabrėžti, kad tarp išimamų narkotinių medžiagų tų naujųjų dalis yra pakankamai nedidelė, daugiau turime tas tradicines kaip vadinamąją „žolę“ ar kitus narkotikus“, – kalbėjo jis. 

M. Akelaitis taip pat patvirtino, kad narkotikų pardavinėjimas internetu – auganti tendencija. Kita vertus, jo teigimu, ne visada tariamų narkotikų prekeivių reklamos yra tikrovė.

REKLAMA

„Policija turėjo ne vieną atvejį, kai kreipėsi paprasčiausi sukčiai, bet faktas, kad tokiu būdu platinami narkotikai, šiuos procesus policija stebi. Yra realizuotų tyrimų, kai ir buvo toks veikimo būdas, kada pirkėjas su pardavėju net nesusitinka, o atsiskaičius už tą tariamą prekę pardavėjas nurodo koordinates, kur reikėtų rasti savo pirkinį. Bet reikia pripažinti, kad tokių tyrimų nėra labai dideli mastai“, – kalbėjo policijos atstovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ragina atidžiai vertinti vaikų būklę

Paklaustas, kaip geriausia būtų efektyviai tvarkytis su tokių narkotikų platintojais, pašnekovas priminė, kad nusikaltimais su narkotikais yra vadinami latentiniais arba paslėptais.

„Tai reiškia, kad nei narkotikus vartojantis, nei parduodantis asmuo nėra suinteresuotas, kad apie jų veiklą kažkas sužinotų. Tą aiškiai suvokdama policija tam skiria didelį prioritetą. 

REKLAMA

Per praėjusius metus Lietuvos kriminalinės policijos specializuoti padaliniai, kurie pirmiausiai yra orientuoti į kriminalinę žvalgybą, pačių stambiausių narkotikų prekeivių segmentą, apie 40 proc. visų pajėgumų nukreipė būtent kovai su narkotikų platinimu“, – kalbėjo M. Akelaitis. 

Jo teigimu, pastarųjų metų tendencija yra akivaizdi – nusikaltimų, susijusių su narkotikais, tuo, ką policija išsiaiškino savo proaktyviais veiksmais, ryškiai auga.

REKLAMA

Policijos atstovas kartu atkreipė dėmesį, kad policija yra orientuota į narkotikų pasiūlos mažinimą ir kovą su narkotikų prekeiviais. Tuo metu paklausos pusėje – kiekvienas yra potencialus klientas.

„Tad jeigu kažkas augina vaikus, reikėtų tėvams, artimiesiems būti budriems ir pasižiūrėti, ar jų vaikas nerodo kažkokių [narkotikų vartojimo] požymių: neišlaidauja pinigų, kur tėvai nelabai supranta, kur tie pinigai dingsta, ar vaikas elgiasi adekvačiai, ar jo būklė visada yra normali. Jeigu pamatome tokius signalus, reikėtų pagalvoti, kad tai gali būti indikatorius, jog vaikas jau susidūręs su problema ir reikia imtis aktyvių veiksmų, kad jį ištrauktumėte iš šios bėdos“, – įspėjo M. Akelaitis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos medikai kraupsta: tėvai patys vaikams dovanoja elektronines cigaretes:

Toksikologė: tie žmonės pjausto save, bando nusipjauti liežuvį

RVUL Ūminių apsinuodijimų skyriaus ir Toksikologijos RITS vedėja, klinikinės toksikologijos gydytoja, gydytoja anesteziologė-reanimatologė Gabija Laubner-Sakalauskienė pasakojo, kad alfa-PVP, gatvėje vadinamas „Flakka“, yra sintetinis katinonas. Ji pastebėjo, kad šis narkotikas JAV pradėjo plisti dar praėjusiame amžiuje, todėl pasauliniu mastu nėra toks ir naujas. 

REKLAMA

„Dažniausiai tie pacientai atvažiuoja jau su psichozėmis ir didžiulėmis haliucinacijomis, didžiuliu psichomotoriniu sujaudinimu. Tam, kad vieną žmogų sutramdyti reikia aštuonių, o kartais – ir dešimties žmonių, palydint ir policijai. Tie žmonės pjausto save, bando sau nusipjauti ar nusikirpti liežuvį“, – sako G. Laubner-Sakalauskienė.

„Kalbant apie visas naujas psichoaktyvias medžiagas, tai būtent šita grupė – sintetiniai katinonai – jau yra antra pagal dydį po sintetinių kanabinoidų. Šiai dienai jau yra 204 medžiagos. Tai reiškia, mes šnekame apie „Flakka“ (arba alfa-PVP) kaip apie vieną medžiagą, bet jų yra 204“, – komentavo gydytoja. 

REKLAMA

Ji priminė, kad laboratorinė diagnostika Lietuvoje nėra labai stipri ir gali nustatyti ne visas medžiagas, tačiau minima psichoaktyvi medžiaga yra viena iš nustatomų, kaip ir kiti narkotikai iš sintetinių katinonų grupės.

„Liaudiškai tai žinoma kaip „kristė“ arba „kristalai“, bet realiai nei tie, kurie gamina, nei tie, kurie vartoja, nežino, ką vartoja“, – konstatavo G. Laubner-Sakalauskienė. 

REKLAMA
REKLAMA

Gydytoja priminė, kad sintetiniai katinonai – tai medžiagos, kurios susintezuojamos imituojant metamfetamino arba MDMA poveikį. 

„Tai yra stipriai stimuliuojančios medžiagos, kurios duoda didelius dopamino šuolius – labai didelį malonumą, su tuo susijusį džiaugsmą, bet kartu ir psichozes bei haliucinacijas“, – vardijo ji.

Nors ligoninėje, kurioje dirba, gydo tik pilnamečius asmenis, medikė patikino, kad per pastarąsias savaites tikrai turėjo labai daug tokių pacientų.

„Ką reiškia labai daug? Pakankamai, kad atkreiptume dėmesį. Dažniausiai tie pacientai atvažiuoja jau su psichozėmis ir didžiulėmis haliucinacijomis, didžiuliu psichomotoriniu sujaudinimu. 

Tam, kad vieną žmogų sutramdyti reikia aštuonių, o kartais – ir dešimties žmonių, palydint ir policijai. Tie žmonės pjausto save, bando sau nusipjauti ar nusikirpti liežuvį. Jie žaloja ne tik aplinkinius, bet ir save“, – konstatavo G. Laubner-Sakalauskienė.

O kas juos platina, nekyla klausimas? Kas tie, kas juosįveža, kas juos platina, niekam neįdomu? O gal jie vietinės gamybos?
O as galvojau, kodel?
O as galvojau, kodel?
„Ką reiškia labai daug? Pakankamai, kad atkreiptume dėmesį. Dažniausiai tie pacientai atvažiuoja jau su psichozėmis ir didžiulėmis haliucinacijomis, didžiuliu psichomotoriniu sujaudinimu."

Kurie cia valdziagyviai ypac pasizymi, - '' didžiulėmis haliucinacijomis, didžiuliu psichomotoriniu sujaudinimu."

Ar tik ne bergiu broileriniai zvygiai, murziniai simoniai mantukai na ir ju sebrai is narko/alko lp gauju morganos su okeanidemis...
Jeigu rinkimuose vėlei bus palikti prie valdžios tie anie liberallaisviečiaikonservatoriai 100 % sulauksime Lietuvos vaikams - jaunimui tragiškų pasekmių pražūties .
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų