Apie galimybę „įsigyti“ švęsto vandens parapija trečiadienio vakarą pranešė savo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“, tačiau vikaras Rimantas Rimkus teigė, kad klebonas rašydamas įrašą greičiausiai suklydo, nes vandens buteliukai dovanojami.
„Galima sakyti, kad tai yra dovana, kadangi Didįjį šeštadienį yra šventinamas vanduo ir žmonės jį parsineša į namus, o šiemet į mišias jie negali eiti, tai jiems yra tokia galimybė sudaryta“, – BNS sakė parapijos vikaras Rimantas Rimkus.
Jo teigimu, pasiimti kelių šimtų mililitrų talpos buteliuką su šventintu vandeniu gali visi, kurie ateina į vadinamas privačias mišias.
Dvasininkas taip pat teigė, kad dalinti švęstą vandenį buteliukais sugalvota, nes šiemet dėl koronaviruso grėsmės pakeistas Velykų šventimas – pakoreguota liturgija.
„Čia yra Negyvosios jūros simbolis, kai žydų tauta ėjo iš Egipto. Tas panardinimas Jėzaus Kristaus ir po to tai patampa šventu vandeniu“, – pasakojo dvasininkas.
„Didįjį šeštadienį būdavo vaikai krikštijami arba suaugusieji, tai, kaip žinia, šiemet šito nebus“, – pridūrė jis.
Vikaras taip pat tvirtino nebijantis, kad prie švęsto vandens pradės būriuotis žmonės, pasak jo, tikintieji drausmingai laikosi karantino.
„Nemanau. Aš esu sužavėtas tikinčiaisiais, kad labai drausmingai laikosi karantino. Kai laidotuvės būna, tai kokie penki, šeši žmonės ateina į tas vadinamas privačias mišias“, – kalbėjo vikaras R. Rimkus.
Vyskupija vadina neatsakingu poelgiu
Ketvirtadienio rytą įrašas iš Utenos Dievo apvaizdos parapijos paskyros buvo ištrintas. Panevėžio vyskupijos kurijos teigimu, Utenos dvasininkų įrašas apie švęstą vandenį buvo neišmanymu ir neatsakingumu dvelkianti reklama.
„Visiems žmonėms šis karantino laikas nėra lengvas, pastebima daug pasimetimo ir įtampos. Ne išimtis ir kai kurių kunigų veiksmai viešose virtualiose erdvėse, kai siūloma ar kviečiama „saugiai įsigyti“ švęsto vandens“, – rašoma BNS perduotame kurijos komentare.
„Tokio pobūdžio „reklama“ dvelkia profanacija ir neatsakingumu šiuo pandemijos laikotarpiu. Gaila, kad atsakingų ir kompetetingų Lietuvos institucijų, taip pat vyskupų raginimai dėl karantino priimami nepakankamai rimtai“, – teigiama jame.
Portalui tv3.lt Panevežio vyskupijos generalvikaras Eugenijus Styra sakė, kad prieš pandemiją švęsto vandens bažnyčiose buvo galima įsigyti laisvai. Tam reikėjo atsinešti savo tarą, esą bažnyčios į kitokias taras vandens nepilstydavo. Už švęstą vandenį aukos bažnyčia taip pat niekada neprašė, to, pasak generalvikaro tikrai nebūdavo.
„Dabar gi žinot, paskelbus pandemiją dalykai pasikeitė, bet anksčiau tikrai laisvai buvo galima to vandens gauti, reikėjo tik savo tarą atsinešti. Bažnyčiose šiaip visada galima gauti švęsto vandens, aukoti už jį nereikia“, – kalbėjo E. Styra.
Vyskupijos kancleris Saulius Černiauskas taip pat patvirtino, kad bažnyčia niekada neprašo aukoti už šventintą vandenį. Anot jo, nėra tokios praktikos, vandens bažnyčiose anksčiau buvo galima gauti prie įėjimų į šias arba paprašius klebono.
Tiesa, dabar švęsto vandens atviruose induose bažnyčiose nėra, o ir pilstyti į savo tarą dvasininkai tikintiesiems negali.
„Supilstyti į buteliukus švęstą vandenį yra daug saugiau. Manau tai nebuvo tokia bloga Utenos parapijos idėja, tiesiog bažnyčia apie tai turėjo aiškiau komunikuoti. Jei bažnyčia iš pat pradžių būtų užėmusi tą poziciją, kad štai, švęstas vanduo buteliukuose“ – tv3.lt sakė Panevėžio vyskupijos kancleris.
Vyskupija pabrėžia, kad visuose bažnyčių prieinamuose induose vandens neturi būti, o švenčiant Velyknaktį vyskupai nurodę praleisti vandens šventinimo apeigas.
Siekiant suvaldyti koronaviruso plitimą, šiemet Velykos švenčiamos kitaip – pakoreguota liturgija, pamaldas bus galima stebėti per televiziją, radiją ar internetu, taip pat dėl paskelbto karantino nevyksta viešos mišios.
Portalas tv3.lt primena, kad Lietuvos vyskupų konferencijos sprendimu ir Vatikano rekomendacijomis, Šv. Velykų šventimas šiemet bus be žmonių bažnyčiose, verbų nešventins, procesijos nevyks.
Didžiojo Ketvirtadienio šv. Mišios taip pat bus kitokios [tą dieną bus šventinami aliejai], šios mišios vyks be atvykusių iš kitų parapijų kunigų dalyvavimo. Didžiojo Ketvirtadienio šv. Mišios bus be liturginio kojų plovimo. Didžiojo Penktadienio rinkliava taip pat nevyks. Atskiro palaiminimo verboms taip pat nebus, jos nebus šventinamos.
Velyknaktis bus švenčiamas tik katedrose ir parapijų bažnyčiose, bendruomenėse, vienuolynuose šv. Mišių nebus. Apeigos bus keičiamos, nebus laužų, šventinimo.
Lietuvos vyskupai, atsižvelgdami į Lietuvos Vyriausybės sprendimą skelbti karantiną visoje šalyje nutarė, kad nuo kovo 16 d. iki tol, kol galios Vyriausybės paskelbtas karantinas, nebevyks jokios viešos pamaldos.
Vyskupai dar kartą ragina tikinčiuosius neiti į bažnyčias, bet stebėti kunigo aukojamas šv. Mišias per televiziją, internetą, klausytis radijo transliacijų.
Šalies kunigai, prasidėjus karantinui, į pagalbą pasitelkė išmaniąsias technologijas ir mišias transliuoja per socialinius tinklus.
Premjeras Saulius Skvernelis ragina žmones šiemet Velykas sutikti namuose, kad galėtų jas su artimaisiais švęsti ir kitais metais.