Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje penktadienį pristatytas Jungtinių tautų Neįgaliųjų teisių konvencijos ratifikavimo galimybių ir tikslingumo analizės projektas.
Iš valstybinių institucijų ir neįgaliųjų nevyriausybinių organizacijų atstovų sudarytos tarpžinybinės darbo grupės parengtame projekte analizuojamas Lietuvos teisinės sistemos atitikimas Konvencijos nuostatoms, nagrinėjamos galimybės ratifikuoti visus Konvencijos ir jos protokolo straipsnius.
Darbo grupės vadovės SADM sekretorės Violetos Murauskaitės teigimu, Konvenciją pasirašiusios valstybės turi priimti reikalingus teisės aktus dėl joje numatytų neįgaliųjų teisių įgyvendinimo. Kadangi ši Konvencija apima įvairius teisinius, socialinius, švietimo, ekonominius, sveikatos apsaugos aspektus, parengtą Konvencijos analizės projektą nuspręsta išnagrinėti detaliau.
Kaip pranešė SADM, patikslinus šį projektą, atsižvelgus į įvairių institucijų nuomones dėl ratifikavimo galimybių, bus rengiamas Konvencijos ratifikavimo įstatymo projektas, kuris bus teikiamas Seimui.
Lietuva prie Konvencijos prisijungė socialinės apsaugos ir darbo ministrei Vilijai Blinkevičiūtei 2007 metų kovą Niujorke pasirašius Konvenciją ir jos fakultatyvų protokolą.
Konvencijos tikslas - skatinti, apsaugoti ir užtikrinti visų neįgaliųjų visapusišką ir lygiateisį naudojimąsi visomis žmogaus teisėmis ir pagrindinėmis laisvėmis, taip pat skatinti pagarbą šių asmenų prigimtiniam orumui. Tai pirmoji tokio pobūdžio konvencija, kuri atstovaus daugiau nei 650 mln. pasaulio žmonių su negalia.
Konvencija ir protokolas buvo priimti 2006 gruodį Niujorke Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos sesijoje. Tačiau kol kas tarptautiniu mastu Konvencija ir protokolas dar negalioja, ji įsigalios trisdešimtą dieną po to, kai bent 20 pasirašiusių šalių ją ratifikuos. Šiuo metu iš 118 pasirašiusių valstybių, Konvenciją yra ratifikavusios 7 šalys (Kroatija, Kuba, Gabonas, Vengrija, Indija, Jamaika, Panama).