Lietuvoje patvirtinti dar septyni kiaulių gripo A(H1N1)v atvejai. Užsikrėtusiųjų šiuo virusu skaičius mūsų šalyje šoktelėjo iki 22. Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, visi septyni užsikrėtusieji yra iki 30 metų amžiaus. Nauji septyni A(H1N1)v gripo atvejai patvirtinti ištyrus mėginius, gautus iš Panevėžio, Vilniaus, Klaipėdos, Kauno, Prienų.
Ketvirtadienio duomenimis, Estijoje užfiksuoti 39, Latvijoje – 18 atvejų. Viso Europoje užregistruotas 24 tūkst. 21 susirgimas A(H1N1)v gripu, iš jų 38 atvejai baigėsi mirtimi.
Likusioje pasaulio dalyje sergančiųjų kiaulių tipo gripu yra daugiau nei 153,6 tūkst. Nuo kiaulių gripo jau mirė daugiau nei tūkstantis žmonių.
Ekspertai prognozuoja, kad sergamumas kiaulių gripu visoje Europoje, taip pat ir Lietuvoje, išaugs rudenį. Teoriškai paskaičiuota, kad pandeminiu gripu gali persirgti iki 30 proc. šalies gyventojų.
Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centro (ULPKC) direktoriaus pavaduotoja Daiva Razmuvienė Eltai yra sakiusi, jog šiuo gripu, priešingai nei įprastu, daugiau serga jauni žmonės, nes dažno jų organizmas nėra susidūręs su nors vienu iš keturių virusų, kurie sudaro naująjį gripą, taigi ir neatpažįsta jo. Taip tikimybė nesusirgti arba sirgti juo lengviau sumažėja.
Ekspertė aiškino, kad dažnai lipinama kiaulių gripo etiketė naujajam virusui yra netinkama. Vadinti kiaulių gripu naująją ligą yra netikslu, nes virusą sudaro genų segmentai būdingi ir paukščių, ir kiaulių, ir žmonių gripams.
Pasak D. Razmuvienės, vakcina nuo naujojo gripo jau yra gaminama nuo liepos. Jai pagaminti reikia 4-6 mėnesių.
Naujojo gripo A(H1N1)v simptomai panašūs į įprasto sezoninio gripo sukeltus simptomus: karščiavimas, kosulys, sloga, gerklės skausmas, taip pat galimi raumenų ir galvos skausmai, šaltkrėtis, nuovargis, vėmimas ar viduriavimas.
Retais atvejais sergant gripu gali išsivystyti sunkios komplikacijos, net jei nesergama jokiomis kitomis lėtinėmis ligomis.
Gripu A(H1N1)v užsikrečiama taip pat kaip ir sezoniniu gripu. Jis plinta nuo žmogaus žmogui oro lašeliniu keliu, kai sergantis žmogus kosti ar čiaudi, taip pat yra galimybė užsikrėsti per aplinkos daiktus ar nešvarias rankas, kai palietus sergančiojo kvėpavimo takų išskyromis užterštus daiktus, rankomis liečiamos burna ar nosis.
Naujojo gripo A(H1N1)v inkubacinis periodas (laikotarpis nuo užsikrėtimo iki susirgimo) trunka nuo vienos iki septynių dienų. Sergantis žmogus gali užkrėsti kitus apie penkias dienas nuo susirgimo pradžios.
Vaikams užkrečiamumo laikotarpis, manoma, trunka 7 dienas. Tačiau potencialiai pavojingu sergantysis laikomas tol, kol jam pasireiškia gripo simptomai.