Esą Baltarusijoje vis dažniau mūsų kunigaikščiai vadinami baltarusių kunigaikščiais, kaip ir Lietuvos Didžioji kunigaikštystė – baltarusių kunigaikštyste. Už tokio mūsų istorijos savinimosi, pasak ekspertų, gali slėptis pats Kremlius.
Scenoje – kunigaikštis Vytautas. Jis su Jogaila varžosi ne tik dėl valdžios, bet ir dėl meilės. Dėl gražuolės Onos. Scenoje persipina mitai ir legendos, meilė ir neapykanta, ištikimybė ir išdavystė, taip prieš penkerius metus pastatytą baletą pristato patys kūrėjai.
Kodėl istorinė tematika? Ogi istoriją reikia žinoti. O ir statyti baletą buvo labai įdomu – Vytautas buvo stipri asmenybė, nuo kurio tuo metu priklausė ir aibės žmonių, ir teritorijų. Pasak Didžiojo Baltarusijos operos ir baleto teatro meno vadovo, šis baletas Baltarusijoje iki šiol sulaukia žiūrovų antplūdžio.
Lyg ir miela, kad kaimynai apie mūsų kunigaikščius baletus stato. Tačiau vis dažniau prabylama, jog kurdami, kad ir šį baletą, baltarusiai kalba ne apie mūsų, o apie jų pačių kunigaikščius Vytautą ir Jogailą.
Taigi apie kokius: lietuvių ar baltarusių kunigaikščius kūrėjai statė šį baletą?
Pasak karo istoriko, Baltarusijoje didžioji dalis, ypač jaunesnių žmonių, šventai tiki, kad būtent Baltarusija yra tikroji Lietuvos didžiosios kunigaikštystės paveldėtoja.
Ir į tokią baltarusių nuostatą esą derėtų žiūrėti rimtai. Nes iš pirmo žvilgsnio galintis pasirodyti paprastas noras labiau didžiuotis savo valstybe reiškia kur kas daugiau.
Tiesa, politologas Vytis Jurkonis į tai, jog baltarusiai priglaudžia Lietuvos kunigaikščius ragina žiūrėti paprasčiau.
Politikos apžvalgininkas Rusijos ekspertas, dirbęs įtakingame Jungtinių valstijų tyrimų centre Hadsono institute Marius Laurinavičius nežiūri taip atlaidžiai.
Ir kas gali paneigti, kad kurpiamos mintys susigrąžinti Lietuvą į Rusijos glėbį. Pasak politikos apžvalgininko, Krymo, Donbaso okupacijai buvo ruošiamasi nuo 2004-ųjų, tačiau to neprognozavo net didžiausios pasaulio žvalgybos. Tad verta nuolat tokius dalykus stebėti.
Tad nors šiame balete net klausimas, ar Vytautas yra Lietuvos ar Baltarusijos kunigaikštis, anot karo istoriko, nėra keliamas, reikia žiūrėti kur kas plačiau ir suvokti, kad siekiant suformuoti norimą nuomonę kartais naudojama ir minkštoji galia.
Pasak istoriko, niekam nekreipiant dėmesio į “nekaltą” baletą, vėliau gali būti elgiamasi drąsiau. Pavyzdžiui, sukuriamas filmas apie neva baltarusišką Lietuvos kilmę taip mėginant praskalauti ir mūsų suvokimą ir pasididžiavimą savarankiška Lietuvos istorija. O pasimetusi ir užsimiršusi propagandoje nacija visada lengvesnis grobis.
Plačiau apie tai TV3 reportaže