Į portalą tv3.lt kreipėsi dvi pakuotojomis dirbusios moterys. Jų teigimu, Kaune, Karmėlavoje, esančiame prekių pakavimo skyriuje – darbo sąlygos nepakenčiamos.
TV3 žurnalistai nuvyko sandėlį pamatyti savo akimis, tačiau į muitinės teritorijoje esančias patalpas leidimo neturintys asmenys neįleidžiami.
Prekių pakuotojai... jūriniame konteineryje
Kaip pasakojo dvi savaites pakuotoja dirbusi Vilija (tikrasis vardas redakcijai žinomas), prekių siuntos pakuojamos metaliniame jūriniame konteineryje, kur nėra nei langų, nei ventiliacijos.
„Kai nuvykau, darbas konteinery. Žinot, metaliniai tokie konteineriai, su pečiukais. Nedidelis tas metalinis konteineris, ten tie stalai sudėti, oro nėra, ką aš žinau. To darbo kažkaip tai yra, tai nėra tų laikrodžių papakuot. Turi nešiotis, aišku, tas pakuotes po 13 kg pats. Ten būna tam sandėly vyrų, bet jie ten kažkaip labai trumpai dirba, jie išveža, atveža tuos. O šiaip pagrinde moterys pakuotojos“, - tv3.lt kalbėjo Vilija.
Kita buvusi pakuotoja – Austėja (tikrasis vardas redakcijai žinomas) – sakė, kad darbo sąlygos buvo nenormalios, o po trijų savaičių darbo nutraukus sutartį jai palengvėjo.
„Tokios sąlygos, kad šildymo nėra, net su striukėmis reikėdavo dirbti. Arba tiesiog prisinešdavo tų pečiukų buitinių tokių. Prišildydavo tiek, kad trošku, oro nebūdavo, nebuvo kuo kvėpuoti. Nieko nebuvo, tiesiog pastatytas konteineris, tame konteineryje – stalai ir viskas“, - pasakojo buvusi darbuotoja.
Moterų teigimu, konteineryje nuolat dirba iki 12 žmonių, tačiau Kalėdiniam sezonui planuojama įdarbinti daugiau. Nors moterys turėjo dirbti pakuotojomis, sandėlyje joms teko paragauti ir kitokio darbo.
„Turėjau laikrodžius ten pakuoti, tai pirmom dienom pakavau laikrodžius. Jie ruošė tokią patalpą, nes žadėjo Kalėdoms prisikviesti daug žmonių dirbti. Ten reikėjo valyti viską, plauti po ką tik išėjusių darbininkų. Be to reikėjo tampytis kaip sandėlininkui dėžes“, - tv3.lt kalbėjo Austėja.
Tenka ir bimbinėti
Pakuotojų darbo diena trunka 8 val., yra pietų pertrauka, tačiau priklausomai nuo darbo kiekio gali tekti dirbti viso labo porą valandų arba viršvalandžius. Kadangi darbuotojams mokamas fiksuotas 3,5 eurų atlyginimas „ant popieriaus“ už valandą, būna dienų, kai uždarbis būna ne kažin koks.
„Jeigu nėra darbo, tave gali išleisti ir 13 val. namo, nėra dabar darbo, nėra ko trintis. Tada ir gausi už 3-4 val. Skundėsi žmonės, kad dirba ne tą darbą, kad turi dirbti krovėjo darbą, įrenginėti patalpas, nešioti, tai sunku“, - sakė Vilija.
Buvusios darbuotojos taip pat stebėjosi, kad į sandėlį negalima įsinešti mobiliųjų telefonų, juos reikia palikti atskiroje patalpoje.
„Tiktai atėjus pirmą dieną pasakė, kad telefonus paliekame rūbinėje, darbo patalpoje negalima jokių asmeninių daiktų turėti. Nepaaiškino šito, nors pačios [vadovės] turėdavo viską. Iš viso buvo tokia darbuotoja, kuri atsisakė palikti savo asmeniniu daiktus, ji išėjo iš ten. Juos reikėdavo palikti visai kitoje patalpoje, kur bet kas galėdavo nueiti. Užrakindavo tą patalpą, bet raktą bet kas galėjo paimti, tai nežinai, ką veikia su tavo daiktais“, - pasakojo Austėja.
Įvykdė patalpų patikrinimą
Moterys nurodė, kad sandėlyje pakuoja įmonės „Filippo Loreti“ laikrodžius. Tačiau pati įmonė su sandėlio darbuotojais neturi nieko bendro. Jų laikrodžių siuntas iš Kinijos gauna lietuviška įmonė „EU Broker“, kuri ir nuomoja sandėlį Karmėlavoje. Tuo tarpu pakuotojai samdomi iš įdarbinimo agentūros „Biuro“. Tada prekės supakuojamos ir siunčiamos pirkėjams.
Vilija teigė, kad pateikė skundą jai įdarbinusiai agentūrai dėl nepalankių darbo sąlygų. „Biuro“ portalą tv3.lt informavo, kad į skundą sureagavo ir nuvyko patikrinti minėtųjų patalpų. Tiesa, pasak įmonės vadovo Valdo Strazdo, anksčiau dėl sandėlio skundų jie nėra gavę ir kol kas tai vertina kaip vienkartinį atvejį.
„Praėjusią savaitę gavome skundą iš darbuotojos dėl įmonės patalpose, kur dirba, esančio prasto vėdinimo. Pirmadienį buvo atlikta papildoma darbo vietų apžiūra, kurios metu mes radome švarias ir tvarkingas patalpas ir veikiančią vėdinimo sistemą. Esminis dalykas, kuris buvo įvardintas, kad neveikia vėdinimas, nėra kuo kvėpuoti, negalime atsidaryti durų. Nors, kiek apžiūrėjo mūsų specialistai, durys atsidaro“, - tv3.lt sakė V. Strazdas.
Įmonės požiūriu, patalpos tinkamos darbui, „yra nemokamas vanduo, išduodami tinkami darbo rūbai, įrengta vieta pavalgyti, mikrobangų krosnelė, šaldytuvas, virtuvė“. Tačiau V. Strazdas patikino, kad „Biuro“ „EU Broker“ suteikė darbų saugos specialistų kontaktus, kad jie galėtų išspręsti bet kokias kitas problemas.
Sandėlyje „Biuro“ atstovams taip pat buvo parodytas liftas, kuris pakelia sunkesnius krovinius iš vieno aukšto į kitą. V. Strazdas patvirtino, kad sandėlyje draudžiama naudotis mobiliojo ryšio priemonėmis.
Tuo tarpu darbo sąlygas šalies darbovietėse prižiūrint Valstybinė darbo inspekcija skundų dėl „EU Broker“ veiklos nesulaukė.
Vadovas tyli
Portalo tv3.lt žiniomis, sandėlyje darbuotojus prižiūri Asta K. Tačiau susitarus dėl pokalbio su ja, moteris atsisakė bendrauti ir nurodė kreiptis į įmonės vadovą.
„Žinokit, yra tokia situacija – yra įmonės vadovai ir jūs kalbėkit su jais. Aš nieko nekomentuosiu, viską šnekėkit su jais. Ačiū už pokalbį“, - tv3.lt kalbėjo A. K.
„Filippo Loreti“ atstovės atsiųstame laiške rašoma, jog įmonė Lietuvoje veiklos nevykdo, bet perka logistikos paslaugas iš „EU Broker“.
„Į Lietuvą atkeliavusios „Filippo Loreti“ prekės yra pakuojamos ir paskirstomos įmonės užsakymams Europoje. Prekės yra pakuojamos viename iš dviejų pagrindinių prekių paskirstymo centrų Lietuvoje – šalia Kauno oro uosto įsikūrusiame didžiuliame logistikos sandėlyje“, - tv3.lt rašė įmonės atstovė.
Laiške taip pat rašoma, jog įmonė neturi jokių darbo santykių su įmonės siuntų pakuotojais ir neturi sukūrusi jiems darbo vietų. Vadinasi, paskutinė grandis šioje lygtyje – „EU Broker“.
Pabandžius telefonu susisiekti su įmonės vadovu Andriumi Ganatausku, jis patvirtino, kad nuomoja sandėlį esantį muitinės teritorijoje, bet į daugiau klausimų atsakyti nesutiko, prašė viską adresuoti el. paštu. Tačiau kol kas portalas tv3.lt nesulaukė atsakymų į A. Ganatauskui pateiktus klausimus.