Lietuvos ambasada Japonijoje, atsižvelgdama į Lietuvos sveikatos apsaugos ministerijos rekomendaciją pradėti profilaktinį kalio jodido vartojimą esantiems teritorijoje 250 km spinduliu apie Fukušimos pirmąją atominę elektrinę, pradeda dalyti kalio jodido preparatus Lietuvos piliečiams, esantiems šioje teritorijoje.
Taip pat rekomenduojama sekti vietos institucijų nurodymus dėl analogiško preparato vartojimo.
„Japoniją nuniokojus žemės drebėjimui ir cunamiui, įvykus incidentams branduolinėse jėgainėse, Lietuvos ambasada susisiekė ir palaiko ryšį su daugiau kaip 150 Lietuvos piliečių šioje šalyje. Diplomatai informaciją teikia visą parą. Padarysime viską, kad būtų pasirūpinta kiekvienu, kuris kreipsis pagalbos“, – sako užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis.
Ambasada Lietuvos piliečiams siūlė įvairias galimybes išvykti – tiek į šalies pietus, tiek iš šalies. Turimomis žiniomis, iš Japonijos išvyko 45 Lietuvos piliečiai, iš jų trys – tarpininkaujant ambasadai specialiuoju Ispanijos vyriausybės reisu.
Trims galiojančių kelionės dokumentų neturėjusiems piliečiams buvo išduoti asmens grįžimo pažymėjimai, skirti kelionei į Lietuvą.
Šiuo metu Lietuvos piliečiams į Japoniją rekomenduojama nevykti.
Kalio jodido preparato vartojimas (paros norma): suaugusiems iki 40 metų ir vaikams, vyresniems negu 12 metų, – vienkartinė 130 mg dozė (vartoti ne ilgiau kaip 10 parų), 3–12 metų vaikams – 65 mg vienkartinė dozė (vartoti ne ilgiau kaip 10 parų), kūdikiams nuo 1 mėnesio ir vaikams iki 3 metų – 30–35 mg vienkartinė dozė (vartoti ne ilgiau kaip 10 parų, žindomiems kūdikiams preparato dozę galima ištirpinti bet kokiame gėrime ar skystame vaikų maisto produkte), kūdikiams iki 1 mėnesio – 15 mg ne daugiau kaip viena vienkartinė dozė (žindomiems kūdikiams preparato dozę galima ištirpinti bet kokiame gėrime ar skystame vaikų maisto produkte), nėščioms ir krūtimi maitinančioms moterims – vienkartinė 130 mg dozė (vartoti ne ilgiau kaip 2 paras). Vyresniems nei 40 metų žmonėms jodo profilaktika nerekomenduojama.
Japonijos vyriausybė pareiškė pradėjusi tyrimą, kuriuo siekiama nustatyti radiacijos nutekėjimo šaltinį Fukušimos branduolinėje jėgainėje. Dėl apšvitinimo radiacija ligoninėje atsidūrė keli jėgainės darbuotojai.
Jėgainės operatorius pareiškė, kad pavojingai aukštas radiacijos lygis užfiksuotas vandenyje viename reaktoriuje didina galimybę, kad buvo pažeistas reaktoriaus branduolys.
Tuo tarpu penktadienį oficialiai paskelbta, kad žuvusiųjų per pragaištingą žemės drebėjimą ir po to kilusį cunamį kovo 11 dieną aukų skaičius perkopė 10 tūkstančių. Daugiau nei 17 tūkst. 440 asmenų yra laikomi dingusiais be žinios.
Šimtai tūkstančių japonų po šios stichinės nelaimės liko be gyvenamosios vietos. Negalutiniais duomenimis, laikinuose prieglobsčiuose glaudžiasi 250 tūkst. žmonių.
Japonijos vyriausybė teigia, kad atstatymo darbai kainuos apie 309 mlrd. JAV dolerių.
Japonijos vyriausybės atstovas tvirtino, kad atliekami intensyvūs tyrimai, siekiant nustatyti radiacijos nutekėjimo priežastį. Japonijos branduolinio saugumo agentūra pakartojo savo poziciją, pagal kurią manoma, kad reaktorius buvo pažeistas, tačiau išsamiau pažeidimų nekomentuoja. Ji neigia pranešimus, kad gali būti pažeistas reaktoriaus branduolys.