Dėl pasaulinio atšilimo vidutinė temperatūra Lietuvoje bus didesnė, nei vidutiniškai planetoje. Klimato atšilimas griauna visas prognozes ir pranašauja piktas gamtos išdaigas, dėl kurių smėlėti Lietuvos pajūrio paplūdimiai liks tik nuotraukose, rašo „Kauno diena“.
Nors daugelis gali imti džiūgauti dėl šiltesnių orų, sunku pasakyti, ar temperatūros padidėjimas keliais laipsniais bus naudingas Lietuvai. Aišku tiek, kad turėtų mažėti energijos sąnaudos, šalyje bus jaukesnės sąlygos poilsiui.
Tačiau dažnėjančios karščio bangos, paviršinio bei požeminio vandens kokybės prastėjimas kels pavojų žmonių sveikatai. Naujų grėsmių dėl besikeičiančio klimato kils žemės ūkiui, miškams, pramonei, transportui ir kt. „Su atšilimu daugėja klimato anomalijų, kurios pridaro daug nuostolių“, „Kauno dienai“ sakė Vilniaus universiteto hidrologijos ir klimatologijos katedros vedėjas Arūnas Bukantis.
Prognozuojama, kad dėl klimato atšilimo Lietuvoje iki 2030 metų oro temperatūra pakils 1,5 – 2 laipsniais, o per XXI amžių – 4 – 5,5 laipsnio. Tai yra daugiau nei vidutiniškai planetoje.
Jeigu pasaulinio vandenyno lygis per XXI amžių pakils 30 – 40 cm, visiškai pasikeis Baltijos pajūris. Anot A. Bukančio, bus ardomi krantai, o dabartinius paplūdimius matysime tik nuotraukose. Tai greičiausiai pakenks turizmui, pajūrio infrastruktūrai. Taip pat prireiks didelių investicijų pakrantėms išsaugoti, inžinerinėms priemonėms. Vis dažniau bus užliejamos Klaipėda, Nida.
Klimato permainas jau pajuto žemdirbiai. Šiltos žiemos jiems nenaudingos. Žemdirbiai laukia sniego dangos, žemės įšalo, teigia Žemės ūkio rūmų vyriausiasis augalininkystės specialistas Algimantas Vaičiulis.
„Kai žiema būna šilta – labai negerai. Žiemkenčiams reikia žemos temperatūros periodo, o kai visą laiką šilta, augalai pradeda vegetuoti žiemą, nors turėtų taupyti savo medžiagas. Kai žiemą išsieikvoja, pavasarį nebeauga, ir derliaus nėra“, - sakė jis.
Anot specialisto, kasmet išvedamos naujos augalų veislės, tačiau staigūs klimato pasiekimai žada tik nusotolius. „Augalai greitai neprisitaiko“, - sakė A. Vaičiulis.
Pasak klimatologės Audronės Galvonaitės, sustabdyti, kas vyksta, jau negalime, tačiau reikia bent jau negreitinti pokyčių, rašo „Kauno diena“.