• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau kuris laikas netyla aistros dėl Europos Tarybos konvencijos „Dėl smurto prieš moteris ir šeiminio smurto prevencijos bei kovos su juo“, mat be garbingo tikslo – kovos prieš smurtą, kai kurie dokumente esantys teiginiai glumina visuomenę. Ypač daug nerimo sukėlė konvencijoje įtvirtinama „socialinės lyties“ sąvoka.

REKLAMA
REKLAMA

Specialistai įspėja, kad po šia sąvoka gali slėptis ir kiti, konvencijoje neminimi dalykai. Pavyzdžiui, jei berniukas nuspręs, kad jo socialinė lytis yra buvimas mergaite, įteisinus tokį dokumentą niekas jam negalės uždrausti naudotis moterų rūbinėmis, tualetais ir pan. Užsienio šalyse jau esama ne vieno atvejo, kai tokios „teorinės“ situacijos tapo realybe.

REKLAMA

Grįžta „įsimylėjusių princų“ istorija?

Žinią apie planus pasirašyti šią konvenciją prieštaringai sutiko ir Nacionalinė šeimų ir tėvų asociacija (NŠTA). Jos atstovų teigimu, tai pirmoji tarptautinė sutartis, kuria apibrėžiama lytis, ir tai daroma naudojantis terminais, būdingais genderizmo ideologijai, be to, įteisinus „socialinės lyties“ tapatumo apibrėžimą kartu būtų įteisinamas transeksualumas ir transgenderizmas.

REKLAMA
REKLAMA

Vėl prisimintas skandalingasis „Gender Loops“ projektas bei liūdnai pagarsėjusi „dviejų princų meilės istorija“, kurią planuota pasakoti ir Lietuvos darželiuose.

Naujienų portalo Balsas.lt konferencijoje viešėjo žurnalistė Liudvika Pociūnienė ir Žmogaus teisių stebėjimo instituto specialistė Mėta Adutavičiūtė, kurių nuomonės apie žadamą ratifikuoti dokumentą ir jo eilučių prasmes išsiskyrė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Minėta konvencija yra pažangus, progresyvus ir inovatyvus dokumentas, kuris skirtas kovai su smurtu prieš moteris, kovai su smurtu šeimoje. Biologinei lyčiai būdingos tam tikros universalios fiziologinės savybės, bet kaip visuomenė įprasmina tuos skirtumus, kokią reikšmę jiems suteikia ir kokių tikisi vaidmenų iš lyčių tai apibrėžia „socialinė lytis“, - kalbėjo M. Adutavičiūtė ir pridūrė, kad tai nėra pirmoji tarptautinė sutartis, kurioje „socialinės lyties“ arba „gender“ terminas yra įtvirtintas.

REKLAMA

Padės kovojant su smurtu šeimoje

Pasak pašnekovės, „socialinės lyties“ terminas yra dažnai vartojamas sprendžiant pabėgėlių teisės klausimus, kur esama penkių pagrindų, kuomet žmogus gali prašyti politinio prieglobsčio – tai rasė, religija, pilietybė, priklausymas socialinei grupei, politiniai įsitikinimai. „Ilgainiui buvo pastebėta, kad moterys kenčia persekiojimą, nes iš jų tikimasi tam tikrų vaidmenų atlikimo, kitaip jos yra baudžiamos, esama įvairių praktikų, kurios moterims labai žalingos – lytinių organų žalojimas, priverstinės santuokos, priverstiniai abortai ir sterilizacijos, vadinamieji garbės nužudymai bei smurtas šeimoje“.

REKLAMA

Paklausta apie tai, kas kelia piliečių nerimą kalbant apie šio dokumento ratifikavimą Lietuvoje, M. Adutavičiūtė teigė, kad esminių naujovių jame nėra, juolabiau, kad diskriminacija šalyje ir taip jau draudžiama, bet šios tarptautinės konvencijos ratifikavimas leistų efektyviau spręsti smurto šeimoje problemą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Panašu į gėjų manifestą?

„Konvencijoje siūloma „keisti požiūrį į lyčių vaidmenis ir stereotipus“. Šis tekstas man labai tiesiogiai primena gėjų manifestą, kuriame teigiama, kad šeimos stereotipai yra atsilikimas, kad šeima yra visokio blogio ir smurto šaltinis. Man atrodo, kad po ta kilnia žmogaus teisių apsaugos priedanga bandoma prastumti lyčių vaidmenų keitimą. Tai yra nepriimtina ir tam reikia pasipriešinti.

REKLAMA

Juk smurtas šeimoje kyla ne dėl lyčių vaidmenų, kurie tokie buvo ir bus, o dėl sudėtingų jausmų neišsivystymo, skurdžios dvasinės aplinkos. Šie dalykai visoje konvencijoje nesulaukia dėmesio, niekur nekalbama apie tai, kad vaikai turi būti auklėjami tolerantiškiau, mokomi pasitikti sudėtingas situacijas. Lyčių vaidmenys sukelia tam tikrą įtampą ir jos pasekmės gali būti tiek teigiamos, tiek neigiamos, bet žmonės turi suvokti realybę, o ne bandyti ją keisti, ar nuo jos bėgti“, - apie konvencijoje pateikiamas nuostatas sakė L. Pociūnienė, kuri kategoriškai pasisakė prieš konvencijos ratifikavimą.

REKLAMA

Pažeis krikščionių šeimų teises

Ar vaikus į darželius leidžiantys tėvai gali savo vaikus ramiai patikėti ugdymo specialistams ir nesibaiminti, kad jų vaikams bus diegiamos kitokios vertybės nei puoselėjamos šeimoje.

L. Pociūnienės teigimu, LR Konstitucijoje yra įtvirtinta nuostata, kad vaikai turi būti auklėjami pagal jų tėvų pažiūras: „Jeigu darželyje vyksta kas nors, kas nesutampa su tėvų pažiūromis, o krikščionių Lietuvoje tikrai daug, vadinasi pažeidžiamos šeimų teisės ir su tuo nereikėtų taikstytis. Dar vienas svarbus momentas yra tai, kad kalbėdami apie teisines normas susiduriame su dviejų teisinių principų konfliktu - šiuo konkrečiu atveju tai lygių galimybių ir silpnesniojo apsaugos principai. Darželių auklėtojus gėjus, pagal lygių galimybių principą, būtų galima priimti ir tai daryti reikėtų, bet kalbame apie mažamečius vaikus, kurie negali apsiginti nuo įvairių įtakų, kurios net šioje konvencijoje paslėptos sumaniai, tai ką jau kalbėti apie vaikų darželių programas.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pašnekovės teigimu, jau dabar kai kurie procesai visuomenės gyvenime sulaukia labai skirtingų interpretacijų ir keičiasi suvokimas apie tai, kas yra toleruotina, o kas ne: „ Pateiksiu labai konkretų pavyzdį, riba tarp sodomijos ir pedofilijos yra gerokai apnykusi, tad jei teisines normas taikysime dar lanksčiau, tai šios ribos neliks iš viso ir tuomet tikrai vaikams kils grėsmė“, - argumentavo L. Pociūnienė.

Visą diskusiją žiūrėkite vaizdo siužete.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų