• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuva jungiasi prie Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) inicijuotos tarptautinės deklaracijos dėl povandeninių kabelių saugumo ir atsparumo skaitmenizuotame pasaulyje stiprinimo.

Lietuva jungiasi prie Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) inicijuotos tarptautinės deklaracijos dėl povandeninių kabelių saugumo ir atsparumo skaitmenizuotame pasaulyje stiprinimo.

REKLAMA

Šiam sprendimui trečiadienį pritarė Vyriausybė.

„Grėsmės povandeniniams kabeliams ir kitai kritinei povandeninei infrastruktūrai nuolat didėja. Šie itin svarbūs objektai vis dažniau tampa autoritarinių valstybių fizinių ar kibernetinių atakų taikiniais. Prisijungimas prie šios JAV iniciatyvos yra svarbus žingsnis skatinant glaudesnį tarptautinį bendradarbiavimą ir vienijant pastangas užtikrinant tvarią ir visapusišką povandeninės infrastruktūros apsaugą“, – ministerijos pranešime cituojamas laikinasis užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

Ministerijos teigimu, prie šios iniciatyvos jau yra prisijungusios Europos Sąjungos (ES) valstybės bei 16 kitų šalių: Australija, Maršalo Salų Respublika, Mikronezijos Federacinės Valstijos, Nyderlandai, Japonija, Jungtinė Karalystė, JAV, Kanada, Korėjos Respublika, Naujoji Zelandija, Portugalija, Prancūzija, Singapūras, Suomija, Tonga ir Tuvalu.

REKLAMA
REKLAMA

ELTA primena, kad prieš pusantros savaitės Baltijos jūroje buvo nutraukti telekomunikacijų kabeliai, besidriekiantys tarp Lietuvos ir Švedijos bei Vokietijos ir Suomijos. Kaip teigė Nacionalinio krizių valdymo centro (NKVC) direktorius Vilmantas Vitkauskas, pagal dabartinę versiją, du fiksuoti incidentai įvyko toli vienas nuo kito, ne teritoriniuose Lietuvos vandenyse.

REKLAMA

Po incidento buvo visiškai nutrūkęs duomenų perdavimas tarp Suomijos ir Vokietijos. Beveik 1200 kilometrų ilgio kabelis yra vienintelė tiesioginė tokia jungtis tarp Suomijos ir Vidurio Europos ir eina kartu su kitomis svarbiomis infrastruktūros dalimis, įskaitant dujotiekius ir elektros kabelius.

Lietuvos politikai šį gedimą sieja su aktyvėjančia Rusijos veikla regione ir ragino NATO lygiu tartis dėl bendro aljanso atsako. Vokietijos gynybos ministras B. Pistorius teigė, jog kabelių sugadinimas turi būti vertinamas kaip „sabotažas“.

REKLAMA
REKLAMA

Leidinys „Financial Times“ skelbia, jog tuo metu, kai įvyko minimas incidentas, su Kinijos vėliava plaukiojantis krovininis laivas „Yi Peng 3“ plaukė netoli nutrauktų povandeninių kabelių. Kinijos užsienio reikalų ministerija nurodė, jog neturi žinių apie šią situaciją.

Remiantis Švedijos ir Suomijos žiniasklaidos pranešimais, Kinijos laivo automatinės identifikavimo sistemos signalas staiga dingo, kai jis plaukė netoli apgadintų kabelių. Švedų transliuotojas SVT pranešė, kad po incidento NATO šalių karinių jūrų laivynų laivai sekė šį laivą, kuris plaukė iš Rusijos naftos uosto.

Lietuvos Generalinė prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl terorizmo. Švedija savo ruožtu pranešė pradėjusi tyrimą dėl „sabotažo“, tyrimą inicijavo ir Suomijos prokurorai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų