Lietuvos politikai griežti – Trumpui tapus Jungtinių Valstijų prezidentu, Briuselis neturėtų nusileisti ir pasirodyti silpnas. Prezidentas Gitanas Nausėda pabrėžia, kad dalis apribojimų mūsų šalies verslininkams vis dar galioja, o iškelta byla prieš Kiniją turi būti tęsiama.
Daugiau apie tai – TV3 Žinių reportaže.
Dar prieš kelias savaites buvusį ministrą Gabrielių Landsbergį taivaniečiai apdovanojo už tarpusavio santykių stiprinimą. Lietuva dar 2021 metais šalyje įkūrė Taivano atstovybę. Toks sprendimas ypač sustiprino Lietuvos ir Taivano bendradarbiavimą, tačiau kaip reikiant sujaukė ryšius su Kinija. Po tokio akibrokšto Kinija dar 2021 metais kaip reikiant įsiuto. Nutraukė diplomatinius ryšius, išbraukė Lietuvą iš muitų sistemos. Norėjo net įvesti tokias sankcijas, pagal kurias su lietuviškomis įmonėmis nedirbtų į Kiniją eksportuojančios Vakarų įmonės.
„Kinija pasirinko eskaluoti ne tiktai savo santykyje su Lietuva, bet ir santykyje su Europa, paversdama tai europine problema“, – dar 2022-ųjų sausio 19-ąją teigė buvęs užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.
Tuomet šalies verslas akcentavo, jog Europa nesiima greitų veiksmų ir nepadeda Lietuvai sudėtingoje situacijoje.
„Tai mes tapsime tuo bibliniu ožiu, kuris bus paaukotas už kažkieno nuodėmes“, – tais pačiais metais teigė buvęs Lietuvos darbdavių konfederacijos vadovas Danukas Arlauskas.
Išgirdusi Lietuvos prašymą, Europos Komisija kreipėsi į Pasaulio prekybos organizaciją, kad ši ištirtų susidariusią keblią padėtį. 2022 metais Pasaulio prekybos organizacijoje Kinijai iškelta byla dėl prekybos apribojimų, kad ši pažeidė tarptautinės prekybos taisykles.
„Kinijos veiksmai kelia grėsmę bendrai Europos rinkai“, – tais metais tikino ES prekybos komisaras Valdis Dombrovskis.
Vis dėlto 2024-ųjų pradžioje Europos Sąjunga sustabdė bylą. Kaip tuomet oficialiai aiškino Briuselis – dėl techninių priežasčių, o neviešai – dėl sušvelnėjusios Kinijos prekybos politikos. O jei Europos Komisija skundo prieš Kiniją neatnaujins iki šios savaitės pabaigos – jis nustos galioti.
„Jei bus byla pralaimėta, tai bus faktiškai šaukštas deguto pačiam Briuseliui. Parodys, kad jis neturi stuburo. Ir kad Kinija pradeda jį imti“, – teigė Seimo narys, konservatorius Žygimantas Pavilionis.
„Bloomberg“ šaltinių duomenimis, Europos Komisija pati svarsto nutraukti skundą prieš Kiniją, nes baiminasi jį pralaimėti.
„Be jokios abejonės, yra drebulys nuo Kinijos galios“, – tikino konservatorius Laurynas Kasčiūnas.
Esą trūksta svarių įrodymų, jog Kinija pažeidė tarptautines prekybos taisykles.
„Lietuva yra perdavusi visą prieinamą informaciją“, – teigė premjeras Gintautas Paluckas.
Prezidentas Gitanas Nausėda ragina toliau tęsti Pasaulio prekybos organizacijos bylą prieš Kiniją.
„Mūsų nuomone, iš tikrųjų, tebėra tam tikros problemos, kurios susijusios su tuo, kad ne visi apribojimai ir suvaržymai yra panaikinti. Taip, suprantu, kad pateikti įrodymus ir argumentuoti juos nėra paprasta“, – teigė prezidentas.
Premjeras Gintautas Paluckas pažymi, kad šioje byloje Lietuvos vaidmuo nėra svarbiausias, kadangi ji byloje nedalyvauja.
„Santykis Europos Sąjungos ir Kinijos nebus paprastas, ir atsižvelgiama į įvairius ekonominius dalykus. Tačiau šioje byloje yra klausimas dėl įrodymų, visi mes jaučiame, visi mes, matyt, suprantame, ką ir kaip kas darė, bet tuos dalykus reikia padėti ant stalo“, – tikino G. Paluckas.
Tačiau dabar situacija esą gali drastiškai pasikeisti – Amerikoje darbą pradeda naujoji Donaldo Trumpo administracija, kuri nėra taip draugiškai nusiteikusi Kinijos atžvilgiu. Pirmosios kadencijos metu Trumpas įvedė muitus importui iš Kinijos, siekdamas apriboti Pekinui prieigą prie technologinių lustų. Tikėtina, kad Kinijos atžvilgiu D. Trumpas šioje kadencijoje bus dar griežtesnis.
„Tai, matyt, gali drąsos daugiau atsirasti, matyt, ne tik dėl pačios ES, bet dėl Donaldo Trumpo veiksnio. – Bet laiko nedaug. – Aš žinau, bet drąsa gali atsirasti per kelias dienas“, – svarstė L. Kasčiūnas.
„Būtų labai neprotinga Komisijai, kuri neturi normalaus išėjimo į Trumpą. Trumpas labai skeptiškas Briuselio atžvilgiu, jis mieliau bendrauja su jam įtinkančiais Europos lyderiais. Jeigu Europos Komisija nori užsiverti sau visus kelius į Vašingtoną, tai būtų blogas sprendimas“, – teigė Ž. Pavilionis.
Kaip skelbia „Bloomberg“, nepaisant svarstymų nutraukti bylą, galutinio sprendimo dar nėra – tikimasi, kad iki šios savaitės pabaigos paaiškės, kaip Briuselis elgsis toliau.
Visą reportažą žiūrėkite siužete, esančiame straipsnio pradžioje.