Marius Eidukonis
Šių metų liepos pirmoji Lietuvai tapoF ypač svarbi, nes mūsų šalis pirmoji iš Baltijos valstybių perėmė pirmininkavimą ES Vadovų Tarybai. Artimiausią pusmetį Lietuvai teks vadovauti jau 28 ES šalių blokui ir stengtis rasti kompromisinius sprendimus euro zonos šalims kovojant su vis didėjančiu euroskepticizmu ir kylančiomis jaunimo nedarbo problemomis.
Darbo netrūks
Pastarieji mėnesiai, laukiant Lietuvos pirmininkavimo ES Vadovų Tarybai, nebuvo ramūs. Europos Komisija susitarė dėl 2014–2020 metų Bendrijos biudžeto, nors jį patvirtinti atsisakė Europos Parlamentas (EP). Vis dėlto Lietuvos politikai ir diplomatai galėjo ramiau atsikvėpti, kai Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barossas pareiškė, kad principinis susitarimas dėl tolesnės septynerių metų finansinės perspektyvos pasiektas. Vadinasi, Lietuvai nereikės koreguoti pirmininkavimo ES Vadovų Tarybai darbotvarkės, kurioje būtų atsiradusi netvarka, jei dėl biudžeto nebūtų pasiektas susitarimas.
Vis dėlto tai nereiškia, kad biudžeto dokumentus jau galima dėti į stalčių ir pereiti prie kitų Lietuvos pirmininkavimui iškeltų prioritetinių klausimų.
Pasak Lietuvos nuolatinės atstovybės ES ambasadriaus Raimondo Karoblio, Lietuvai reikės priimti apie 75 teisės aktus, susijusius su 2014–2020 metų ES biudžetu. „Dažniausiai ES Vadovų Tarybai pirmininkaujančiai šaliai per pusmetį tenka patvirtinti apie pusšimtį teisės aktų, tad Lietuvos laukia tikrai rimtas iššūkis“, – teigė R.Karoblis. Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad Lietuva tapo pirmąja valstybe, pirmininkaujančia jau 28 narių ES. Liepos 1-ąją prie ES prisijungė ir pirma Balkanų pusiasalio valstybė – Kroatija. „Lietuva taip pat yra ta šalis, kuri prieš artėjančius Europos Parlamento rinkimus pirmininkaus visą šešių mėnesių ciklą. Graikams, kurie pirmininkavimą perims nuo kitų metų sausio pirmosios, liks maždaug trys įstatymų leidybos mėnesiai, o Lietuva vadovaus šešis, suskaičiavus atostogas, keturis su puse mėnesio“, – pasakojo R.Karoblis.
Lietuvos ambasadoriaus ES teigimu, šalies pirmininkavimo sėkmė bus vertinama pagal įstatymų leidybos proceso efektyvumą. „Mūsų politikai ir diplomatai privalo dirbti taip, kad pasiektume rezultatų, o mūsų pirmininkavimas būtų itin geras“, – sakė R.Karoblis.
Pabrėžia ekonomiką ir energetiką
Oficialiai paskelbdamas pirmininkavimo pradžią, Ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius teigė, kad tai – didi diena, kai garbė ir atsakomybė tampa neatsiejamomis vertybėmis. „Lietuva, būdama laisva ir nepriklausoma valstybė, pirmą kartą nuo nepriklausomybės atkūrimo turės nešti tokią atsakomybę – pirmininkaus ES Tarybai“, – pakeliant visų ES šalių vėliavas sakė premjeras.
Kalbėdamas apie Lietuvos pirmininkavimo kelyje galinčius iškilti sunkumus, socialdemokratų lyderis pabrėžė, kad kol kas Europa negali lengvai atsikvėpti – ES dar nėra visiškai išsilaisvinusi iš ekonominės krizės gniaužtų, o EP artėja rinkimai. „Lietuva pirmininkaus sudėtingomis ekonomikos sąlygomis, išskirtinio demokratinio kalendoriaus periodu. Baigiantis šiam parlamentiniam ciklui, glaudžiai bendradarbiaudami su Europos Parlamentu ir Europos Komisija, turime pabaigti jau pradėtus teisėkūros darbus“, – pasakojo premjeras.
Klausiamas, kokie bus pagrindiniai Lietuvos pirmininkavimo akcentai, Ministras Pirmininkas pabrėžė ekonominį aspektą. „Lietuva labai daug dėmesio skirs daugiametei finansinei programai, sieks aktyvios pažangos kuriant bankų sąjungą bei dalyvaus teikiant pasiūlymus dėl bendro bankų pertvarkymo mechanizmo“, – prioritetinius dalykus vardijo premjeras A.Butkevičius. Jis taip pat pridūrė, kad bus akcentuojamos ir socialinės problemos, tokios kaip jaunimo nedarbas, taip pat nepamirštant ir itin aktualios energetikos politikos. „Mes norime, kad būtų paspartinti susitarimai dėl ekonomikos augimo ir darbo vietų kūrimo (ES ketvirtadalis jaunimo yra bedarbiai). Dėsime daug pastangų, kad sklandžiai ir sėkmingai būtų sprendžiami energetikos klausimai, o 2014-aisiais būtų sukurta energijos vidaus rinka“, – pagrindinius akcentus, prasidedant pirmininkavimo ES Vadovų Tarybai pusmečiui, vardijo Vyriausybės vadovas. Pasak premjero, vienas svarbiausių renginių Lietuvos pirmininkavimo metu bus Rytų partnerystės viršūnių susitikimas Vilniuje lapkričio mėnesį.
Svarbu kaimyniškumas
Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius teigė, kad Lietuvos pirmininkavimo ES Vadovų Tarybai pamatas – patikima, auganti ir atvira Europa. Jis taip pat pabrėžė, kad 2013-ieji yra paskelbti Europos piliečių metais, todėl labai svarbu, kad bendras darbas padėtų kurti visų ES piliečių gerovę. „Šie metai paskelbti Europos piliečių metais, minimos ir 20-osios ES pilietybės metinės. Pasibaigus Lietuvos pirmininkavimui norėčiau pasakyti, kad tai buvo sėkmingi metai ES piliečiams“, – kalbėjo URM vadovas.
Ministras sutiko, kad vienas svarbiausių Lietuvos pirmininkavimo renginių – Rytų partnerystės susitikimas Vilniuje lapkričio mėnesį, kuriame dalyvaus ne tik ES šalių vadovai, bet ir šešių Rytų partnerystės programos šalių vadovai. Tikimasi, kad būtent šiame susitikime bus pasirašyta asociacijos sutartis su Ukraina. „Aš tikiu, kad tai įmanoma, tačiau taip pat puikiai suprantu, kad nepakanka tikėti, turi būti parodyti rezultatai. Ukrainos politikams jau ne kartą buvo sakyta, ko reikia, kad minėta sutartis būtų pasirašyta. Pirmiausia – reformuoti rinkimų ir teisines sistemas. Tai ypač pasakytina apie šios šalies generalinę prokuratūrą. Reikia, kad prokurorai būtų nepriklausomi, o ne skiriami šalies politikų. Taip pat išlieka labai svarbus ir buvusios premjerės Julijos Tymošenko klausimas. Visomis šiomis kryptimis dirbama, ir yra nemažai vilties, kad asociacijos sutartis Vilniuje bus pasirašyta“, – kalbėjo Lietuvos diplomatijos vadovas.
Paklaustas ar šios sutarties pasirašymo neblokuos senosios ES šalys, tokios kaip Vokietija, Prancūzija, ministras atsakė, kad Ukraina yra svarbi ekonominė partnerė daugelio ES šalių ir apie sutarties „torpedavimą“ nekalbama. „Sutikčiau, kad ES šalys yra šiek tiek pavargusios nuo plėtros, nes neseniai joms visoms teko galynėtis su krize, kai kurios jų dar ir dabar nėra visiškai atsigavusios, tad skepticizmas dėl plėtros tikrai yra, tačiau tuo, kad būtų specialiai stabdomas sutarties su Ukraina pasirašymas, tikrai abejočiau“, – sakė ministras.
Neslėps trūkumų
Nepaisant visų gražių vilčių, siejamų su Lietuvos pirmininkavimu ES Vadovų Tarybai, mūsų šalis gali pasirodyti ir gana nejauki. Ne viena žmogaus teisių padėtį stebinti organizacija išsakė pastabų Lietuvai dėl draudimo homoseksualams surengti eitynes Vilniaus centre liepos 27-ąją. Apie protestus prakalbo didesnių algų ir socialinių garantijų reikalaujantys pasieniečiai, ugniagesiai ir policininkai. Lietuvos išorines sienas saugantys pasieniečiai nebekalba apie įspėjamąjį streiką, kurį buvo surengę praėjusiais metais. Kol kas teigiama, kad pasieniečių protesto akcija prasidės liepos 9-ąją ir tęsis kelias dienas.
Profesinės sąjungos pirmininkas Vladimiras Banelis žadėjo, kad kiekvieną sieną kertantį automobilį pasieniečiai tikrins labai nuodugniai, nesvarbu, kiek laiko tam prireiktų. Jis priminė, kad tokį protestą pasieniečiai prieš metus jau buvo surengę dviejuose pasienio kontrolės punktuose – tąkart protestas truko keturias valandas, o Medininkų ir Šalčininkų pasienio kontrolės punktuose nusidriekė ilgos sieną kertančių automobilių eilės. „Lietuva labai intensyviai ruošiasi pirmininkavimo ES Vadovų Tarybai pradžiai – tvarkomi keliai, galvojama, kuo nustebinti gausų užsienio svečių būrį. Ta proga pas mus atvyksiantiems svečiams norime pasakyti, kad mūsų pasieniečiai išorines ES sienas saugoti pasirengę visu šimtu procentų – jie patruliuoja po vieną, yra basi, dėvi suplyšusias uniformas ir sėda į nevažiuojančius automobilius“, – teigė V.Banelis. Rankų sudėję nesėdės ir ugniagesiai gelbėtojai, kurie, Ugniagesių profesinės sąjungos pirmininko Sauliaus Džiauto teigimu, pasirengę kiekvieną atvykstančią užsienio šalių delegaciją pasitikti su plakatais, informuojančiais apie prastą padėtį ir finansavimą.
Pirmininkavimas skaičiais
Pirmininkavimas ES Vadovų Tarybai Lietuvai kainuos apie 214 mln. eurų. Susitikimų Lietuvoje organizavimas atsieis daugiau kaip 70 mln. eurų, o atstovavimas ir pirmininkavimas Europos Vadovų Tarybai – beveik 112 mln. eurų. Nemažą dalį lėšų tikimasi gauti iš rėmėjų.
Lietuvos užsienio reikalų ministerijos atstovai teigia, kad ES Tarybai pirmininkaujant Danijai, per tris pirmuosius pirmininkavimo mėnesius buvo suvalgyta apie 6 tūkst. gabalėlių pyrago, daugiau kaip dvi tonos mėsos ir tona duonos, išgerta 90 tūkst. puodelių kavos, daugiau kaip 4 tūkst. litrų vandens. Nuolatinė Lietuvos atstovybė Briuselyje jau paruošė 12 300 dovanų komplektų. Kiekvieną tokį lauknešėlį sudaro užrašų knygutė, rašikliai, dėklai dokumentams, kaklaraištis vyrams ar šalikėlis moterims. Visos šios dovanos pažymėtos pirmininkavimo simbolika, o mėlynos spalvos kaklaraiščius ir skareles puošia lietuviškų sodų motyvai.
Į Lietuvą atvykusius svečius vežioja 180 automobilių, iš kurių 10 – šarvuoti. Jau dabar į Vilnių atvykstantiems svečias vežioti paruošti 15 BMW 3-ios serijos, 61 BMW 5-os serijos ir 3 BMW 7-os serijos automobiliai. Transporto nuomos paslaugos įkainotos vienu milijonu litų.
Istorinis sprendimas
Aleksandras Kwasniewskis , buvęs Lenkijos prezidentas, specialusis EP pasiuntinys Kijeve
A.Kwasniewskis sakė, kad asociacijos sutarties su ES pasirašymas Ukrainai gali prilygti referendumui dėl nepriklausomybės paskelbimo. Duodamas interviu žurnalui „IQ“ politikas sakė, kad sutarties pasirašymas lapkritį būtų istorinis sprendimas: „Asociacijos susitarimas tarp Ukrainos ir ES gali turėti tokią pat reikšmę kaip 1991 m. referendumas dėl nepriklausomos valstybės paskelbimo.“ Kalbėdamas apie Juliją Tymošenko jis sakė, kad reikia labai atsargiai vertinti visas galimas išeitis iš šios situacijos, nes visos derybos sunkios, jose daug specifinių klausimų, o teisiniu atžvilgiu padėti taip pat itin komplikuota.
Parodykime svetingumą
Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė
Sveikindama Lietuvos žmones su pirmininkavimo ES Tarybai pradžia, Prezidentė džiaugėsi, kad Lietuvai pavyko pelnyti tarptautinės bendruomenės pasitikėjimą. „Prasidėjo istorinis pusmetis, kuriam visi ilgai ir atsakingai ruošėmės – Lietuva pirmoji iš Baltijos šalių perima pirmininkavimą ES Tarybai. Sveikinu visus su darbų pradžia, linkiu sėkmės, ištvermės ir kantrybės. Lietuvai tenka atsakinga ir sudėtinga misija – Europai įtemptu laikotarpiu suderinti 28 šalims svarbius sprendimus, kurie šiandien gyvybiškai svarbūs kiekvienam europiečiui“, – sakė Prezidentė. Pasak šalies vadovės, Lietuvos pirmininkavimo darbotvarkėje yra visų ES šalių žmonėms labai svarbūs klausimai. Bendrų pastangų reikės dėl spartesnio daugiamečio ES biudžeto įgyvendinimo, jaunimo nedarbo mažinimo, energetinių salų panaikinimo, saugesnės kaimynystės užtikrinimo. Pirmininkavimas, pasak Prezidentės, Lietuvai taip pat suteikia unikalią galimybę atskleisti Europai tai, kuo galime didžiuotis, – mūsų žmonių gebėjimus, mūsų šalies grožį ir pasiekimus. Šalies vadovė pakvietė Lietuvos žmones būti svetingus ir dėmesingus, kad mūsų svečiai išsivežtų kuo geriausius įspūdžius apie Lietuvą.