Studentų atstovai transporto lengvatų taikymo tvarką laiko europinio lygio absurdu, rašo "Respublika".
Akademinį jaunimą vienijančios organizacijos tvirtina, kad transporto lengvatų taikymo studentams iš užsienio tvarka neatitinka jokios logikos. Mat sudaromos išskirtinės sąlygos komerciniam produktui.
Nors naujoji Transporto lengvatų įstatymo redakcija pigiau visuomeniniu transportu Lietuvoje važinėtis leidžia visų Europos Sąjungos (ES) šalių studentams, iš tikrųjų nuolaidas gaus tik tie užsieniečiai, kurie nepagailės pinigų dar vienam pažymėjimui įsigyti.
Nori nuolaidų - pirk ISIC
Tarptautinis studento pažymėjimas ISIC (International Student Identity Card - angl.) iš esmės yra nuolaidų programa. šią kortelę įsigiję studentai gali, pvz., su nuolaida apsipirkti drabužių parduotuvėse, pigiau patekti į naktinius klubus ir t.t.
Vienintelė valstybinė transporto kompanija Lietuvoje, kuri ISIC turėtojams taiko nuolaidas, yra AB "Lietuvos geležinkeliai".
Tačiau Susisiekimo ministerija užvakar nutarė išplėsti ISIC teikiamas nuolaidas. Paskelbta, kad kortelės turėtojai, važiuodami vietinio (miesto ir priemiestinio) reguliaraus susisiekimo autobusais, troleibusais ar keleiviniais traukiniais, studentai turi teisę įsigyti terminuotą vardinį važiavimo bilietą su 80 proc. nuolaida, o vienkartinį važiavimo
bilietą - su 50 proc. nuolaida.
Tokia nuostata papiktino Lietuvos studentų atstovybių sąjungą (LSAS). "ISIC yra komercinis produktas. Be to, ISIC yra paprasta plastikinė kortelė, o, pvz., Lietuvos studento pažymėjimas turi aštuonis apsaugos lygmenis vien tam, kad būtų tvarkingai ir teisingai naudojamos valstybės subsidijos", - "Respublikai" sakė LSAS prezidentė Indrė Vareikytė.
Tikisi politinės reakcijos
Pašnekovės teigimu, išskirtinė padėtis komerciniam produktui taikant valstybines nuolaidas - absurdas. Esą kitose ES šalyse lietuviškas studento pažymėjimas be problemų pripažįstamas taikant lengvatas, o kitų ES šalių studento pažymėjimai, rodos, Lietuvoje negalioja.
"Jeigu lengvatos tokiu būdu taikomos ES šalių studentams, manau, sulauksime labai įdomios politinės reakcijos iš ES šalių. Mes pasakome, kad kitų ES šalių studentai pas mus gali naudotis lengvatomis, jeigu įsigyja kažkokį komercinį produktą ir moka papildomus pinigus, kai visi studentai savo šalyse darosi galiojančius studento pažymėjimus. Toks sprendimas tikrai sukels atgarsį", - svarstė I.Vareikytė.
"Jeigu išvažiuoji į užsienį su galiojančiu studento pažymėjimu, niekas nekelia jokių problemų. Kiekvienoje šalyje studentai darosi ne ISIC, o studento pažymėjimus. Negi priversim visus, važiuojančius pas mus, pirkti kažkokį komercinį produktą, kad gautų valstybines nuolaidas? Tai yra juokinga ir visiškai nelogiška", - piktinosi LSAS vadovė.
Pataisos sukėlė chaosą
"Respublikos" žiniomis, liepos 1 d. įsigaliojusios Transporto lengvatų įstatymo pataisos ant blakstienų pastatė švietimo ir mokslo bei Susisiekimo ministerijas. I
SIC Susisiekimo ministerija pasirinko, kai švietimo ir mokslo ministerija jį pasiūlė kaip vienintelį, bent jau kol kas, įmanomą būdą įgyvendinti naująją įstatymo redakciją.
Mat, viena vertus, vežėjams lig šiol nepateikti kitų ES šalių studento pažymėjimų pavyzdžiai. Antra vertus, užsienietiškų pažymėjimų galiojimo tikrinimas būtų itin problemiškas, nes toli gražu ne visi vairuotojai ir kontrolieriai moka, pvz., anglų kalbą, o ką kalbėti apie bulgarų, danų ar graikų kalbas.
Švietimo ir mokslo ministerija šiuo metu mėgina suorganizuoti abiejų ministerijų, studentų atstovų ir nacionalinės vežėjų
automobiliais asociacijos "Linava" susitikimą, kuriame numatoma siekti visoms pusėms priimtino kompromiso.
Beje, kol kitų šalių studento pažymėjimų pavyzdžiai nėra oficialiai patvirtinti, vežėjai taikydami nuolaidas akademiniam jaunimui iš kitų ES šalių smarkiai rizikuoja. Mat vieną kartą nustačius, kad vežėjas nuolaidą suteikė neteisėtai, iš jo įmonės atimamos vieno mėnesio lėšos, skirtos transporto lengvatoms kompensuoti. Nustačius antrąjį pažeidimą, iš vežėjo atimama kompensacija už visus metus.
Neoficialių "Respublikos" šaltinių duomenimis, valdininkai abiejose ministerijose naujajam įstatymui taiko tą patį terminą - "kvailystė". Su vienu iš pataisų iniciatorių Seimo nariu Algirdu Sysu "Respublikai" susisiekti vakar nepavyko.
Šarūnas Černiauskas