Kauno teisėsaugininkai, nuo liepos pabaigos tiriantys pasikėsinimą į kaunietį Edvardą Žindžių (33 m.), nustatė jau 22 įtariamus marijampoliečius, bet pagrindinių iš jų neskuba įvardinti.
Šūviai naktį
Kelis kartus teistas E. Žindžius, siejamas su prieš dešimtmetį Kaune aktyviai veikusia nusikalstama Pifo grupuote, buvo apšaudytas liepos 27-osios naktį Garliavoje (Kauno r.), kai su keleriais metais jaunesne žmona važiavo iš viešnagės Marijampolėje.
Tąkart automobilį BMW X6 vairavo E. Žindžiaus žmona. Garliavos centre prie BMW prisigretino šviesios spalvos „Audi“ automobilis. Iš jo staiga pasipylė keliolika šūvių...
Priekinėje keleivio vietoje sėdėjęs neblaivus E. Žindžius buvo sužalotas į koją. Netrukus jam, nugabentam į ligoninę, prireikė operacijos, paskui – ir netrumpo gydymo. E. Žindžiaus žmona nebuvo sužalota.
Įvykį pradėję tirti Kauno rajono policininkai nusikaltimo vietoje rado penkias 9 milimetrų kalibro šovinių tūteles ir vieną kulką. Nustatyta, kad į automobilį buvo iššauta net 13 kartų.
Tyrimui vadovauti ėmėsi Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorai, nes pirminio tyrimo gijos nusidriekė nusikalstamų gaujų link, konkrečiau – atvedė į už pusšimčio kilometrų esančią Marijampolę.
Įtariamųjų – net 22
Pirmąja tyrimo sėkme pareigūnai pasidžiaugė rugsėjo viduryje, kai Marijampolėje, pasitelkus Lietuvos policijos specialiųjų operacijų rinktinės „Aras“ kovotojus, per kelias ankstaus ryto valandas praūžė pirmoji įtariamųjų suėmimų banga. Tuokart buvo sulaikyta 12 marijampoliečių, įtariamų dėl pasikėsinimo nužudyti ar tik perspėti garsųjį „pifinį“.
Ne visi „Aro“ šturmuotų butų gyventojai pakluso pareigūnų reikalavimui atidaryti duris, todėl kai kur jas teko laužti arba kviestis ugniagesius-gelbėtojus, turinčius specialių pagalbinių priemonių patekti į aukščiau esančius daugiaaukščių namų butus. Gaisrininkų kopėčiomis lipusiems „Aro“ kovotojams prireikė net ir vieną kitą langą išdaužyti.
Po sulaikymo visiems įtariamiesiems buvo paskirtos suėmimo sankcijos nuo 10 parų iki 3 mėnesių. Vėliau keli suimtieji buvo išleisti į laisvę, jiems paskirtos švelnesnės kardomosios priemonės, kitiems suėmimas buvo pratęstas.
Pareigūnams besikapstant giliau, paaiškėjo ir daugiau asmenų, susijusių su minėtu nusikaltimu Garliavoje. Gruodžio viduryje per Marijampolę nusirito antroji suėmimų banga – buvo atlikta apie 30 kratų.
Už grotų atsidūrė dar nemenka grupelė marijampoliečių. Dabar iš viso tarp įtariamųjų – Marijampolės organizuotų nusikaltimų tyrimo tarnybos (ONTT) pareigūnams nuo anksčiau žinomi 22 marijampoliečiai nuo 25 iki 35 metų. Ne vienas jų teistas. Kai kurių motinos ir šiandien nežino, už ką suimti jų sūnūs.
E. Žindžių nuolat stebėję pareigūnai teigia žinantys, kad jis bendravo su Marijampolės nusikalstamo pasaulio atstovais. Ir ne visada – draugiškai. Jau nustatyta apie kelis šio „pifinio“ ir marijampoliečių konfliktus, vasarą prie ežero pasibaigusius muštynėmis.
Kaltinimai – ir dėl tyčinio padegimo
„Įtariamųjų grupėje tikrai nėra nė vieno, kuris būtų nekaltai patekęs tarp suimtųjų, – operacijų rezultatus aptakiai komentavo Marijampolės ONTT pareigūnai, aktyviai padedantys Kauno teisėsaugininkams tirti E. Žindžiaus apšaudymo aplinkybes. – Suprantama, ne visi 22 asmenys tą naktį šaudė į kauniečio automobilį – vieni organizavo, davė nurodymus, kiti vykdė: sekė, perdavinėjo žinias telefonu ir taip toliau. Be to, aiškėja ir naujų nusikaltimų, kuriuos įvykdė šie įtariami marijampoliečiai, bet apie tai garsiai kalbėti dar per anksti.“
„Akistatos“ šaltinių teigimu, jau nustatyta, kad tie patys asmenys organizavo ir įvykdė nusikaltimą prieš Marijampolėje žinomą verslininkų porą – Marazus. Šie sutuoktiniai gyvena prabangiais namais garsioje Vasaros gatvėje ir greta savųjų yra įsteigę vadinamuosius svečių namus. Liepos 19-osios rytą į šiuos abu pastatus buvo mesti buteliai su degiu skysčiu (Molotovo kokteiliai), nuo kurių užsidegė vieno mūrinio namo priekinė dalis ir čerpėmis dengtas stogas, aprūko siena, apsilydė 3 plastikiniai langai, lauko durys, nudegė lietvamzdis. Kitą pastatą užgriebusios liepsnos nuniokojo mažiau – apdegė tik skarda dengto stogo kampas. Dėl šio tyčinio padegimo savininkai teigė patyrę per 25 000 litų nuostolį.
„Pifinio“ apšaudymas ir Marazų turto padegimas, kaip spėjama, yra ne vieninteliai nusikaltimai, kuriuos įvykdė sulaikytos 22 asmenų gaujos nariai. Abu nusikaltimai, kaip tvirtino pareigūnai, yra susiję. Dar aiškėja kelios automobilių vagystės, keli plėšimai – per kratas aptikta jų įkalčių.
Vardą ir „garbę“ skolinasi?
Ne vienas iš suimtų marijampoliečių anksčiau būdavo pastebėti bendraujantys su vadinamosios Londono gaujos lyderiu Albertu Kuznecovu (40 m.). Galbūt todėl ir juos linkstama vadinti „londoniniais“, tačiau Marijampolės ONTT pareigūnams tai tik kelia juoką.
Jie tvirtina, kad Londono gaujos nusikalstama veikla šiurpino Marijampolę bemaž prieš 16 metų, kai klestėjo turto prievartautojų, reketininkų laikai. Tada buvo žinoma, kad atletiško sudėjimo ir aktyviai sportuojantis Albertas Kuznecovas-Londonas su savo bendrininku treniruočių salėse ruošdavo vaikinukus nusikalstamai veiklai – esą Kaune veikusioms Storo ir Romaškės „šeimoms“.
Kartą už reketą ir nusikalstamo susivienijimo organizavimą teistas ir bausmę atlikęs Londonas vėliau vėl įkliuvo pareigūnams dėl reketo – bandė rinkti duokles iš kompiuterinių žaidimų automatų savininkų. Iš „zonos“ grįžęs, įsikūrė Vilniuje. 2002 metais Londonas buvo sužalotas sprogus jo automobiliui, kuriame pats sėdėjo.
Dabar Marijampolės ONTT pareigūnai teigia, kad Londonas gyvena ramiai. Jis nebuvo sulaikytas ir per minėtas suėmimų operacijas Marijampolėje.
Pareigūnai linkę manyti, kad jaunieji Marijampolės nusikaltėliai ir be A. Kuznecovo-Londono žinios prisistatinėja esą „londoniniai“ – šitaip galbūt savinasi svetimą „garbę“, tikisi suteikti savo veiklai svarumo, siekia greičiau įbauginti.
Irena Zubrickienė