TV3 žinių „Dienos komentare“ Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas atsakė, kaip ketinama pasiekti tikslo, kad brigada čia būtų visą laiką.
Šiuo metu esate Vokietijoje ir ten visas dėmesys nukreiptas į naująjį gynybos ministrą. Jūsų nuomone, kokią įtaką ministrų kaita darys sprendimams dėl Vokietijos brigados Lietuvoje? Ar tai gali sulėtinti procesus?
Vokietijos politika buvo, yra ir bus grįsta konsensuso sisteminio požiūrio principais. Tai reiškia, kad asmenybės, nesikeičiant politinės ideologijos stovykloms, kažkokios didelės įtakos turėti neturėtų. Net neabejoju, kiek man teko domėtis ministru, jis yra į veiksmą orientuotas ministras. Ministras, kuris ne tik kalba, bet ir daro. Tą jis įrodė ir atlikdamas vidaus reikalų ministro pareigas savo žemėje.
Kitaip tariant, į veiksmą orientuotų žmonių dabar reikia, mažiau kalbančių, o daugiau darančių taip pat reikia. Galima išskaityti ankstesnius jo pareiškimus, bet, matote, Vokietija smarkiai pasikeitė po vasario 24 d. Jie tai vadina tam tikro laikmečio pokyčiu ir tikrai manau, kad mes iš abiejų pusių darysime viską, kad mūsų strateginiai santykiai liktų tokie, kokie yra dabar, ir įgautų konkrečias formas. Dirbsime ir ties brigada Lietuvoje.
Prieš porą dienų Vokietijos ambasadorius vėl pakartojo, kad brigada čia treniruosis, tačiau nuolat dislokuojama nebus, nes Lietuva nėra pasirengusi priimti 5 tūkstančių karių. Ar Lietuva su Vokietija jau išsiaiškino ir ar ilgai dar tęsis šie debatai, kokia bus ta brigada?
Mes turime Vokietijos brigadą, kuri yra priskirta Lietuvai. Ne tik kitoms funkcijoms kaip NATO, Europos Sąjunga, bet grynai ginti Lietuvą. Tai yra tikrai nauja net toje pačioje Vokietijos užsienio ir saugumo gynybos politikoje. Mes Lietuvoje jau turime įsteigtą tos brigados vadavietę, tai buvo padaryta labai greitai – per kelis mėnesius nuo išsakytos nuomonės, kad tą padaryti reikia.
Pirmas tikslas galėtų būti aiškus ir bendras – kad mes sutariame dėl išankstinės visos brigados ginkluotės dislokavimo Lietuvoje. Tai jau būtų labai daug. Kai ginkluotė yra iš anksto dislokuojama, tai personalui atvykti įmanoma greitai ir operatyviai. Po to būtų galima kalbėti apie vieno bataliono nuolatinį rotavimąsi Lietuvoje.
Ir taip žingsnis po žingsnio, išlaikant tikslą, kad ateityje brigada būtų Lietuvoje, tą tikslą ir galėtume pasiekti.
Daugiau sužinokite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.