„Putinas – Chamas, nesilaikantis tarptautinių taisyklių, išniekinantis taikos ir taisykliu pasaulį. O sparnus jam suteikia nebaudžiamumas. Nebus Hagos. Ka ten Hagos... Ukraina turi kovoti už teisę smogti atgal. Vakarų reakcija į karą Ukrainoje patvirtina – Chamu būti apsimoka“, – suvažiavimo metu nuotoliu kalbėjo ministras.
„Nesustabdytas Putinas eis toliau ir perės naujus Chamus kitose pasaulio vietose. Ir ar to mes jau nematome? Kalbame apie polikrizinį pasaulį – daugybę krizių tuo pačiu metu. Kas už jų slypi? Tokie patys mažyčiai Putinai - Chamai. Nesustabdę rizikuojame išauginti ir dar didesnius, didesnius už Putiną, kurių vizija didesnė – perkurti pasaulį pagal savo paveikslą“, – nuogąstavimais dalijosi politikas.
Anot jo, už diktatorių suklestėjimą atsakomybę turi prisiimti ir tam kelio neužkirtusios tarptautinės organizacijos.
„Diktatoriai negimsta vakuume. Jie iškyla tinkamoje terpėje, kuri juos toleruoja, neužkerta jiems kelio, nesustabdo tada, kai jų galia dar nebūna absoliuti, paprastai – didelių ekonominių, socialinių pokyčių metu, kai institucijos – tokios kaip tarptautinės organizacijos, teisingumo ir galios organizacijos demonstruoja silpnumą, kai tyli ir susitaiko politinis, verslo, teisėsaugos ir kultūros elitas. Diktatoriai pradeda kilti kur kas anksčiau dar gerokai iki įvykių, kurie vėliau tampa istorijos vadovėlių dalimi“, – sakė G. Landsbergis.
Jis pabrėžė, kad dėl susidariusios situacijos iš dalies buvo kaltas ir 2018 metais prasidėjęs NATO silpnėjimas.
„2018-aisiais garsiai svarstėme, ar NATO nėra organizacija mirusiomis smegenimis. NATO valstybės, nepaisant augančio Rusijos pavojaus mažino karių skaičių, didžiausius tankų kiekius buvo galima rasti tankų kapinynuose, o ne poligonuose. NATO kaip gynybinė institucija silpo“, – kalbėjo Lietuvos diplomatijos vadoavs.
G. Landsbergio teigimu, Europa pasirinko nematyti Rusijoje vykstančių pokyčių, tad dabar belieka tvarkytis su pasekmėmis.
„Gal tai buvo taktika, gal apsisprendimas, tačiau tikrai matėme, kad viskas Rusijoje važiuoja žemyn, turėjome visas galimybes užkardyti tuomet kai tai prasidėjo, bet nusprendėme, kad neverta. Gal dėl merkantilistinių priežasčių- prekiausime, gal dėl vertybinių - galų gale susitarsime, nes visi tokie patys. Tačiau tai buvo sąmoningas pasirinkimas“, – sakė TS-LKD pirmininkas.