„Ekonominis ir diplomatinis bendradarbiavimas su autokratijomis gilina Europos priklausomybę nuo autokratijų. Naujausių laikų istorija rodo, kad šios priklausomybės atėjus laikui gali būti panaudotos prieš mus. Ar tikrai norime būti pavojingai priklausomi nuo Kinijos dėl išteklių, kuriuos naudojame kurdami savo tvarią ateitį?“, – šeštadienį išplatintame Užsienio reikalų ministerijos (URM) pranešime cituojamas G. Landsbergis.
Tai jis teigė penktadienį Vilniuje vykusios užsienio ir saugumo politikos konferencijos, skirtos NATO bei Indijos ir Ramiojo vandenynų regiono partnerių bendradarbiavimui, atidarymo kalboje.
Lietuvos diplomatijos vadovas pažymėjo, kad didėjant autokratinių valstybių bendradarbiavimui turi būti stiprinama šio regiono šalių ir Aljanso partnerystė.
„Indijos ir Ramiojo vandenynų regiono šalys, kartu su Japonija, Pietų Korėja, Australija ir Naująja Zelandija, yra natūralios NATO partnerės, su kuriomis mus sieja bendros vertybės, ekonominiai ir saugumo interesai. Naujų iššūkių laikais ši partnerystė turi būti stiprinama, nes mūsų regionų saugumas yra nedalomas“, – kalbėjo G. Landsbergis.
Penktadienį Vilniuje vykusios užsienio ir saugumo politikos konferencijos metu aptarti iššūkiai Šiaurės Atlanto bei Indijos ir Ramiojo vandenynų regionų saugumui, NATO ir šio regiono partnerių bendradarbiavimas bei jo įtvirtinimas šių metų liepos 11–12 dieną vyksiančiame NATO viršūnių susitikime Vilniuje.
Renginyje dalyvavo Lietuvos, NATO valstybių ir partnerių politikai, institucijų atstovai, saugumo politikos ekspertai ir akademinės bendruomenės nariai.
Lietuvos ir Kinijos santykiai pašlijo, kai 2021 metais Vilnius leido Taipėjui atidaryti Taivaniečių atstovybę Lietuvos sostinėje. Šis žingsnis sukėlė Pekino nepasitenkinimą – jis apribojo santykius su Vilniumi ir blokavo Lietuvos eksportą bei importą. Dėl to Europos Sąjunga praėjusių metų pradžioje kreipėsi į Pasaulio prekybos organizaciją.