Ši profesija įdomi ne vienam – patys tanatopraktikai tvirtina, kad sulaukia daug klausimų tiek iš artimųjų, tiek iš draugų apie šią specialybę. Tanatopraktiko kasdienybe bei šios profesijos įdomybėmis dalinasi Vilniaus laidojimo rūmų specialistai, kurie savo vardų viešinti nenorėtų.
Tokį darbą gali dirbti ne kiekvienas
Daugiau nei 10 metų dirbantys velionio kūną ruošiantys specialistai sako, kad šį darbą pasirinko atsitiktinai ir netyčia, tai tikrai nebuvo suplanuotas pasirinkimas. Jie pabrėžia, kad patiems šis darbas nekelia nei šleikštulio, nei baimės. Tačiau akcentuoja, kad šis darbas – tikrai ne kiekvienam.
„Reikia būti ne tik fiziškai, bet ir emociškai stipriam, nebijoti kraujo, nemalonių vaizdų. Dirbti būtų sudėtinga tiems, kurie neatsparūs kvapams.
Be to, tanatopraktikai dažnai bendrauja su mirusiojo artimaisiais, jie turi mokėti parodyti taktą, kantrybę ir diskretiškumą“, – pasakoja pašnekovas.
Tanatopraktikas atlieka daugybę sudėtingų užduočių. Viena iš pagrindinių – sušvelninti ir atitolinti neišvengiamus mirties požymius, kad mirusiojo išvaizda būtų kuo natūralesnė, paruošti mirusįjį paskutiniam atsisveikinimui.
Kūno paruošimui gali neužtekti kelių valandų
Naujienų portalui tv3.lt tanatopraktikai papasakojo visą eigą, kaip vyksta kūno paruošimas prieš šermenis.
„Kiekvienas mirusysis, atvežtas į laikiną saugojimo vietą (šaldytuvą), detaliai apžiūrimas, vertinama būklė ir informacija įrašoma į tam tikros formos aprašą. Mirusįjį galima paruošti šarvojimui, balzamuoti tik gavus medicininį mirties liudijimą“, – teigia pašnekovas.
Pats paprasčiausias paruošimas, kai mirusiajam reikia atlikti sanitarinį paruošimą, aprengti ir nugrimuoti, užtrunka apie pusantros valandos.
„Balzamavimui skiriamos maždaug trys valandos. Balzamavimui naudojami specialios cheminės medžiagos – balzamavimo skysčiai. Balzamavimo skysčiai parenkami individualiai kiekvienam mirusiajam ir, specialios technologijos būdu, suleidžiami į kraujotakos sistemą.
Tokiu būdu kūnas tarsi užkonservuojamas, laikinai sustabdomas irimas. Balzamavimas atliekamas ne visiems, dažniausiai, kai kūnas problematiškas, arba jį reikia išlaikyti ilgesnį laiką, pavyzdžiui, laidotuvės atidedamos kuriam laikui. Balzamavimas yra privalomas, siekiant užtikrinti saugų ir higienišką mirusiųjų pervežimą ilgais atstumais – transportuojant lėktuvu į užsienio valstybę“, – kaip vyksta balzamavimo procesas, atskleidė specialistas.
Ypatingais atvejais, po sunkių kūno sužalojimų dėl nelaimingų atsitikimų, ligų ar nudegimų, tanatopraktikas turi kuo labiau jį rekonstruoti. Pašnekovai teigia, kad tai – labai kruopštus darbas, kuriam neužtenka kelių valandų.
Tanatopraktikams savo darbe labai svarbu tinkamai laikytis biologinės saugos taisyklių, dėvėti asmens apsaugos drabužius, pvz. vienkartines pirštines, chalatus, antrankoves, prijuostes, kaukes.
Kartais artimieji paprašo atkurti velionio įvaizdį pagal nuotrauką
Nors neįprastų prašymų tenka girdėti retai, tačiau tanatopraktikai pasakojo, kad kartais tenka velionį paruošti taip, kaip atrodė kokioje nors nuotraukoje.
„Kartais artimieji atneša nuotrauką ir paprašo pagal ją atkurti įvaizdį – šukuoseną ir makiažą“, – pasakoja specialistas.
Artimųjų prašymų sulaukiama įvairių – pakirpti plaukus, nulakuoti nagus, padaryti šukuoseną. Neretai atneša ir mėgstamas makiažo priemones, kvepalus, drabužius – tai, ką žmogus naudojo būdamas gyvas.
Mirusiųjų kūnus ruošiantys specialistai teigia, kad kartais artimieji nusprendžia į karstą ką nors įdėti. Dažniausiai tai būna tai, ką tas žmogus mėgo.
„Dažniausiai tai būna kažkas iš mėgstamų drabužių ar aksesuarų, knyga, nuotrauka, džiovintų gėlių puokštė, laiškas“, – vardija tanatopraktikas.
Kūno paruošimui naudojamos įvairios priemonės ir įrankiai: ir specialūs, ir mums įprasti. Naudojamas ir visiems įprastas plaukų džiovintuvas, šukos, skutimosi mašinėlę, specialias adatas, siūlus. Grimo priemonės naudojamos, kurios skirtos būtent šiam tikslui, tiek ir mums įprastas.
Paklausus, kiek už šias paslaugas reikia mokėti, jie atskleidė, kad paruošimo šarvojimui kaina (nuprausimas, sanitarinis paruošimas, aprengimas, grimas) atsieina 165 eurus, o balzamavimas – 115 eurų.
Po mirties žmogus patiria daugybę biologinių pokyčių
Vos miršta žmogus, jis labai sparčiai pradeda keistis. Šie pokyčiai pasireiškia per kelias valandas.
„Po mirties keičiasi odos spalva ir tekstūra, išryškėja kaulų struktūra, o raumenys atsipalaiduoja, sustingsta ir vėl atsipalaiduoja. Kartais susidaro įspūdis, kad plaukai ir nagai auga, jog šiek tiek pasikeičia kūno padėtis“, – pasakoja tanatopraktikas.
Po mirties mirusysis vežamas į morgą, kur laikomas specialiame šaldytuve vėsioje temperatūroje.