• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kyšininkų respublikoje kyšininkus gina ir įstatymai

Kol prezidentė ragina „technologizuoti“ kelių policijos veiksmus, įstatymų leidėjai dangsto įkliuvusius korumpuotus vairuotojus ir kyšius imančius pareigūnus.

REKLAMA
REKLAMA

Augo algos, didėjo ir kyšiai

Neseniai internete paskelbti sociologinių tyrimų duomenys, kad kelyje sustabdžiusiam milicininkui kyšio nėra davę tik 48 proc. Rusijos vairuotojų. O kiek tokių Lietuvoje? Tokios statistikos nėra. Nes kas prisipažins davęs kyšį policininkui ar tokį gavęs...

REKLAMA

Šiaip ar taip, pasak su korupcija kovojančios nepolitinės organizacijos „Transparency International“ Lietuvos skyriaus, 41 proc. mūsų šalies gyventojų mano, jog pastaraisiais metais korupcijos mastai Lietuvoje labai išaugę. Paklausti, kuriose institucijose yra dažniausiai ir daugiausia davę kyšių, žmonės pirmiausia paminėjo medicinos įstaigas, o iškart po to – kelių policiją.

REKLAMA
REKLAMA

Juokingiausia, kad net korupciją keliuose yra ištikusi ekonominė krizė. 2006–2007 metais, kai per patį statybų piką pritrūkus statybininkų jie buvo viliojami didžiuliais atlyginimais, sustabdyti policininkų dėl eismo taisyklių pažeidimo darbininkai nesismulkindavo. Vienas statybininkas „Akistatos“ korespondentui pasakojo, kaip įkliuvo policijos patruliui išgėręs važiuodamas parsivežti antro butelio. Vos pareigūnas pagrasino bauda nuo 2000 iki 3000 litų, statybininkas ant sėdynės padėjo 3300 litų kyšį, kad tik išsaugotų jam labai svarbų vairuotojo pažymėjimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Neturtėliams niekada nesisekė

Krizei ėmus rodyti dantis, kelių policininkams siūlomi kyšiai ėmė skystėti. Pernai eismo taisykles pažeidę 205 vairuotojai kelių policininkams siūlė 32 050 litų kyšių. Vadinasi, vidutiniškai vienas vairuotojas bandė įbrukti 150 litų. Gaila, kad įsiūlytų kyšių suma nežinoma, todėl ši statistika – tik orientacinė.

REKLAMA

Šiandien plačiai kalbama, jog pažeidėjai policininkus bando papirkti nuo keliasdešimt litų iki sumos, lygios pusei gresiančios baudos.

Na o neturtėliai vienodai kenčia ir gerais laikais, ir per krizę. Štai Mažeikiuose neblaivus vairuotojas mėgino pareigūnams įkišti 20 litų, sakydamas, kad dar 980 litų tuoj atvešiąs, bet policininkai nebuvo linkę laukti. Na o dar vienas įkliuvėlis, be vairuotojo pažymėjimo prie automobilio vairo sėdintis jaunuolis, iškratė piniginę ir pasiūlė policininkams 24 litus ir 81 centą. Kaune greitį viršijęs kazachas policininkui neįbruko 20 litų ir ilgai nesuprato, kodėl yra vežamas tardyti dėl bandymo papirkti.

REKLAMA

Prezidentė reikalauja techologizuotis

Pernykščiuose organizacijos „Transparency International“ korupcijos suvokimo Europos Sąjungoje testuose Lietuva užima gėdingą 23 vietą tarp 28 šalių, aplenkusi tik Latviją, Slovakiją, Bulgariją, Italiją, Graikiją ir labiausiai korumpuotą Rumuniją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tokia padėtimi nepatenkinta prezidentė D. Grybauskaitė. „Situacija, kai kelių policininkas noriai ima, o vairuotojas, Kelių eismo taisyklių pažeidėjas, noriai duoda kyšį, yra netoleruotina ir nepriimtina. Prezidentės įsitikinimu, vienintelė išeitis ir būdas tam užkirsti kelią – padaryti taip, kad policininkas neturėtų galimybės imti kyšio iš pažeidėjo. Pažeidimo fiksavimo procesą reikėtų technologizuoti, kad būtų aiškūs įrodymai, nuotraukos, kad nebūtų galimybės gyvai bendrauti ir sudaryti kyšio galimybę nei iš vienos, nei iš kitos pusės – nei prašyti, nei jo siūlyti“, – neseniai pareiškė orusis D. Grybauskaitės atstovas.

REKLAMA

Nežinia, kaip reiktų „technologizuoti“ policininko ir vairuotojo bendravimą be liudytojų, bet vaistai nuo korupcijos keliuose yra seniai atrasti ir patikrinti.

Pigus ir veiksmingas testas

Dar prieš 5 metus tuometinis „Transparency International“ Lietuvos skyriaus direktorius Rytis Juozapavičius ir garsus advokatas Kęstutis Čilinskas paskelbė, jog 1994 metais Niujorko policijoje pradėti taikyti sąžiningumo testai – kyšio davimo imitavimai, kuriais lengvai, pigiai ir veiksmingai patikrinamas teisėsaugininkų sąžiningumas.

REKLAMA

Pas įtariamus korupcija policininkus pasiunčiamas, tarkime, narkotikų prekeiviu apsimetęs darbuotojas. Jis pasiūlo kyšį. Jei policininkas susigundo – o visi veiksmai filmuojami ir stebimi liudininkų, – tai testo neišlaiko, bet už tai būna ne teisiamas, o atleidžiamas iš tarnybos. „Iš 40 000 Niujorko policininkų kasmet per pusantro tūkstančio testuojami tokiu būdu. Londono policija taip pat labai sėkmingai diegia panašią programą“, – aiškino R. Juozapavičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Svarbiausia – kyšininko teisės

Europos Sąjungoje ir Lietuvoje yra įteisintas panašus testas, kuris vadinamas nusikalstamos veiklos imitavimo veiksmais arba modeliu (NVIM). Tačiau su stambiais kyšiais kabinetuose įkliuvę įtakingi valdininkai kreipėsi į Konstitucinį Teismą, o šis 2000-ųjų gegužę paskelbė neskundžiamą nutartį, kad tą NVIM galima naudoti prieš narkotikų platintojus, ginklų prekeivas, bet tik ne prieš kyšininkus, arba tik išimties tvarka.

REKLAMA

Negalima sakyti, kad po to Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) nuleido rankas, tačiau po tokio Konstitucinio Teismo demaršo kovoti su policininkų korupcija tapo itin sunku.

Bandyta kyšius imančius policininkus slapta filmuoti policijos automobiliuose paslapčia įrengus miniatiūrinę vaizdo filmavimo kamerą. Kartą STT nufilmavo, kaip vienas Kelmės rajono policininkas, sustabdęs 7 greitį viršijusius vairuotojus, juos atsivedė nubausti į savo tarnybinį automobilį. Tik nenubaudė, o visus 7 paleido – už kyšius nuo 10 iki 270 litų. Be to, dar suklastojo porą protokolų.

REKLAMA

Dar nepradėjus to policininko teisti, gandas apie STT filmavimo kamerą jau buvo pasklidęs tarp visos šalies policininkų, taigi dabar pakartoti tokią operaciją jau sunkiai pavyktų.

Nebaudžia net organizatorių

Nufilmuotasis policininkas kyšininkas buvo nuteistas sumokėti 7500 litų baudą, o vykdyti šią bausmės dalį atidėta pusantrų metų. Per tą laiką nuteistasis nusikaltimo nepadarė, todėl jam... nereikėjo mokėti net baudos!

REKLAMA
REKLAMA

Ko norėti dėl nebaudžiamo eilinio policininko kyšininko, jei teismai nebaudžia net tų policijos pareigūnų, kurie kyšininkavimą organizuoja.

2006-ųjų rugsėjį du Vilniaus viešosios policijos kelių patruliai sulaikė pagyvenusį neblaivų vairuotoją. Pastarojo sūnus ėmėsi „tvarkyti reikalą“... Paskambinęs pažįstamam Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato viešosios policijos Kelių policijos valdybos Nusikalstamų veikų eismo saugumui tyrimo skyriaus tyrėjui, pasiūlė 600 litų kyšį už tai, kad patruliai suplėšytų tėvui surašytą protokolą... STT agentai sulaikė tą tyrėją su jau paimtu 600 litų kyšiu, kurio dalį jis jau buvo perdavęs patruliui, už kyšį sutikusiam sunaikinti protokolą.

Pernai pavasarį tiek policininkus papirkęs vilnietis, tiek kyšius paėmę tyrėjas su patruliu išklausė nuosprendžius, bet visi išvengė nelaisvės – nuteisti lygtinai.

Neseniai buvo oficialiai suskaičiuota ir paskelbta, jog šią vasarą Lietuvos įkalinimo įstaigose sėdėjo net 1800 žmogžudžių, beveik antra tiek vagių, kone 1300 plėšikų, maždaug po 420 smurtautojų ir žagintojų. Ir šalia visos šitos armijos kalinių – vos 4 nuteistieji už kyšius!

REKLAMA

Bausmė – pakeisti darbą

2008 metais STT agentai vis dėlto gavo leidimą prieš korupcija įtariamą Šiaulių policininką taikyti nusikalstamos veiklos imitavimo veiksmus. Pažvelkime, kuo baigėsi visos pastangos...

2008-ųjų liepos naktį Šiauliuose, V. Bielskio gatvėje, Šiaulių viešosios policijos patrulių rinktinės vyresnysis patrulis Giedrius Daukša (40 m.) sustabdė automobilį „Audi 80“. Paaiškėjo, kad jo vairuotojas Vilandas P. ne tik neturi teisių, bet ir važiuoja išgėręs.

Užuot nedelsdamas surašęs administracinio teisės pažeidimo protokolą, aštuntus metus policijoje tarnaujantis patrulis G. Daukša pažeidėjo dviprasmiškai pasiteiravo: „Kaip šnekėsimės?“ Supratęs, kad policininkas nori kyšio, Vilandas P. pasiūlė 1000 litų. Tiesa, tą naktį pinigų jis neturėjo, tai pažadėjo G. Daukšai atvežti kitą dieną.

Paleistam Vilandui P. pasidarė gaila to tūkstančio, todėl jis G. Daukšą paskundė Specialiųjų tyrimų tarnybai. Pastaroji, gavusi teismo sankciją, Vilanui P. įteikė nematomais ženklais pažymėtus 1000 litų, o tas juos įteikė policininkui...

Pernai kovo mėnesį Šiaulių miesto apylinkės teismas G. Daukšą nuteisė, bet rimtesnės bausmės neskyrė, tik... uždraudė dirbti valstybės tarnyboje 3 metus ir 6 mėnesius, ir viskas. Net ir tokį simbolinį nuosprendį policininkas apskundė ir Panevėžio apygardos tesmui, ir Aukščiausiajam Teismui, bet nieko nepešė.

REKLAMA

Šiaip ar taip, galima sakyti, kad G. Daukša laimėjo. Dar kartą visiems įrodė, kad Lietuvoje už 1000 litų kyšį nesodinama, turtas neliečiamas.

Vietoj epilogo

Belieka apibendrinti, kad Lietuvos keliuose kyšininkavimas tikriausiai dar ilgai tarps. Drakoniškos baudos už eismo taisyklių pažeidimus ir mažos pajamos vairuotojus masina pasiūlyti kyšį ir išsipirkti mažesnėmis išlaidomis, nei numatyta bauda. Sovietmečiu susiformavęs mentalitetas tokio elgesio nesmerkia, netgi giria už apsukrumą. Na o policininkams ko neimti pakišų, jei – patys matote – teismai už tai beveik nebaudžia nei kyšio davėjų, nei ėmėjų...

Sigitas STASAITIS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų