Analitikai ir Jungtinių Tautų atstovai perspėja, kad „karštuosiuose taškuose“ gali kilti rimtos problemos su maisto tiekimu, o tai paskatins neramumus.
Ekspertai: problemos taps tik gilesnėmis
„Tai ypač liečia Iraką ir Siriją. Irake jau dabar pastebimi teroristinės grupuotės „Islamo valstybė“ veiklos atsigavimo požymiai“, – praėjusią savaitę pareiškė Stokholmo pasaulio problemų tyrimų instituto direktorius Danas Smithas.
Jis taip pat pažymėjo, kad konfliktas Jemene gali tik dar labiau pablogėti, o Afganistane galima tikėtis Talibano islamistų judėjimo sustiprėjimo. Anot D. Smitho, naujoji eskalacija gali kilti Somalyje ir Vakarų Sacharoje, pavyzdžiui Nigerijoje ar Malyje, nes dėl koronaviruso infekcijos plitimo valdžios infrastruktūra labai nusilpo, o žmonės negauna reikiamo palaikymo.
„Dalis jų dėl to prisijungia prie ginkluotų grupuočių, žadančių, pavyzdžiui, prieigą prie maisto produktų atsargų“, – paaiškino SIPRI direktorius.
Analitinio centro „Crisis Group“ prezidentas Robertas Malley taip pat įsitikinęs, kad ateityje pasaulio laukia didesnė įtampa.
„Ekonomikos griūtis dėl krizės, kurią sukėlė koronavirusas, turės pasekmes visiems konflikto židiniams. Mes atsidūrėme neramumų, kurie augs daugelyje šalių vienas po kito, eros pradžioje“, – cituojamas jis „Deutsche Welle“.
R. Malley, anksčiau dirbęs JAV prezidento Baracko Obamos administracijoje, pažymėjo, kad ir iki pandemijos pradžios daug žmonių protestavo prieš valdžios politiką Honkonge, Irake, Sudane, Libijoje, Alžyre ir Lotynų Amerikos šalyse.
„Tikrosios tai skatinančios priežastys, tokios kaip ilgalaikė recesija, produktų, darbo vietų į būtinų pragyvenimui prekių trūkumas dėl pandemijos tik sustiprės“, – prognozuoja jis.
Gresia „biblinis badas“
Jungtinės Tautos jau perspėjo apie „biblinį badą“ dėl pandemijos. Žmonių, kuriems reikės maisto pagalbos pasaulyje skaičius išaugs nuo 130 iki 265 mln. Tai gali tapti didžiausia humanitarine krize nuo Antrojo pasaulinio karo laikų: badas gali ištikti mažiausiai 30 pasaulio šalių, kur „kasdien nuo bado mirs 300 tūkst. žmonių, ir taip 3 mėnesius“, numato JT. Kalbama apie tas pačias šalis, kuriose veikia didžiosios teroristinės grupuotės – Sirija, Jemenas, Kongas, Afganistanas, Sudanas, Nigerija.
Tokiu atveju pandemija gali tapti naujų galimybių langu teroristinėms grupuotėms dėl to, kad viso pasaulio dėmesys bus prikaustytas į situaciją su koronavirusu.
Irake jau buvo sustabdyta Tarptautinės antiteroristinės koalicijos misija. Kovo pabaigoje didžiųjų Europos šalių instruktoriai paliko šalį, o NATO sustabdė savo misijos palaikymą, JAV Irakui perdavė dalies savo karinių bazių kontrolę.
Prastėja antiteroristinė situacija ir Sirijoje, kur Idlibo provincijos dalį vis dar kontroliuoja islamistų smogikai. Kovo mėnesio pradžioje buvo suorganizuotas didžiausias išpuolis per paskutinį mėnesį.
Sudėtinga situacija ir Afrikoje, kur Prancūzija mažina savo antiteroristinės operacijos „Barhan“ apsukas. Somalyje taip pat buvo sustabdytos Italijos misijos kovoje su piratavimu.
Pietryčių Azijoje, kur pabėgo dalis smogikų sutriuškinus „Islamo valstybę“ Sirijoje, taip pat neramu. ISIS paskelbė apie į savo „kalifatą“ įtraukiamas Indonezijos, Malaizijos, Singapūro, Filipinų ir Tailando šalių dalis.