Daugelis prieš naujuosius metus sudarinėja „pažadų sau“ sąrašiukus. Vieni svajoja apkeliauti aplink pasaulį, kiti – mesti rūkyti ir pradėti sportuoti, o treti – nusipirkti butą arba vesti mylimą moterį.
Susirinkę prie šventinio Naujųjų metų stalo, žmonės prisimena, ko pasimokė iš praeinančių metų, kokių klaidų padarė ir nebenorėtų pakartoti. Nurimus švenčių šurmuliui, Balsas.lt teiravosi Lietuvos politikų, ko gi jie pasimokė ir ką sau pasižadėjo 2012 metais. Apie asmenines pamokas politikai šnekėjo ne itin atvirai ir noriai, labiau pabrėžė politinių oponentų ar kolegų klaidas, kurios jiems buvo tarsi pamokos.
A. Čaplikas: pats išmok, kalbėk paprastai, netuščiažodžiauk
Seimo pirmininkės pavaduotojas Algis Čaplikas atskleidė, kad susidūrė su tokiomis pačiomis pamokomis, kaip ir visi žmonės.
„Netikėk lengvais pažadais, o kas lengvai įgyjama, tas lengvai ir prarandama. Easy come, easy go. Tai buvo pamoka mums visiems, pamoka, kad pažadėjome grąžinti pensijas. Na, mes nežadėjome, partneriai, ir metų pabaigoje teko strimgalviais rūpintis, puikiai supratome, kad nėra tų lėšų, kad grąžintumėme. Pažadas taip lengvai išėjo ir pinigai lengvai išėjo...“, – kalbėjo jis.
Politikas patikino, kad jam pačiam pagrindinė pamoka yra ta, kad turi tik tiek, kiek pats darbo padarai. A. Čaplikas neslėpė, kad turi sau priekaištų visada turi, bet taip pat nepasikliauja niekuo, ypač politiniais konkurentais.
Paklaustas apie naujus pažadus, pašnekovas davė žodį daug dirbti, nes artėja rinkimai ir reikia padaryti programą bei daugelį kitų darbų. „Užtenka mandrybių, užtenka išvedžiojimų, reikia suprantamų žodžių – tai ir bus pagrindinė šių metų tema. Bus aišku ir labai daug nesąmonių, bet aš laikysiuosi taisyklės „pats išmok, kalbėk papratai, netuščiažodžiauk“, – sakė jis.
Algis Čaplikas (Fotodiena.lt/Rasos Jonaitienės nuotr.)
A. Šedžius: aš sau ir taip labai didelius reikalavimus keliu
Skandalingas politikas Andrius Šedžius nebuvo itin kalbus, bet pabrėžė, kad iš 2011 pasimokė, kad Lietuvos teisėsauga yra labai korumpuota ir priklauso nuo politikų įtakos. „Politikai akivaizdžiai daro įtaką teisėsaugai, prisižadu su tuo kovoti šiais metais“, – trumpai tarė jis.
Iš asmeninių pamokų politikas įvardijo tik vieną – negalima būti atviram su žurnalistai, nes viskas, ką pasakai, paskui bus panaudota prieš tave. „Nuo šiol labai rezervuotai duosiu interviu ir dalinsiuosi informacija su žurnalistais“, – tikino jis.
Apie kitus pažadus sau A. Šedžius kalbėjo nenoriai: „Aš sau ir taip labai didelius reikalavimus keliu, todėl neįsivaizduoju, ką dar galėčiau pasakyti. Mano reikalavimai sau – būti sąžiningu, atviru ir teisingu visiems“.
Andrius Šedžius (nuotr. LNK)
A. Valinskas: klaidų didžiulių tikrai nedariau
Arūnas Valinskas prisipažino, kad nėra romantikas ir pažadų sąrašiukų nesudarinėja.
„Klaidų didžiulių tikrai nedariau, nežinau, gal aš nesavikritiškas. Bet tai buvo dar vieni metai, kai įsitikinau, kad politikoje nėra nei draugų, nei pažįstamų, o labai dažnai net ir padorumo. Bet čia tik pastebėjimas, o ne mano klaida“, – komentavo jis.
A.Valinsko teigimu, 2011-ieji parodė, kad veidmainiškumo mastas politikoje yra labai didelis, bet jis tai priima ne kaip pamoką, o tik kaip savo įsitikinimą.
Pažadų nedalinantis politikas atskleidė, kad su žmona Inga Valinskiene sausio pabaigoje važiuos į šiltuosius kraštus, bet, jo manymu, tai nei pažadas, nei planas, tai tiesiog realus gyvenimas.
Arūnas Valinskas. Dainiaus Labučio (ELTA nuotr.)
Č. Juršėnas: mokykis, mokykis ir gal nemirsi „durnas“
Bene 22 metus Seime posėdžiaujantis Česlovas Juršėnas pabrėžė, kad labai sunku išskirti konkrečių metų pamokas. Anot jo, Seimai yra įvairūs, jo paties vaidmenys Seime įvairūs.
„Galbūt atrodys keista, bet asmeniškai galvoju, kad šiemet kai kurių mano kolegų dažnos ir įvairios kalbos davė dar vieną pamoką – jei neturi kalbėti, tai ir nekalbėk, ir nesiveržk vien dėl to, kad pasirodytumei, kad tu esi, ir kad visi išgirstų, kad kažkokį “šposą„ pasakei ar kažkam įgėlei“, – svarstė Seimo „veteranas“.
Politikas prisipažino, kad jam, kaip parlamentarui su stažu, praėjusieji metai tam tikra prasme buvo kažkiek nesmagūs.
„Yra toks pasakymas – mokaisi, mokaisi ir vis tiek miršti „durnas“. Aš šitą posakį modifikuoju taip: mokykis, mokykis ir gal nemirsi „durnas“. Šiuo požiūriu buvo pamokų, naujų klausimų, naujų kolegų, kurie atsiskleidė iš vienos ar kitos pusės. Susidurdamas su jais ir draugiškai, ir kartais ne visada draugiškai, aš irgi sau išvadas pasidariau: nors atrodo, kad viską supranti, niekada nėra vėlu mokytis“, – atviravo politikas.
2012 metais Č. Juršėnas sau pasižadėjo išlaikyti darbo tempą, svariai kalbėti ir reikštis, o jei negali nieko svariai pasakyti, geriau patylėti.
Č. Juršėnas (News Bridgepix nuotr.)
M. Adomėnas: supratau, kokia vis dėlto trapi yra Lietuvos valstybė
Valdančiųjų atstovas Mantas Adomėnas teigė, kad jo pamokos yra abstraktesnės.
„Pasimokiau ir supratau, kokia vis dėlto trapi yra Lietuvos valstybė ir kokia čia didelė populizmo grėsmė. Valstybės demokratijos konvencijos yra nestabilios, šalis labai lengvai gali suirti ir pasiduoti populizmui, kita vertus, vyksta atvira invazija propagandinei informacijai iš Rytų, per žiniasklaidos priemones, ryškėja viešosios erdvės nesaugumas ir verslo interesų įsiskverbimas“, – dėstė politikas.
Paklaustas apie asmenines pamokas, jis atsakė: „Nieko tokio konkretaus, nelabai ką galėčiau įvardyti“.
M. Adomėnas prisipažino, kad šiemet labai norėtų pasiekti, kad būtų priimtas jo parengtas kultūros mecionavimo įstatymas, kuris padėtų prisidėti prie kultūros žmonių ir kultūros proceso palengvinimo. „Šiame parlamente labai norėčiau, kad būtų labiau pasirūpinta kultūra, nes tai sritis, kuri per daug užmiršta ir per daug ignoruojama valstybės politikoje“.
Mantas Adomėnas (ELTA nuotr.)
D. Teišerskytė: nelabai naudingi valstybei skuboti sprendimai, o jų buvo pakankamai daug
Liberalų Sąjūdžio atstovės Dalios Teišerskytės manymu, kiekvieni metai turi savo ir teigiamų, ir neigiamų savybių, kiekviena diena pilna įvykių, tuo labiau dirbant politinį darbą.
„Kartais iš tikrųjų gauni pakankamai gerą spyrį į tam tikrą vietą, kad „neužsiliūliuotum“. Buvo labai sudėtingi švietimo ir aukštojo mokslo įstatymo priėmimai, buvo labai daug ginčų, labai daug pataisų ir kažkur viduje kirbėjo, kad kažkas iki galo nepadaryta. Iš tikrųjų įvyko ta pamoka ir Konstitucinis teismas įrodė, kad kažkur mes klydome, todėl reikia skubiai visa tai taisyti“, – kalbėjo ji.
Politikė pabrėžė, kad šios Seimo sesijos pabaiga buvo labai sunki. Reikėjo balsuoti už daugelį dalykų, kuriems iš esmės ji negalėjo pritarti. „Buvo taip, kad tiesiog pakildavai ir išeidavai iš salės, negalėdavai apsispręsti. Partinis apsisprendimas yra viena, o tavo toks lyg ir žmogiškasis yra visai kas kita, ir tie prieštaravimai vidiniai buvo pakankamai skaudūs ir nelabai naudingi pačiam žmogui. Nelabai naudingi ir valstybei tie skuboti sprendimai, o jų buvo pakankamai daug praėjusiais metais“, – prisipažino D. Teišerskytė.
Jos manymu, taip pat buvo sukeltas per didelis ažiotažas dėl krizės, nes iš visur sklido vien neigiami dalykai. „Iš tiesų milžiniškos Europinės krizės akivaizdoje, mūsų valstybė išlaikė didžiulį egzaminą, neįvyko nei smurto protrūkių, nei valstybės bankroto, nei devalvavimo, nors ir labai nepopuliarūs sprendimai buvo priimami ir tai buvo beprotiškai sunku išgyventi ir prieš žmones, ir prieš save pačią, savo šeimą“.
Moteris prisipažino, kad dirbama Seime jaučiasi atsakinga už kiekvieną mygtuko paspaudimą, kuris pereina jai per širdį ir visą mąstyseną. Ji patikino, kad paskui dar ilgai svarsto, ar gerai pasielgė.
„Žmogus nėra visagalis, todėl klaidų padaryta labai daug. Bet taip pat ir daug gražių dalykų padaryta. Pavyzdžiui, aš išleidau naują plokštelę, sudariau dvi naujas knygas ir pradėjau rašyti romaną, kuris tikiuosi, šiais metais bus pabaigtas“, – džiaugėsi pašnekovė.
Kalbėdama apie naujus pažadus, D. Teišerskytė prisipažino, kad labai norėtų dar kartą laimėti rinkimus, nes yra nemažai kultūrinių projektų, kurių be jos niekas nepadarys. Taip pat ji tikisi pabaigti pradėtą rašyti knygą ir viliasi, kad jai užteks kantrybės ir talento plačiau pažiūrėti į brandžios moters situaciją mūsų krašte.
Dalia Teišerskytė (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
V. Šustauskas: džiaugiuosi, kad ubagais tapote visi
Paklaustas, ar ko nors pasimokė iš praėjusių metų, buvęs Kauno meras Vytautas Šustauskas išrėžė: „Ne, bet esu labai laimingas, nes išsipildė mano prieš keturiolika metų numatytas Lietuvos likimas, todėl džiaugiuosi, kad ubagais tapote visi“.
Šį kartą politikas svaidėsi prognozėmis, kad euras žlugs, Lietuva išsibarstys po visą pasaulį ir visų lietuvių laukia čigonų tautos likimas, bet į klausimus apie 2011-ųjų pamokas ar naujus pažadus 2012-iesiems taip ir neatsakė.
Vytautas Šustauskas (ELTA nuotr.)