• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pensijų sistemos reforma turi remtis ekspertiniais vertinimais ir konkrečiais paskaičiavimais, teigia Prezidentės Dalios Grybauskaitės vyriausiasis patarėjas ekonominės ir socialinės politikos klausimais Nerijus Udrėnas.

REKLAMA
REKLAMA

„Vyksta daug politinių diskusijų dėl pensijų reformos (...) koks kelias Lietuvai ir žmonėms yra geriausias, tačiau vertinimai turi remtis ekspertiniais vertinimais, konkrečiais paskaičiavimais, modeliavimais. Nereikia pernelyg skubėti. Reikia įvertinti demografines, ekonomines tendencijas, įvairius scenarijus“, – sakė N. Udrėnas antradienį interviu „Žinių radijui“.

REKLAMA

Valstybės vadovės vyriausiasis patarėjas teigia, kad naujoji sistema turėtų būti skaidri, kad žmonės ja pasitikėtų ir galėtų joje dalyvauti.

„Atmetę politines ir kitokias ambicijas privalome aiškiai įvardinti Lietuvos žmonėms, kad be reformos dėl demografinių pokyčių ir dabartinės pensijų sistemos neskaidrumo žmonių pensijos ateityje neatitiks dabar puoselėjamų lūkesčių. Reikia skaidrios sistemos, kad žmonės pasitikėtų ir galėtų joje dalyvauti“, – sakė N. Udrėnas.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip ELTA jau rašė, Valstybinio socialinio draudimo ir pensijų sistemos pertvarkos gaires parlamentarai ketina tvirtinti pavasario Seimo sesijoje. Tikimasi, kad vadovaujantis gairėmis Vyriausybė parengs ir pateiks reikalingus teisės aktų projektus.

Nutarimo projekte „Dėl Valstybinio socialinio draudimo ir pensijų sistemos pertvarkos gairių patvirtinimo“, kurį įregistravo Rimantas Jonas Dagys, siūloma pakeisti socialinio draudimo senatvės pensijos skaičiavimą, galimai pereinant prie virtualių sąskaitų sistemos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Projekte siūloma reformuoti bazinę pensiją: vietoj socialinio draudimo bazinės pensijos, socialinio draudimo našlių pensijos ir šalpos pensijos mokėti vieną nacionalinę (ar paraminę, bazinę) pensiją iš valstybės biudžeto.

Reformos gairių rengėjai siūlo sukurti paskatas dirbti ilgiau (nustatant pensijų dydžių ryšį su demografiniais ir ekonominiais rodikliais); įmokas senatvės pensijai skaičiuoti ir mokėti nuo visų pajamų, kurios įskaičiuojamos į pensijų dydį (motinystės, tėvystės, motinystės/tėvystės pašalpų ir nedarbo draudimo išmokos). Pensijas netekus darbingumo siūloma skaičiuoti kitaip negu senatvės pensijas, siejant su darbingumo netekimo procentais bei taikyti kitokią tvarką dirbantiems jų gavėjams.

REKLAMA

Pasak Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko, projekte siūloma išplėsti pensijų finansavimo bazę, kartu mažinant valstybinio socialinio draudimo įmokos tarifą ir dalį išlaidų finansuojant iš valstybės biudžeto. Siūloma pakeisti socialinio draudimo rūšis: atskirti sveikatos draudimą ir pensijų kaupimą nuo socialinio draudimo.

Projekte taip pat siūloma sukurti prie Lietuvos banko ar Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos valstybės valdomą pensijų kaupimo bendrovę II pakopos pensijų fondams valdyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų