• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ingridos Šimonytės ministrų kabinetas skaičiuoja pirmąjį savo darbo pusmetį, per kurį daugiausiai dėmesio skyrė pandemijos suvaldymui šalyje. Premjerės pirmtakai gyrė I. Šimonytės lyderystę ir priimtus sudėtingus sprendimus, tačiau pabrėžė, kad ji neprivalo prisiimti visos atsakomybės, o turėtų paskatinti geriau ir daugiau dirbti kitus ministrų kabineto narius. 

Ingridos Šimonytės ministrų kabinetas skaičiuoja pirmąjį savo darbo pusmetį, per kurį daugiausiai dėmesio skyrė pandemijos suvaldymui šalyje. Premjerės pirmtakai gyrė I. Šimonytės lyderystę ir priimtus sudėtingus sprendimus, tačiau pabrėžė, kad ji neprivalo prisiimti visos atsakomybės, o turėtų paskatinti geriau ir daugiau dirbti kitus ministrų kabineto narius. 

REKLAMA

Apie I. Šimonytės ministrų kabineto pirmąjį pusmetį naujienų portalo tv3.lt aktualių pokalbių laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo du buvę premjerai: konservatorius, europarlamentaras Andrius Kubilius ir Lietuvos socialdemokratų darbo partijos vadovas Gediminas Kirkilas.

Sunkūs pirmieji darbo mėnesiai

„Akivaizdu, kad [pirmieji] mėnesiai buvo sunkūs ir sudėtingi, nes teko neapšilus kojų imtis labai reikšmingų veiksmų, stabdant antrą pandemijos bangą.

REKLAMA
REKLAMA

Deja, bet palikimas praėjusios Vyriausybės buvo prastas šiuo požiūriu. Reikia pastebėti, kad pagal visus parametrus, visus skaičius, visą situaciją reikalai buvo suvaldyti ir jie sparčiai taisosi“, – kalbėjo A. Kubilius.

REKLAMA

Europarlamentaro teigimu, Lietuva efektyviai įgyvendino vakcinaciją, kuri tapo pagrindine priemone prieš pandemijos tolesnę plėtrą.

„Tai leidžia atidarinėti ir vis labiau laisvinti visą gyvenimą. Tai pavyko pasiekti šiai Vyriausybei, kurios pirmas pusmetis koncentravosi į pandemijos suvaldymą ir tą rezultatą pavyko padaryti. Galima pasidžiaugti ir pasveikinti“, – sakė A. Kubulius.

Politikas pažymėjo, kad kai naujoji Vyriausybė pradėjo darbą ir įvedė griežtas karantino priemones, pandemijos augimo skaičiai stabilizavosi per kelias savaites ir ėmė mažėti.

REKLAMA
REKLAMA

„Mano įsitikinimu, lygiai tą patį galėjo daryti Sauliaus Skvernelio Vyriausybė ar prieš rinkimus, ar iš karto po rinkimų. Sprendimai nebuvo daromi ir todėl Lietuva turėjo pergyventi žymiai aštresnę antrą pandemijos bangą. Mes ir pasaulyje pradėjo lyderiauti, ir mirčių buvo galima išvengti“, – teigė A. Kubilius.

Kirkilas sveikino Šimonytę

G. Kirkilas taip pat sveikino Vyriausybę ir tikino, kad nė vienas politikas nepavydėtų tokio laikotarpio, kokiu darbą pradėjo I. Šimonytės kabinetas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Aš tik nepritariu konservatoriams dėl palikimo. Palikimas toks dalykas, kad visam pasaulyje toks palikimas. Tiesiog tuo metu atėjo antroji banga. Negali sakyti, kad praėjusi Vyriausybė nepaliko jokio palikimo. Buvo ir pirkimai atlikti, ir panašiai.

Aš manau, kad ši Vyriausybė galėjo dar geriau pasirodyti, jeigu mažiau kalbėtų apie tą palikimą. Čia dažna vyriausybių klaida. <...> Reikėtų pamiršti kalbas apie tą palikimą. Žmonėms tai visiškai neįdomu, jiems įdomu, kas yra šiandien ir kas bus rytoj, kokie bus priimti sprendimai“, – kalbėjo politikas.

REKLAMA

Jo nuomone, sprendimai, kurių valdant pandemiją ėmėsi Vyriausybė, buvo teisingi, nors G. Kirkilas pripažįsta, kad ministrų kabinetas neišvengė klaidų su komunikacija.

Nepaisant išsakytos kritikos, G. Kirkilas teigė, kad I. Šimonytė yra tikra lyderė ir ji tą lyderystę per pirmąjį savo darbo Vyriausybėje pusmetį parodė.

„Aš sakyčiau, kad gal net ir per mažai verčia kai kuriuos ministrus dirbti, pati imasi atsakomybės. Aišku, čia yra geras bruožas, bet iš kitos pusės Vyriausybės yra kolektyvinis organas ir matosi labai aiškiai, kad nevisi kabineto nariai vienodai dirba, vienodai pasireiškia, vienodas jų indėlis“, – pažymėjo pašnekovas.

REKLAMA

Savivaldybėms (ne)reikėjo suteikti daugiau laisvių

Kritikos dėl pandemijos valdymo praėjusią savaitę Vyriausybei išsakė ir prezidentas Gitanas Nausėda. Šalies vadovas abejojo, ar Vyriausybė pasielgė teisingai daug atsakomybių, ypač dėl vakcinacijos proceso, permetusi ant savivaldybių pečių.

„Kai atiduodi visas atsakomybes savivaldybėms, atiduodi ir galią ir vėliau tokį necentralizuotą režimą suvaldyti buvo gana sudėtinga, todėl šiandien matau, kad kritikos strėlės laidomos iš abiejų pusių“, – interviu LRT sakė G. Nausėda.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ar buvo galima dar kitaip valdyti situaciją, <...> neleisti visiškai savivaldybėms jokių savarankiškų veiksmų?

Žinote, čia galima pasižiūrėjus atgal daug čia visko prisigalvoti, bet yra tai, kad Lietuva per pandemijos pirmą ir antrą bangą, trečios bangos šiokius tokius atspindžius, praeidinėja antrą kartą ir tokios patirties nei pasaulyje, nei Lietuvoje, kokie veiksmai, kokie yra modeliai geresni nėra“, – į prezidento kritiką atsakė A. Kubilius.

REKLAMA

Europarlamentaras tikino, kad jam įstrigo, kad Vyriausybė, nors pradėjo augti užsikrėtimų skaičiai ir ryškėti trečiosios bangos požymiai, ministrų kabinetas nepabijojo pavasarį pradėti atvėrinėti ir mažinti karantino draudimus.

„Ji (Vyriausybė – aut. past.) patikėjo, kad vakcinacija leis pasiekti bendrą rezultatą ir pandemija bus sustabdyta jau nebe karantinu, o skiepijimu.

REKLAMA

<...> Rezultatas yra. Ar jį buvo galima pasiekti kitomis priemonėmis, žymiai griežčiau valdant savivaldybes ir neleidžiant joms jokių savo veiksmų įgyvendinti? Aš tuo nesu įsitikinęs. Šiandien reikia džiaugtis tuo, kokį rezultatą turime. Ir turime tikrai gerą rezultatą“, – įsitikinęs A. Kubilius.

Politikai elgiasi kaip prieš rinkimus

G. Kirkilas teigė, kad savivaldybių merai vietos situaciją mato giliau, geriau pažįsta vietinius gyventojus, tad ir veiksmų laisvės pandemijos metu, jo nuomone, atimti nereikėjo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Manau, kad bendradarbiavimas tarp centrinės valdžios ir savivaldybių buvo“, – sakė G. Kirkilas.

Visgi, kai kurių merų elgesys pandemijos metu politiką stebino. Vienas iš tokių miesto vadovų – Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

„Jis panašiai elgėsi ir praeitais metais, tada dar buvo galima suprast, artėjo rinkimai, bet kodėl jis šiais metais lygioj vietoje priešgyniaudavo? Nemanau, kad tai yra teisinga“, – sostinės vadovo elgesį kritiškai vertino G. Kirkilas.

REKLAMA

Socialdarbiečio nuomone, pandemija, kaip ir bet kuri kita krizė, yra laikas, kai politikai turi stengtis susitarti.

„Aš iki šiol stebiuosi, žvelgdamas ne tik į savivaldybes, bet ir į kitas valdžios šakas, kodėl mes šiuo metu elgiamės taip, lyg dabar būtų pats priešrinkiminis laikotarpis, lyg tai po mėnesio vėl būtų prezidento rinkimai ar kas nors panašaus.

Dabar tikrai yra gražus ikirinkiminis laikas ir visos valdžios šakos, savivaldybės, Vyriausybė, Prezidentūra, Seimas, turi gerą galimybę ir pasireikšti, ir susitarti. Bet šito, deja, mes nematome“, – kalbėjo G. Kirkilas.

REKLAMA

Jo nuomone, negebėjimas susitarti gali būti susijęs ir su nepatyrimu politikoje. G. Kirkilas čia pateikia Laisvės partijos pavyzdį.

„Nepatyrimas, noras pasireikšti kuo greičiau, sakai, kad vykdai savo programą, nors dabar visai ne ta darbotvarkė. Tas tik kelia papildomą įtampą. Nemanau, kad tai yra teisinga“, – kalbėjo G. Kirkilas.

Linkėjo, kad pandemija netaptų vienintele tema

Kalbėdamas apie Vyriausybės ateitį, A. Kubilius linkėjo, kad pandemija nebūtų vienintelė tema per likusius kadencijos metus.

REKLAMA
REKLAMA

„Tada atsirastų erdvės žymiai daugiau ir Vyriausybei imtis kitų darbų. Vyriausybė dabar pateikdama ataskaitą dar sykį įvardijo savo prioritetus, tai yra svarbūs prioritetai: švietimas, valstybės valdymas, galų gale, tai, kas ateina iš Europos Sąjungos, ekonomikos skaitmeninimas, žalinimas, modernizavimas.

Tai yra svarbūs dalykai ir aš matau visas galimybes, kad ši Vyriausybė, tose srityse, kurias išskiria savo prioritetinėmis, pasieks gerų ir reikšmingų rezultatų. Tą linkiu Vyriausybei ir padaryti“, – sakė A. Kubilius.

G. Kirkilas taip pat vylėsi, kad visa Vyriausybės darbotvarkė neapsiribos tik pandemijos valdymu.

„Kad kuo greičiau pandemija būtų įveikta. <...> Bet labai svarbu ir popandeminis laikotarpis, kaip iš to bus išeinama“, – kalbėjo politikas.

Buvęs premjeras taip pat linkėjo kuo greičiau I. Šimonytei į Vyriausybės veiklą įtraukti visus ministrų kabineto narius.

„Nes klausimų yra kiekvienoje srityje. <...> Visur yra atsakingų dalykų. Ministrė pirmininkė, aišku, ji elgiasi kol kas teisingai, ji yra labiausiai patyrusi Vyriausybėje, dirbusi joje, yra tik keletas dar ministrų, kurie yra ragavę vykdomosios valdžios skonį. Bet, manau, pagrindinis jos uždavinys įtraukti kaip įmanoma greičiau visus ministrus“, – tikino G. Kirkilas.

REKLAMA

„Vyriausybė yra kolektyvinis organas, ministras pirmininkas yra lyderis. Lyderystę ministrė pirmininkė dabar rodo, bet dar reikia, kad ministrų kabinetas taptų realiu, kolektyviniu organu“, – pridūrė G. Kirkilas.

Visą G. Kirkilo ir A. Kubiliaus diskusiją „Dienos pjūvyje“ žiūrėkite vaizdo įraše, kurį rasite teksto pradžioje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų