Lietuvą kraupinusios garsios mafijos gaujos teismas prasidėjo už gausių teisėsaugos pajėgų saugomų durų.
Gegužės 16 diena. Didžiulės policijos pajėgos budi prie visų įėjimų į Klaipėdos apygardos teismą ir pastato viduje. Tokiomis priemonėmis susirūpinta tą dieną vykusio senosios Kauno mafijos veikėjo Henriko Daktaro, pravardėmis Henytė ir Hena, ir jo sėbrų teismo proceso saugumu.
Kaltinamieji teisiami dar sovietmečiu Prekybos valdybai statytame pastate. Ankštoje salėje sėdėjo 16 įtariamųjų, o už jų susispaudęs – tiek pat gynėjų.
Taip prasidėjo Kauno Vilijampolės rajone maždaug 1977 metais susiformavusios nusikalstamos grupuotės praeities nuodėmes atskleisiantis teismo maratonas.
Neleido fotografuoti ir filmuoti
Galima teigti, kad žiniasklaida ignoravo teisiamųjų skaičiumi ir šokiruojančiais kaltinimais garsėjantį senosios Daktarų mafijos teismo procesą. Susirinko tik vietinių dienraščių, televizijos stočių ir interneto portalų žurnalistai.
Tarp jų nesimatė nė vieno žinomo kriminalinės žurnalistikos veido, kurie Daktarų gaujos temą dažnai eskaluodavo tiek spausdintoje žiniasklaidoje, tiek nemažo žiūrovų dėmesio sulaukiančiose televizijos laidose.
Tokį jų elgesį galima pateisinti. Likus kelioms dienoms iki teismo pradžios, Klaipėdoje pasklido kalbų, kad Daktarų grupuotės teismas vyks po devyniais užraktais, todėl žurnalistams nebus leista patekti į teismo pastatą.
Galiausiai į salę pateko keturi žurnalistai, tačiau jiems nebuvo leidžiama įsinešti net mobiliojo ryšio telefonų. Tad apie fotografavimą, filmavimą teismo salėje sėdėjusių kaltinamųjų nebūta nė kalbos.
Pastato koridoriuje prieš teismą ir jam pasibaigus vienas šalia kito buvo išsirikiavę veidus po kaukėmis slėpę Daktarų bosai – seni kalėjimo senbuviai.
Skirtingose barikadų pusėse
Iki šiol kaltės nepripažįstantys Daktarų gaujos veteranai – H. Daktaras, Egidijus Abarius, pravarde Goga, ir Rolandas Zaveckas, pravarde Džempis, teismo salėje sėdėjo atskirame narve.
Atskirose pastatytų suolų eilėse tarp civiliškai apsirengusių pareigūnų sėdėjo buvę Henos bendražygiai, ištikimi kruvinų akcijų vykdytojai ir verslo partneriai, pastaraisiais metais nusprendę „apsivalyti“ ir pradėję bendradarbiauti su teisėsaugos organais.
Visus juos akylai stebėjo būrys sargybinių. Tarp jų – ir grėsmingai atrodantys, kaukėti rinktinės „Aras“ vyrai, apsiginklavę automatais.
Teisme saugumą prižiūrėjo kelios specialiosios tarnybos – konvojavimo būrio, Vidaus tarnybos antrojo pulko bei Lietuvos policijos liudytojų ir nukentėjusiųjų apsaugos tarnybos pareigūnai.
Šiandien griuvėsiais virtęs Daktarų mafiozų pamėgtas „Vilijos“ restoranas tapo ir gaujai neįtikusių asmenų kapinynu (R. Kondratjevo/Balsas.lt nuotr.)
Žudė ir savus
Plaukus į trumpą uodegą susirišusiam garsiausiam anų laikų Kauno mafijos veteranui 53-ejų H. Daktarui ir jo aplinkai priskiriamiems anksčiau ne kartą teistiems kauniečiams teisme teks prisiminti praeitį.
Jiems pateikti kaltinimai dėl 1993–2000 metais įvykdytų šešių nužudymų, pasikėsinimo nužudyti tris asmenis, neteisėto laisvės atėmimo, turto prievartavimo, neteisėto disponavimo šaunamaisiais ginklais.
Tarp minėtų nusikaltimų, senoji Kauno Daktarų gvardija kaltinama anuomet garsaus koncerno „Agora“ prezidento Sigito Čiapo, jo vairuotojo Vinco Varno, taip pat saviškių – ryškiausių anų laikų mafiozų Rimanto Ganusausko, pravarde Mongolas, Vladimiro Seneckio, pravarde Turistas, Roberto Borcherto, pravarde Karabasas, Arvydo Mučinsko, pravarde Mačialka, žmogžudysčių.
Savo vyriausios dukters krikštatėvio Mongolo nemėgęs H. Daktaras bendrams yra prasitaręs, kad šis Kaune vartosi kaip inkstas taukuose, važinėja brangiomis mašinomis, o jis pats yra nuolat persekiojamas policijos.
Šūvis iš nikeliuoto pistoleto
Daktarų teismo procese Mongolo ir Turisto nužudymus nebus paprasta įrodyti, mat iki šiol nesurasti jų kūnai ir kapavietės.
„Vienas Daktarų papasakojo, kad dalyvavo nužudant Mongolą. Jis pasakė, jog dabar „jis ilsisi dumble Romainių tvenkinyje“, – bylos medžiagą pateikusiems tyrėjams yra sakęs vienas vilijampoliečių.
Kitas liudytojas papasakojo, kas išties įvyko Mongolo nužudymo vakarą per 1993-iųjų Kalėdas.
„Nuvažiavome už Kauno, Lapių, Draseikių link. Privažiavus prie kapinių, pasukome į vieškelį. Visi išlipome iš automobilio. Pamenu, kad greta lojo šuo. Tuo metu buvo jau tamsu. Vienas mūsiškių pasakė: „Einam.“ ir nuėjo miško link.
Nuėjome iš paskos, grupe. Praėjus 20–30 metrų... (vienas Daktarų veikėjas – red. past.) stabtelėjo, atsisuko į R. Ganusauską ir pasakė: „Dabar galėsi eiti pas Turistą.“ Tuomet paleido šūvį į R. Ganusauską, tačiau pasigirdo kažkoks šnypštelėjimas.
R. Ganusauskas suriko ir pasileido bėgti nuo mašinų į mišką. Tačiau jis žengė tik kelis žingsnius, nes... iš savo nikeliuoto pistoleto iššovė vieną ar du kartus ir Mongolas nukrito. Po nužudymo... parodė, kad temptume lavoną prie vietos, kur netoliese buvo iškasta duobė. Tuo metu... iš mašinos atnešė kastuvą ir paeiliui užkasėme lavoną. Man atrodo, kad... iki užkasant ant veido R. Ganusauskui užbėrė kalkių. Užkasus duobę iš viršaus ją apklojome šakomis. Sutvarkę vietą nuėjome automobilių link. Bevažiuojant Kauno link kalbėjomės nedaug“, – aiškino liudytojas.
Vienas buvusios grupuotės senbuvių apie kito gaujos nario V. Seneckio mirtį teisėsaugininkams pasakojo taip: „Kažkada Popas (1998 metais nužudytas Daktarų sėbras Iliodoras Popovas – red. past.) yra sakęs, kad jau nužudyto Turisto kūną jie užkasinėjo kažkokioje pelkėje. Siauras (1998 metais nuo alkoholio ir narkotikų perdozavimo Nidoje miręs vienas gaujos lyderių Vidmantas Siaurusevičius – red.past.) su kastuvu nukirto Turistui galvą.“
Advokatai kratėsi mafiozų
Šiame procese anksčiau penkis kartus teistą H. Daktarą gina nuolatinis jo advokatas Kristupas Ašmys ir klaipėdietis Mindaugas Kepenis. Pastarasis bene labiausiai pagarsėjo Klaipėdos teisme atstovaudamas Skuodo policininkui Sauliui Paulikui, kuris 2007-ųjų lapkritį Aleksandrijos miestelyje (Skuodo r.) girtas suvažinėjo tris mažamečius vaikus ir pabėgo iš įvykio vietos.
Kaip „Balsas.lt savaitei“ pasakojo viena iš keturių teismo posėdyje dalyvavusių žurnalisčių, Daktarų grupuotės senbuviai, likus kelioms savaitėms iki teismo, ėmėsi aktyvios gynėjų paieškos visame Klaipėdos regione. Vis dėlto daugeliui kauniečių ypač sunkiai sekėsi surasti advokatus, nes net valstybės skiriami gynėjai nenorėjo imtis šios Daktarų veteranų bylos.
Kai kuriems valstybės skiriamiems advokatams teko po kelis klientus.
Tarp gausaus gynėjų būrio sukinėjosi ir Kauno pedofilijos byloje išgarsėjęs advokatas Aidas Venckus. Jis šioje byloje atstovauja iš skandalų neišbrendančioje Lietuvos futbolo federacijoje dirbusiam Kazimierui Petroniui.
Jo sodyboje pakaunėje kadaise buvo slepiami Daktarų veikėjams priklausę įvairiuose nusikaltimuose panaudoti šaunamieji ginklai.
Henytė liko be maisto
Teismo salėje nebuvo matyti kaltinamuosius palaikyti atvažiavusios gerbėjų armijos. Jame dalyvavo tiktai nuolatinės teismo procesų, kuriuose minimas Daktarų šeimos vardas, viešnios – H. Daktaro motina Jadvyga Daktarienė ir žmona Ramutė Daktarienė.
Ištikimos Daktarų moterys tradiciškai kaltino ilgamečius Henytės „priešus“ – Vytautą Grigaravičių, buvusį šalies policijos generalinį komisarą, ir Artūrą Paulauską, kadaise ėjusį generalinio prokuroro pareigas.
Pats Henytė teismo posėdyje elgėsi santūriai. Į teisėjo klausimus atsakydavo ramiai.
„Atrodė, kad Henytė labai ramiai jaučiasi. Jis tik piktinosi, kad 4 val. išvežtas iš Lukiškių kalėjimo Vilniuje liko be pusryčių. Tokias pretenzijas jis išreiškė ir teisėjų kolegijai“, – pasakojo Daktarų teismą dirbę uostamiesčio žurnalistai.
Daktarų klestėjimo amžius: gaujos teismo pradžios nesulaukęs A. V. Laurinavičius-Luras (pirmas kairėje) ir 1993 m. Kalėdų vakarą saviškių nužudytas bei iki šiol nesurastas R. Ganusauskas - Mongolas (pirmas iš dešinės). Akist. arch. nuotr.
TIK FAKTAI:
Daktarų bylos baudžiamąją bylą sudaro 73 tomai.
Teismui vertinti pateikta 20 epizodų, kai neteisėtai buvo panaudoti šaunamieji ginklai, šaudmenys, kuriuos pareigūnai surado konspiraciniuose būstuose, apleistose sodybose, pakaunės miškuose.
Per beveik penkerius metus vykusį Kriminalinės policijos biuro tyrimą apklausta per 160 asmenų.
Devyniems asmenims, tarp jų ir V. Siaurusevičiui, I. Popovui, Alvydui Viktorui Laurinavičiui, pravarde Luras, Žymantui Janiseliui, pravarde Jautis, Algimantui Brusokui, pravarde Štrausas, Rimgaudui Urbonavičiui, pravarde Kelbas, ir kitiems, įtariamiems dalyvaujant nusikalstamo susivienijimo veikloje, ikiteisminis tyrimas buvo nutrauktas dėl jų mirties.
Minėti Daktarų gaujos atstovai mirė keistomis aplinkybėmis. Oficialios mirties priežastys tokios: nenustatytų asmenų nužudymas, apsinuodijimas alkoholiu arba narkotinėmis medžiagomis, staigus infarktas.
Keturiems asmenims ikiteisminis tyrimas nutrauktas suėjus baudžiamosios atsakomybės senačiai.
Kaltinimą šioje byloje palaiko Klaipėdos apygardos prokuratūros prokuroras Sigitas Jasevičius ir Generalinės prokuratūros prokuroras Zdislavas Tuliševskis.
Kitas Daktarų teismo procesas vyks liepos 25 dieną.
Šiomis dienomis Lietuvos knygynuose pasirodė ketvirtasis, anksčiau neskelbtais faktais ir nuotraukomis papildytas knygos „Tikroji Daktarų istorija“, kurioje pasakojama apie H. Daktaro ir jo parankinių audringą praeitį, leidimas.