Krašto apsaugos ministerija, nelaukdama, kada Seimas priims sprendimą dėl privalomosios karo tarnybos panaikinimo ir perėjimo prie grynai profesionalios kariuomenės, pradeda aktyvią naujokų verbavimo programą.
Kitą savaitę ketinama pasirašyti panaudos sutartį su Marijampolės savivaldybe ir miesto Kultūros centre per kelis mėnesius įrengti pirmąjį šalyje pavyzdinį naujokų verbavimo ir informavimo punktą. Iš viso ketinama šalyje įsteigti 10 tokių punktų, antradienį rašo "Lietuvos žinios".
Karo prievolės administravimo tarnyba (KPAT) planuoja jau kovo mėnesį į Mokomąjį pulką pasiųsti pirmąjį eilinių būrį, sudarytą iš sutartis pasirašiusių piliečių, neatlikusių privalomosios pradinės karo tarnybos.
Anksčiau į profesinę karo tarnybą buvo priimami tik atlikusieji privalomąją. Bet praėjusį gruodį įstatymai buvo pataisyti ir durys į kariuomenę atsivėrė visiems norintiesiems, išskyrus asmenis su kriminaline praeitimi ir netinkamos sveikatos.
KPAT viršininkas Tomas Pilvinis dienraščiui sakė, kad pirmajame būryje bus apie 40 jaunų vyrų. Įstatymai dabar leidžia į profesinę tarnybą priimti asmenis iki 36 metų (anksčiau riba buvo 26 metai), bet tarp pirmųjų pageidaujančiųjų - vien jaunuoliai nuo 18 iki 24 metų. Mokomasis pulkas pasirengęs priimti ir moteris, bet jos kol kas tik domisi galimybe užsiverbuoti į eilinius, tačiau dar nė viena nepareiškė noro.
Norintiems tapti profesionaliais eiliniais kareiviais taip pat nebeprivalomas vidurinis išsilavinimas, pakanka turėti pagrindinį 10 klasių išsilavinimą.
Profesinės karo tarnybos sutartis pasirašoma 4 metams, paliekant teisę ją pratęsti. Pradedančių tarnybą žemiausios grandies karių - eilinių - alga atskaičius mokesčius yra apie 1900 litų. Pakilus iki puskarininkio atlyginimas išauga iki maždaug 4 tūkst. litų atskaičius mokesčius. Pasak T.Pilvinio, kiekvienas profesinės tarnybos karys sutarties galiojimo metu turi galimybę mažiausiai 1 kartą per 6 mėnesius savanoriškai vykti į taikos palaikymo misiją užsienyje. Ten žemiausios grandies kario mėnesinė alga - nuo 8500 litų.
Šiuo metu Lietuvos kariuomenėje tarnauja daugiau nei 2 tūkst. šauktinių. Palengva jie bus keičiami profesionalais.
Sprendimą dėl šauktinių atsisakymo buvo bandoma priimti praėjusioje Seimo sesijoje, tačiau nutarta šį klausimą atidėti pavasario sesijai. Siūloma privalomosios tarnybos neatsisakyti visiškai, bet sustabdyti šaukimą į ją.