Kovo 8-osios rytas daugelyje prekybos vietų prasideda štai taip – vyrai perka gėles ir skuba sveikinti savo mylimų moterų.
„Žmonai, mylimai uošvienei, mamai, na, ir daug draugių turiu. <…> Būtinai reikia, kuo daugiau, kuo dažniau ir Kovo 8-ąją, ir Kovo 11-ą, ir Vasario 14-ą, kai tik yra proga dovanoti gėles mamoms, moterims, žmonoms būtinai reikia“, – sakė vienas vyras.
„Merginai, tos rožės labai įspūdingos gėlės yra. Tiesiog gražiai atrodo, tokios ryškios. <...> Manau, kad čia yra išpūstas reikalas. Mano požiūris – neapsimoka. Taip pat, kaip ir per Valentino dieną, nes mylėti reikia kiekvieną dieną, o ne vieną dieną per metus. Čia turbūt spaudimas iš visuomenės“, – pastebėjo kitas.
„Mamai, šitas mamai. Žmonės perka dideles puokštes, matėt, kiek nešioja, rožes perka, narcizus perka, skoniai skiriasi. Vienam patinka obuoliai, o kitam sodininko žmona“, – sakė vienas vyras.
Prekybininkai trina rankomis, esą šią dieną gėlių pardavimai itin išauga. O, aišku, perkamiausia gėlė – tulpė, šiandien gėlių karalienę rožę palikdama antroje vietoje.
„Kam reikia, iš ryto perka, kam reikia, vakare. Gal visą dieną po truputį. <…> Rožes perka, pagrinde turbūt tulpes Kovo 8-ąją perka“, – sakė pardavėja Džiulieta.
O kol vieni vyrai sveikino moteris su Kovo 8-ąja ir dovanojo gėles, Kaune surengta eisena, kur susirinko apie pusantro šimto žmonių. Eisena siekiama atkreipti dėmesį į vis dar gajų smurtą prieš moteris
Aidint būgnams eisena patraukė nuo Istorinės prezidentūros, per Laisvės alėją iki pat Soboro. Jos rengėjai kvietė tulpės žiedą iškeisti į švilpuką ir raudoną akcentą, tad eisenos dalyviai žingsniavo pasidabinę raudonais šalikais, skarelėmis, raudonai dažytomis lūpomis ir raudonai lakuotais nagais. Eisenos organizatoriai sako, kvietę visus jungtis kartu ir pasakyti smurtui – „Ne“.
„8 iš 10 smurto artimoje aplinkoje aukų yra moterys, tai akivaizdu, kad smurtas vyksta ir lyties pagrindu, todėl apie tai riekia kalbėti. Jis labai dažnai nematomas, nes kiek kreipiamasi, tai mastų neatspindi, nes tai tik fizinis smurtas. Ką dar kalbėt apie psichologinį smurtą, seksualinį smurtą“, – TV3 sakė eitynių organizatorė Monika Višnevska.
Kai kurios organizacijos sako, sulaukiančios spaudimo iš valdžios, jei šią kritikuoja dėl per menko kalbėjimo apie pažeidžiamas žmonių, o ypač moterų teises. Čia susirinkę moterys ir vyrai tikina, kad nors apie lygias teises kalbama dešimtmečiais, realybė dažnai kitokia.
Išsamiau – TV3 reportaže.