Policijos departamente surengtoje spaudos konferencijoje Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokuroras Vytautas Kukaitis atskleidė daugiau su šiuo tyrimu susijusių detalių.
V. Kukaitis pabrėžė, kad nors ikiteisminis tyrimas vyksta vos keletą savaičių, tačiau atliekami veiksmai jau leido gerokai pasistūmėti į priekį.
„Eigoje buvo pradėti dar trys tyrimai dėl pinigų plovimo, dėl tarptautinio sukčiavimo ir kontrabandos. Suėmimo terminai suimtiesiems pratęsti – tiek pareigūnui, tiek organizuotos grupės nariams (atitinkamai 1 ir 2 mėnesiams).
Kas paaiškėjo nuo tyrimo pradžios? Daugiausia papildomų duomenų gauta iš užsienio valstybių. Bendraujama su Prancūzijos, Ispanijos, Belgijos, Danijos ir Vokietijos pareigūnais.
Užsienyje buvo vykdomi tarptautiniai sukčiavimai, įgyjamos prekės – alkoholiniai gėrimai, vogtos detalės. Turint ryšių su Kaune identifikuota organizuota grupe, šios prekės būdavo atgabenamos į Lietuvą ir čia realizuojamos“, – pasakojo V. Kukaitis.
Anot jo, vien užsienyje įgytų prekių vertė viršijo 300 tūkst. eurų: „Taip pat buvo gauti papildomi duomenys dėl automobilių detalių vagysčių įvairiose Europos šalyse. Viskas buvo įgyjama užsienyje, bet realizuojama Lietuvoje.
Per kratas Lietuvoje buvo išimti nusikalstamoje apyvartoje esantys daiktai. Pavyzdžiui, juvelyriniai dirbiniai su brangakmeniais, kurių vertė yra daugiau kaip 20 tūkst. eurų.“
Suimtas aukštas pareigūnas
Naujienų portalas tv3.lt šių metų spalio 9-ąją rašė apie Kauno policiją krečiantį korupcijos skandalą. Paaiškėjo, kad nelegalų verslą konfiskuotomis prekėmis – alkoholiu ir automobilių dalimis – suko jas turėję saugoti verslininkai.
Prekyba vyko laisvai, mat pardavėjai turėjo „stogą“ policijoje. Sulaikyti ne tik verslininkai bet ir ekonominius nusikaltimus tiriančio padalinio viršininkas ir jo pažįstamas, buvęs aukšto rango policijos pareigūnas.
Apie padirbtas oro pagalves ir netikrus eurus pasakojęs ekonominius nusikaltimus narpliojančio skyriaus viršininkas Donatas Karalukas, dabar pats uždarytas areštinėje. Teismas spalio 11-ąją D. Karaluką leido suimti 15 parų. Vėliau šis terminas pratęstas dar 20 parų.
Be priekaištų dešimtmetį policijoje dirbantį vyrą pareigūnai išsivedė iš darbo vietos. Aiškėja, kad jis galimai buvo tapęs „stogu“ nelegaliam verslui, suktam iš policijos konfiskuotų prekių. Užuot jas saugoję, o vėliau sunaikinę – verslininkai, turėdami užtarimą policijoje, jas pardavinėjo ir Lietuvoje, ir užsienyje.
Buvo sulaikytas ir dar vienas buvęs pareigūnas, anksčiau vadovavęs vienam iš Kauno policijos padalinių. Jie, kaip aiškėja, buvo pažįstami su D. Karaluku ir net kelerius metus globojo konfiskuotų prekių platinimą – nelegalų alkoholio verslą, prekybą vogtomis automobilių detalėmis, dyzelinu.
„Įmonėje, kur saugomos policijos konfiskuotos prekės, daiktai iš ten buvo antrą kartą parduodami. Buvo sulaikytas įmonės vadovas. Kitas variantas dėl kyšininkavimo ir kitų korupcinių nusikaltimų, liaudiškai kalbant, buvo žinoma apie nusikalstamas veikas ir jos toleruojamos“, – anksčiau kalbėjo Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Edvardas Šileris.
Operacijos metu iš viso sulaikyti 9 įtariamieji, atlikta kelios dešimtys kratų Kauno ir Marijampolės apskrityse. Kai kuriuos nelegalaus verslo bendrininkus leista suimti dešimčiai dienų. Beje, jie ir anksčiau teisti už panašias veikas.
„Jeigu sulaikyta 16 palečių, tai ta rinkos vertė vertinama keliais šimtais tūkstančių, o tų ikiteisminių tyrimų yra ne vienas ir ne dėl vieno asmens daromų nusikalstamų veikų. Būtent dėl neteisėto disponavimo kontrabandinėmis ar akcizais apmokestinamomis prekėmis“, – pasakojo Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininkas Rolandas Kiškis.
Kratų metu iš įvairių vietų bei asmenų rasta ir paimta daugiau kaip 50 tūkst. eurų, galimai gautų vykdant nusikalstamas veikas. Manoma, kad pelnas buvo milijoninis.
Pareigūnai teigė, kad tyrimas vykdytas kone metus. Po šio korupcijos skandalo nušalinta laikina Kauno policijos vadovybė, mat viršininkas jau daugiau kaip pusmetį yra vaiko auginimo atostogose.
Dabar kurį laiką Kauno policijai vadovaus iš Vilniaus atsiųstas Imuniteto valdybos viršininkas Elonas Jablonskas.
„Bus atliekamas įstaigos auditas, šalinamos priežastys, vertinama ir lyginama informacija pagal ikiteisminį tyrimą dėl korupcijos apraiškų“, – teigė E. Šileris.
Klastočių tinklas
Tęsiant korupcinės bylos tyrimą, Kaune išaiškintas klastotų ir prabangių prekių ženklų tiekimo tinklas, rašoma Policijos departamento pranešime.
Sekmadienį, atliekant slapto pobūdžio veiksmus, Kaune sulaikytas verslininkas, kuris įtariamas nelegalia veikla, didelio kiekio svetimų prekių ženklų laikymu, disponavimu ir realizavimu. Tyrimo duomenimis, asmuo jau anksčiau buvo traukiamas baudžiamojon atsakomybėn už analogiškas veikas.
Kratų metu rasta ir paimta įvairių prekių, pažymėtų svetimais prabangių prekių ženklais – t.y. rūbai, kvepalai, batai, prabangūs papuošalai, juvelyriniai dirbiniai, nelegaliu keliu įgyti alkoholiniai gėrimai, taip pat buhalterinės apskaitos dokumentai, kasos žurnalai, kompiuterinė technika, ir kt.
Visi šie veiksmai atitinka požymius nusikalstamų veikų, numatytų LR baudžiamojo kodekso 204 str. 1 d. (Svetimo prekių ar paslaugų ženklo naudojimas) požymius. Įtariamas asmuo sulaikytas 48 valandoms.
Lygiagrečiai šiame tyrime, pagal iš anksto teismo sankcionuotus proceso prievartos veiksmus, buvo atliktos kratos pas vieną iš Kauno apskr. VPK ekonominius nusikaltimus tiriančio padalinio pareigūną, su juo atliekami baudžiamojo proceso veiksmai.