Pirmadienį vakare pasibaigus balsavimui opozicinės Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratijų (TS-LKD) partijos pirmininko rinkimuose ir suskaičiavus beveik visų skyrių balsus pirmauja dabartinis konservatorių vadovas Andrius Kubilius, lenkiantis europarlamentarą, profesorių Vytautą Landsbergį.
Laimi A. Kubilius
Preliminariais duomenimis, europarlamentaras Vytautas Landsbergis atsilieka maždaug 660 balsų.
Kaip ir pirmajame rinkimų ture daugelyje didžiųjų miestų V.Landsbergis surinko kiek daugiau balsų nei A.Kubilius, tačiau antrajame ture didmiesčiuose šis atotrūkis tarp abiejų kandidatų sumenko.
Suskaičiavus daugelio skyrių duomenis, už A.Kubilių balsavo 53 proc. (5017), už V.Landsbergį - apie 45 proc. (4357) partijos narių.
Balsas.lt duomenimis, Klaipėdos mieste laimėjo V. Landsbergis, kuris gavo 180 balsų. A. Kubilių čia parėmė 122 konservatoriai. Kaune 577 partiečiai pasitikėjo prof. V. Landsbergiu, o 565 A. Kubiliumi. Panevėžyje - 199 už V.Landsbergį, 101 - už A.Kubilių. Vilniuje už V. Landsbergį balsavo 610 partijos narių, o už A. Kubilių - 531.
Pasvalyje A.Kubilių palaikė 164 konservatorių, už V.Landsbergį balsavo 76 partijos nariai. Lazdijuose - už A.Kubilių balsus atidavė 258, V.Landsbergį palaikė 57 konservatoriai.
Ar kas pasikeis?
Pasak Kauno Vytauto Didžiojo Universitete dirbančio politologo Vytauto Dumbliausko nei vieno iš kandidatų pergalė rinkimuose nežadėtų radikalių permainų nei TS-LKD, nei Lietuvai.
„Nei profesoriui Vytautui Landsbergiui, nei dabartiniam pirmininkui Andriui Kubiliui laimėjus niekas iš esmės nepasikeis. Manyčiau, kad tai yra partija, kuri turi savo tvirtą nusistatymą dėl politinio kurso ir pats faktas, jog ji vykdo tokius rinkimus rodo jos stiprumą. Iš tiesų tai nemanau, kad galėtų politinį kursą pakeisti pirmininko rinkimų rezultatai“, - sakė jis portalui balsas.lt.
Anot V. Dumbliausko, teoriškai lyderio postą galėtų užimti ir Rasa Juknevičienė, ir Mantas Adomėnas, tad jis nemato partijos silpnumo požymių tame, jog varžosi du „išbandyti“ kandidatai.
Politikos apžvalgininkas Giedrius Kiaulakis situaciją komentavo dar paprasčiau. Anot jo, konservatoriams reiktų išreikšti pagarbą, kad jie apskritai vykdo tokius rinkimus, tačiau nėra prasmės jų pernelyg sureikšminti, nes partijos, anot jo, Lietuvoje yra panašesnės į feodalines struktūras.
„Vieno asmens pasikeitimas čia mažai ką tepakeis. Sistema yra susiklosčiusi ir veikia. Ką tai pakeis santykiuose su verslo struktūromis? Ar tai pakeis partijos finansavimo schemas ir iš to išplaukiančias aplinkybes?“, - klausė jis.
Pasak G. Kiaulakio, Lietuva nėra tiek stabili politinė sistema, kad čia drįstų balotiruotis ir jaunimas. „Jei Agnė Bilotaitė, tarkime, mėgintų išsikelti ir pralaimėtų, tai greičiausiai reikštų karjeros pabaigą, o V. Landsbergiui vis tiek – kaip nuo žąsies vanduo. A. Bilotaitei feodalinės struktūros patronas galėtų pasakyti, kad taip negalima, o štai profesoriui nelabai“, - šaipėsi jis.
*****
Balsavimas dėl TS-LKD pirmininko kandidatūros baigėsi 20 val.
Rinkimų rezultatus tvirtins gegužės 12 dieną planuojamas partijos suvažiavimas.
Pirmajame ture laimėjo Andrius Kubilius, už kurį savo balsą atidavė 4441 konservatorius, bei konservatorių patriarchas, europarlamentaras Vytautas Landsbergis, kurį parėmė 3640 TS-LKD narių. Abiems kandidatams antrajame rinkimų ture teks varžytis dėl trečioje vietoje likusioSeimo nario Valentino Stundžio – už kurį, preliminariais duomenimis, balsavo 1592 konservatoriai, balsų.
Praėjusiuose rinkimuose buvęs premjeras A. Kubilius įveikė tuometinę Seimo vadovę Ireną Degutienę. Ministras pirmininkas, Lietuvos socialdemokratų partijos lyderis Algirdas Butkevičius anksčiau neatskleidė, ką remtų aršiausių ir stipriausių oponentų stovykloje. Liberalų Sąjūdžio vadovas E. Masiulis prognozavo pergalę A. Kubiliui.