„Bent keturiose įstaigose yra viešai fiksuoti atvejai, kai vakcina nuo COVID-19 buvo paskiepyti asmenys, kurie tam neturėjo teisės. Tokį įstaigų vadovų ar kitų už skiepijimo procesą konkrečiose įstaigose atsakingų asmenų elgesį laikome itin žalingu ir viešąjį interesą pažeidžiančiu veiksmu. Tokie atvejai nebus toleruojami“, – teigia kreipimąsi pasirašę Seimo nariai.
Pasak kreipimosi autorių, skaidrus vakcinacijos procesas ligoninėse ir kitose gydymo įstaigose yra be galo svarbus užtikrinant visuomenės pasitikėjimą pačia vakcina. Vyriausybė ir Sveikatos apsaugos ministerija deda daug pastangų, kad vakcinacijos procesas spartėtų, šalį pasiektų kaip galima daugiau vakcinų ir pirmiausiai ją gautų pirmose fronto linijose dirbantys asmenys. Deja tokie nors ir atskiri atvejai įvairiose įstaigose tiesiog diskredituoja procesą. Generalinė Prokuratūra gali ir turi užkirsti kelią tokiems atvejams.
Seimo nariai kreipėsi į Generalinę prokuratūrą minėdami viešai nuskambėjusius atvejus UAB „Ambulansa“ Šilalėje, Vilniaus universitetinės ligoninės „Žalgirio“ klinikoje, Panevėžio Respublikinėje ligoninėje ir Šilutės ligoninėje.
Susidomėjo ir STT
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atliks vakcinavimo nuo COVID-19 tvarkos ir organizavimo antikorupcinį vertinimą, BNS informavo tarnybos atstovė spaudai Renata Keblienė.
„STT viešoje erdvėje paskelbtus atvejus, kada COVID-19 vakcina buvo skiepijami asmenys, galimai nesantys prioritetiniame sąraše, vertina, kaip riziką pasireikšti korupcijai, todėl priėmė sprendimą atlikti vakcinavimo nuo COVID-19 organizavimo antikorupcinį vertinimą“, – sakė STT atstovė.
Tarnyba ketina įvertinti ar nėra korupcijos rizikų sudarant vakcinavimo pirmumo sąrašus; kaip yra atnaujinami sąrašai, kada juose esantys asmenys atsisako skiepytis; kaip yra fiksuojami paskiepyti asmenys; ar faktiškai paskiepyti asmenys patenka į SAM sudarytas ir paskelbtas vakcinavimo pirmumo grupes.
Lietuvai gruodžio pabaigoje pradėjus COVID-19 vakcina skiepyti medikus, gauta pranešimų, kaip skiepai kartais yra skiriami ne tiesioginį kontaktą su koronavirusu sergančiais pacientais turintiems medikams.
Trečiadienį vykusiame Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdyje jo pirmininkas Antanas Matulas teigė, kad yra sulaukta apie 60 skirtingų medikų skundų dėl, jų nuomone, neproporcingai paskirstytų vakcinų.
Šią savaitę BNS pranešė apie tai, kad Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinikoje buvo paskiepyti keli šiuo metu sutarties su ja neturintys dėstytojai.
Šeštadienį pranešta, kad Šilalėje pasiskiepijo šio miesto greitosios medicinos pagalbos stotį valdančios įmonės „Ambulansas“ vadovas bei jo šeimos nariai.
Prezidentas Gitanas Nausėda šeštadienį feisbuke pareiškė, jog būtina priimti greitus ir ryžtingus sprendimus dėl atsakomybės vakcinavimo tvarkos pažeidėjams. Šalies vadovas teigė reikalausiąs aiškios ir detalios skiepijimo tvarkos bei siūlymų, kaip išspręsti situaciją, iš sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio, su kuriuo susitikti ketina pirmadienį.
Tuo tarpu premjerė Ingrida Šimonytė teigia, kad atsakomybę dėl tinkamo vakcinavimo įgyvendinimo neša gydymo įstaigų vadovai.
Šeštadienio statistikos departamento duomenimis, iš viso Lietuvoje jau paskiepyta beveik 22,2 tūkst. žmonių.