Parlamentarė sakė taip norinti užkirsti kelią insinuacijoms, jog neskaidriais ryšiais su dujų verslu yra susiję ir konservatoriai, kurių pavardės minimos minėtose pažymose.
"Matyt gerai išmokytas psichologinio poveikio metodų, Arvydas Pocius (VSD vadovas - BNS) po ta ypatinga žyma "slaptai" sąmoningai įpynė, aš tik apie savus kalbėsiu, Andriaus Kubiliaus ir Arvydo Vidžiūno viešą susitikimą 2003 metais su "Dujotekanos" vadovu Rimantu Stoniu. Žiniasklaidoje pastaruoju metu intriguojančiai rašoma - slaptose pažymose minimas ir A. Kubilius. Aš dabar pacituosiu pažymą, kaip joje minimas A. Kubilius. Aš nemanau, kad tai yra valstybės paslaptis", - sakė R. Juknevičienė.
Pasak NSGK komiteto narės, pateiktose pažymose konstatuojama, jog 2003 metais Seime svarstant Naftos ir dujų išteklių mokesčių įstatymo pakeitimo įstatymo projektą, kuris buvo ypač aktualus R.Stonio valdytoms naftos gavybos įmonėms, šis verslininkas kontaktavo su daugeliu politikų, tarp 11 pažymoje ties šiuo klausimu minimų politikų - ir A. Kubilius su A. Vidžiūnu.
"Tuo metu R. Stoniui buvo reikalinga, kad Seimo nariai arba atmestų prezidento veto ir balsuotų už šio projekto priėmimą be pataisymų, arba išvis nedalyvautų balsavime, blogiausiu atveju susilaikytų. VSD turimais nepatvirtintais duomenimis, už R. Stonio įmonėms palankų elgesį Seimo nariams buvo siūlomas atlyginimas. Peržiūrėjus balsavimo medžiagą nė vienas iš politikų Seimo narių nepasielgė taip, kaip R. Stonio verslo interesams būtų labiausiai nenaudinga. VSD neturi patikrintos informacijos, ar už tai visiems politikams buvo sumokėtas piniginis atlyginimas", - pažymą citavo R. Juknevičienė.
Konservatorė sakė esanti šokiruota, jog, kaip paaiškėja perskaičius pažymą, ją rengę VSD pareigūnai ne tik, anot jos, pateikė klaidingus duomenis, bet ir pademonstravo neišmanantys Seimo statuto.
"Nebejuokinga, kai susimąstai apie slaptos tarnybos vadovo ir jo institucijos kompetenciją, kuris tesugeba įslaptinti visiškai atvirus politikų ir verslininkų susitikimus. Pažymą rašę darbuotojai net nesupranta, kokia procedūra yra atmetant arba priimant prezidento veto. Atmesti prezidento veto reikia 71 balso ir svarbiausia yra tie, kurie balsuoja už, o ar tu dalyvauji, nedalyvauji, ar balsuoji prieš - visiškai jokio skirtumo", - sakė parlamentarė.
Pagal Seimo statutą, norint priimti prezidento vetuotą įstatymą, už jį turi balsuoti ne mažiau kaip pusė - 71 iš 141 - parlamentaro, taigi šiuo atveju svarbu surinkti reikiamą skaičių balsavusių "už".
Pasak konservatorės, tarp Statuto nuostatų pasiklydę VSD pareigūnai nesugebėjo "atrinkti", kas balsavo už, o kas - prieš R. Stonio interesus, į rėmėjų stovyklą įtraukdami ir konservatorius, nors buvo priešingai.
"A. Pocius nutylėjo, kad A. Kubilius dėl šitų R. Stoniui naudingų pataisų balsavo priešingai. VSD net nesugeba išsiaiškinti Seimo statuto procedūrų, todėl teks pasiųsti A. Pociui Seimo balsavimo duomenis ir paaiškinimą, kaip atmetamas arba priimamas prezidento veto. Kad atitiktų A. Pociaus stilių, padarysime tai per Seimo įslaptintų dokumentų skyrių - kad tai būtų slaptas dokumentas pasiųstas ponui A. Pociui, gal jis tuomet labiau atkreips dėmesį, kas vyksta Seime", - kalbėjo R. Juknevičienė.
Parlamentarė minėtas pažymas įvertino kaip VSD puolimą prieš konservatorius, kerštaujant už tai, kad jų iniciatyva buvo pradėtas departamento veiklos tyrimas.
"Svaičiojimai peraugo į galingas propagandines atakas, kuriose Tėvynės Sąjunga pradėta vaizduoti vos ne kaip teroristinė organizacija, tokia maža Lietuvos Al Qaida, kuri praėjusiame dešimtmetyje esą organizavo sprogdinimus, žmonių žudymus, o "kurmiais" apšaukti kontržvalgybininkai buvo pavaizduoti kaip slapti konservatoriai. Tikslas suprantamas - visuomenė turėjo būti įtikinta, kad konservatoriai gina savus informacijos šaltinius,nori slėpti kažkokius galus, todėl esą ir puola gerąją VSD vadovybę", - sakė parlamentarė.
Pats A. Kubilius po pirmadienį vykusio Seimo valdybos susitikimo su prezidentu Valdu Adamkumi teigė, kad VSD pažymose jis iš viso yra paminėtas tris kartus.
Vieną kartą R. Juknevičienės paviešintame epizode, antrą kartą - teigiant, kad konservatoriai yra gavę finansinę paramą iš "Dujotekanos". "Tas jau seniai yra žinoma", - pridūrė A. Kubilius.
Jo teigimu, trečią kartą pažymose jis paminėtas rašant, kad Tėvynės sąjungą gavo paramą iš "Nemuno bangos" grupės.
"Grupė Klaipėdoje statė dideles chemijos įmones. "Nemuno bangos" grupės vadovas Arvydas Juzeliūnas buvo mano neblogas pažįstamas, 2004 metais pripažintas geriausiu Lietuvos verslininku. Mes iš jo prašėme paramos ir gavome. Vėliau grupė savo akcijas pardavė Austrijos pramonininkų valdomai "Neo" grupei, kuri VSD pareigūnų lyg ir yra vertinama pakankamai kritiškai ir neigiamai", - pasakojo A. Kubilius.
Spaudos konferencijoje R. Jukneviečienė kaip gerai suplanuotos kampanijos prieš konservatorius projekto dalį įvardino ir šiuo metu Seime vykstantį VSD buvusio pareigūno Juro Abromavičiaus žūties tyrimą.
Tyrimo komisijai liudijusi viena J. Abromavičiaus buvusių bendražygių tvirtino, jog jo žūtis - politinis užsakymas, o užsakovų netiesiogiai nurodė ieškoti konservatorių pusėje.
REKLAMA