Už tokį sprendimą buvo šeši komisijos nariai, trys siūlė atlikti detalesnį V. Juozapaičio kūrybinės veiklos tyrimą.
Anot komisijos išvados, „dalyvavimas koncertinėje ar teatro veikloje, kurios metu tiek sukuriami nauji originalūs kūriniai, tiek tie patys kūriniai, nepriklausomai nuo to, ar jie kaskart savitai interpretuojami, ar ne, laikytina kūrybine veikla“.
Konstitucinis Teismas yra pripažinęs, kad Konstitucija leidžia Seimo nariui užsiimti kūrybine veikla ir gauti už tai atlygį.
Kita vertus, Etikos komisija pabrėžė, jog Seimo nario koncertinė veikla negali tapti nuolatine privačia veikla siekiant pelno.
„Nepažeidžiau nei statuto, nei Konstitucijos. Be jokios abejonės, suvokiu tas ribas, kurios skiria tam tikrus dalykus“, – trečiadienį per komisijos posėdį sakė V. Juozapaitis.
Jis teigė, kad jo koncertinė veikla nėra nuolatinė, jis neturi sudaręs jokių ilgalaikių darbinių sutarčių dėl to. Politiko teigimu, įvairios koncertinės įstaigos, organizacijos jį kviečia kaip svečią, jis kaskart pasirašo autorinę sutartį ir ne visuomet už pasirodymą gauna honorarą.
„Mano buvimas tokiuose koncertuose grįstas sutartimi. Sutartys yra ne tik leidžiamos, o jos privalomos. Negali žmogus eiti pro šalį ir atsirasti kur nors scenoje. Tam ir yra autorinės sutartys, kurios ir numato žmogaus santykį su ta organizacija“, – aiškino V. Juozapaitis.
„Tokiais atvejais išmokamas honoraras, ką leidžia Konstitucija ir kiti teisės aktai“, – pridūrė jis.
Parlamentaro teigimu, priimdamas kvietimus sukurti kokį nors vaidmenį ar atlikti ariją jis vykdo savo pašaukimą ir pareigą.
„Be abejonės, kai dalyvauju šitose organizacijose, kaip Valstybinis simfoninis orkestras, ar kai nutinka kokį vieną spektaklį suvaidinti, be abejonės, jokio honoraro neimu. Tai nėra labdara, bet tai mano kūrybinio šauksmo patenkinimas“, – teigė operos solistas.
„Kita vertus, kai esi įvertinamas nacionaline premija, tau suteikiamas toks valstybinio masto pripažinimas, tu įsipareigoji ir visą tolesnį savo gyvenimą skleisti tai, už ką tau suteikta premija. Atsiprašau, kad turiu tai prisiminti, bet man tokia premija buvo suteikta kitados ir taip pat mane kviečia kaip Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatą“, – sakė jis.
Konservatorius apgailestavo, kad vis tenka aiškinti, jog vaidmens atlikimas yra kūrybinė veikla.
Pasak jo, tokie aiškinimaisi skaudina jį ir kaip menininką, ir kaip Seimo narį.
Etikos ir procedūrų komisijos narė, Mišrios Seimo narių grupės atstovė Rita Tamašunienė siūlė atlikti išsamesnį tyrimą dėl V. Juozapaičio koncertinės veiklos, panagrinėti jo duodamus įsipareigojimus, tokios veiklos dažnumą.
Jai pritaręs „darbietis“ Viktoras Fiodorovas teigė, kad reikėtų pasiaiškinti, kas organizuoja V. Juozapaičio pasirodymus ir kas iš to gauna naudos.
„Aš taip suprantu, kad koncertai vyksta nuolat, nepertraukiamai, šiek tiek metų pradžioje, šiek tiek – pabaigoje, bet nuolat? O pajamas už bilietus kas gauna? Dėl to ir reikalingas tyrimas“, – tvirtino parlamentaras.
V. Juozapaitis Etikos komisijai apskųstas pasirodžius anonsui, kad gruodžio 22 dieną 19 val. Valdovų rūmuose Vilniuje vyks jo jubiliejinis koncertas.
Seimo etikos sargai ne pirmą kartą nagrinėjo šio parlamentaro koncertinę veiklą. Tiek šią kadenciją, tiek praėjusią pripažinta, jog jis Seimo statuto nepažeidė.
Konstitucijoje numatyta, kad Seimo narys negali eiti kitų pareigų nei valstybinėse, nei privačiose įstaigose, organizacijose ar įmonėse. Jis taip pat negali gauti jokio kito atlyginimo, išskyrus atlygį už kūrybinę veiklą.