• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mokesčių didinimu nepatenkinti muzikantai dainomis ragino politikus nežlugdyti kūrybinių darbuotojų ir šalies kultūros. Tačiau ši muzika parlamentarų širdžių nesuminkštino.

REKLAMA
REKLAMA

Vakar prie Seimo skambėjo dainos, kalbos apie apverktiną mūsų šalies kultūros padėtį ir raginimai dar labiau jos nebloginti didinant mokesčius kūrybiniams darbuotojams. Naujoji Vyriausybė pateikė Seimui įstatymo projektą, pagal kurį autorinį honorarą gaunantys kūrėjai mokėtų didesnį pajamų mokestį ir nuo šių įplaukų pradėtų mokėti „Sodrai“. Parlamentarai šiam projektui vakar pritarė. Atlikėjai tikina, kad toks sprendimas juos sužlugdys. „Tapsime emigrantais ir eisime dainuoti į gatves“, - reziumavo dainininkas Žilvinas Žvagulis, rašoma „Lietuvos žiniose“.



Didins mokesčius, naikins lengvatas

REKLAMA

Lopyti biudžeto skyles valdantieji pasiryžę ir labiausiai socialiai pažeidžiamų visuomenės sluoksnių sąskaita. Vyriausybė ir Seimas užsimojo apkarpyti kūrybinių darbuotojų: dailininkų, rašytojų, dainininkų, aktorių, žurnalistų ir kt. atlyginimus. Šiomis dienomis Seimas svarstė, o vakar ir pritarė Vyriausybės siūlymams iš autorių honorarų nuo kitų metų atskaičiuoti nebe 15, o 21 proc. gyventojų pajamų mokestį bei panaikinti pridėtinės vertės mokesčio lengvatą bilietams, knygoms, spaudai.

REKLAMA
REKLAMA

Prie Seimo surengtoje protesto akcijoje „Mūsų nebereikia?!“ dalyvavo žinomiausi Lietuvos atlikėjai ir muzikantai. Violeta ir Vilius Tarasovai, Erica Jennings ir Jurgis Didžiulis, Andrius Mamontovas, Vytautas Juozapaitis, Irena Starošaitė, Rūta Ščiogolevaitė, Alanas Chošnau, grupės „Skamp“, „Fuego“, „Kastaneda“, NEO ir kiti vienas po kito piktinosi skubiai stumiamomis pataisomis.



Grasina emigracija

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Muzikantai skundėsi, kad Seimui palaiminus mokesčius jiems didinančias įstatymo pataisas, kai kurie jų bus priversti keisti darbus, profesiją ar net emigruoti iš šalies. „18 metų mokiausi muzikos, baigiau mokslus - noriu dirbti pagal profesiją. Gaila, kad į atlikėjus mūsų šalyje niekas nežiūri rimtai“, - apgailestavo Tarasovų šeima.

REKLAMA

Įstatymo pataisos jiems atsilieptų labai neigiamai. „Tiesiog netektume darbų, nes užsakovai nenorėtų mokėti daugiau pinigų“, - aiškino V. Tarasovienė. Vyras Vilius jai pritarė teigdamas, kad į Lietuvos muzikinį pasaulį gali grįžti „vokelių“ era. Dainininkai prognozavo, kad taip pat turėtų kilti atlikėjų pasirodymų kainos, o tuo pat metu brangtų koncertų bilietai.

REKLAMA

„Kai išgirdau, kad planuojama didinti mokesčius, pamaniau, jog tai antis, tačiau iš tiesų yra nusitaikyta į mus“, - kalbėjo operos solistas Vytautas Juozapaitis. Jis tikino suprantantis, kad krizės metu sunku visiems, tačiau meno ir kultūros atstovams - ypač. „Be kultūros galima gyventi, tai ne duona ar vanduo, tačiau tai dvasios maistas ir paskutinė viltis. Jei į kampą bus įvaryti tie, kas ją teikia - viltis ateis labai negreitai“, - perspėjo jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Podukros vietoje

Dainininkas J. Didžiulis suvokia, kad valstybei mokami didesni mokesčiai galbūt garantuotų sotesnį gyvenimą senatvėje ar nekeltų galvos skausmo ligos atveju. Tačiau, jo manymu, ekonominis sunkmetis - tam netinkamas laikas. „Reikia galvoti ne tik apie tai, kad šis sprendimas mums, muzikantams, galbūt padės išgyventi, kai sulauksime 90 metų, tačiau ir apie tai, kaip reikės gyventi per krizę“, - įsitikinęs J. Didžiulis.

REKLAMA

Atlikėjas A. Mamontovas taip pat apgailestavo, kad valdžia ketina nuskriausti ir taip podukros vietoje esančią šalies kultūrą. „Nemanau, kad kas nors sąmoningai nori žlugdyti Lietuvos kultūrą. Tiesiog į visą šį reikalą buvo pažiūrėta labai formaliai ir biurokratiškai“, - kalbėjo jis.

REKLAMA

Visiems nelengva

Premjeras Andrius Kubilius į dainininkų protestą ir skundus dėl smarkiai pablogėsiančio gyvenimo reagavo ramiai. Vyriausybės vadovas ragino juos solidarizuotis su likusia visuomene, kuri taip pat apkraunama didesniais mokesčiais. „Visi turime pasižymėti solidarumu. Būtų labai keista, jeigu vieno ar kito populiaraus dainininko tėvams pensiją mokėtų žemdirbiai arba mokytojai. Manau, kad ir patys dainininkai to nenorėtų“, - aiškino A.Kubilius.



Nereikėtų skubėti

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Buvusi socialinės apsaugos ir darbo ministrė socialdemokratė Vilija Blinkevičiūtė palaiko valdančiosios koalicijos ketinimus suteikti kūrybiniams darbuotojams daugiau socialinių garantijų - išmokas ligos atveju, motinystės, tėvystės pašalpas, senatvės pensiją. Tačiau naujosios Vyriausybės pasirinktas kelias daugiau apmokestinti honorarus V. Blinkevičiūtei atrodo ne visai tinkamas. Įstatymo pataisas, jos nuomone, buvo siekiama priimti pernelyg greitai, be didesnių diskusijų su kūrėjais ir be jokio pereinamojo laikotarpio. „Kita problema ta, kad šis reikalas nebuvo pakankamai aptartas su darbdaviais. Tai buvo būtina, kad atlyginimai kūrėjams labai smarkiai nesumažėtų“, - aiškino ji.

Roberta Tracevičiūtė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų