Konferencija prasidėjo ne itin linksma nata. Vilija Tūrienė, Nacionalinės Bočių bendrijų asociacijos pirmininkė, neslėpė nusivylimo Seimo tvarka, mat visa minia stebėtojų iki pat renginio pradžios turėjo laukti už durų.
„Mūsų žmonių neįleido anksčiau, žinokit. <...> Į mus žiūri kaip į priešus“, – pirmąkart vykstančiame renginyje teigė ji.
Visgi pristatydamos savo planus, partijos nepamiršo paminėti pensijų didinimo ateinančią kadenciją, apie tai kalbėjo kiekviena. Tačiau apie sveikatą ir eiles sveikatos įstaigose minėjo vos pusė visų partijų, o mažiausiai pasiūlymų pasigirdo dėl senjorų diskriminacijos darbo rinkoje.
Štai dažniausias partijų atstovų minėtas žodis buvo „sieksime“. Deja, tai tenkino ne visus.
„Prašau pakeisti šitą žodį į „įsipareigojame“, kitaip mes už jus nebalsuosime“, – kalbėjo senjoras iš Vilniaus bočių bendrijos Rimantas Zabarauskas iš auditorijos.
Konservatoriams atšovė: „Liekat skolingi“
Tiesa, ne visos partijos, matyt, rado ką senjorams pasiūlyti, mat Nacionalino susivienijimo ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos atstovai konferencijoje nepasirodė.
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) atstovė, Seimo narė Paulė Kuzmickienė padėkojus už kavos ir arbatos pertrauką sulaukė netikėtos replikos.
„Liekat skolingi“, – juokavo Nacionalinės Bočių bendrijų asociacijos pirmininkė.
O štai ir paminėjus, kad šios kadencijos metu pensijos augo bene 60 proc., sukėlė nemenką šurmulį. Tačiau netrukus Seimo narė pasitaisė, kad šios vis tiek turi būti didesnės, žadėjo ir mažinti eiles svaikatos paslaugoms gauti.
Liberalų sąjūdžio atstovas, buvęs Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis savo kalboje akcentavo, jog žodis senatvė „senatvės pensijų“ termine nereikalingas ir reikėtų jį panaikinti.
Liberalų sąjūdžio valdybos narė Ona Aleksiūnaitė tikino, kad geriau koncentruotis ne į pensinio amžiaus ilginimą, bet į galimybes vyresnio amžiaus žmonėms dirbti. Minėjo, kad skatins pensininkus kaupti pensijas ir taupyti.
Laisvės partijos atstovas, Seimo vicepirmininkas Vytautas Mitalas pažadų žerti neskubėjo, mat norėjo pajuokauti.
„Nebent legalę kanapę“, – sakė pažadėsiantis jis.
Visgi atkreipė dėmesį, kad senjorai turės galimybę mokytis ir dirbti visą gyvenimą, taip pat žadėjo daugiau laisvalaikio veiklų.
Sekdamas kitų partijų pasisakymus paminėjo ir kelsiantys pensijas, bet konkrečių skaičių vardyti nesiryžo.
Pažėrė kritikos esamai valdžiai
Tautos ir teisingumo sąjungos (centristų, tautininkų) atstovė Nijolė Uinskienė žadėjo pensijas pakelti 700–800 eurų, taip pat nemokamą viešąjį transportą pagyvenusiems žmonėms.
Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP), Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė pasirinko daug nežadėti, o pasidalinti savo vertybėmis. Akcentavo didintinas senjorų pajamas ir galimybę pasirinkti laisvalaikį vietoj darbo pensiniame amžiuje.
Lietuvos žaliųjų partijos atstovė Ieva Budraitė partijos programos vinį, aktualiausią senjorams, pabrėžė klimato kaitos mažinimą.
Taip pat atkreipė dėmesį į „Žaliąją mokesčių reformą“, kad visos pajamos būtų apmokęstinamos vienodai, taigi uždirbantys daugiau mokėtų didesnį procentą mokesčių.
Liaudies partijos sąrašo lyderis Eduardas Vaitkus tik patikino, kad buvusi valdžia nieko dėl senjorų nenuveikė. O jo partijos sąrašas esą ne politikai, todėl „nėra nusiteikę meluoti“. Tačiau konkrečių pažadų taip ir nepasigirdo.
„Jūs rūpinkitės Putinu, aš rūpinuosi Lietuva“, – į replikas auditorijoje atsakė E. Vaitkus.
Nevengė kritikos kitų partijų pažadams: „Nežadėkit to, kas nerealu“
Štai Regionų partijos narė, Širvintų rajono merė Živilė Pinskuvienė žadėjo pensijas pakelti iki 1500 eurų, o už kiekvieną užaugintą vaiką dar po 100 eurų pridėti prie pensijos, taip pat pas gydytojus patekti be eilės.
Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininko pavaduotoja, frakcijos seniūnė Seime Aušrinė Noreikienė žadėjo mokėti 13-ąją pensiją ir lengvatinį PVM tarifą, kad senjorai galėtų įsigyti būtinus maisto produktus su lengvata.
O štai Vilija Blinkevičiūtė sukritikavo kitų partijų pažadus didinti pensijas šimtais eurų.
„Nežadėkit to, kas nerealu“, – sakė ji.
Džiaugėsi pilna sale, priešingai nei Seimo posėdžių metu
Taikos koalicijos atstovas, Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskichas įsipareigo sukurti apie 120 tūkstančių darbo vietų, pensijas kelti tiek, kad jos būtų didesnės 10-15 proc. negu minimalus atlyginimas.
Žemaičių partijos atstovas, Lietuvos akademijos prezidentas Algimantas Kirkutis žadėjo veiklųjį ilgaamžiškumą senjorams.
Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovas, Seimo narys Linas Kukuraitis nežadėjo didelių sumų pensijoms, tik „minimalų standartą“.
Kadangi pensijos iki šiol buvo skaičiuojamos 43 proc. nuo vidutinio atlyginimo, jis pasiūlė šį procentą pakelti iki 50, taip pat sugrąžinti našlių ir šalpos išmokas bei mažinti mokesčius „Sodrai“.
Partijos „Laisvė ir teisingumas“ pirmininkas Artūras Zuokas sakė didinsiantis vidutines pensijas iki 1000 eurų, tačiau auditorijai pasiūlęs paploti, sulaukė vos saujelės senjorų plojimų. Taip pat žadėjo nemokamą viešą transportą bei mažinti mokesčius „Sodrai“ 10 proc.
Partijos „Nemuno aušra“ atstovė Agnė Širinskienė pirmiausia pasidžiaugė pilna sale, nes plenarinių posėdžių metu tokį reginį esą matydavo retai. Tikino sutvarkysianti 2-os pakopos pensijas ir žadėjo galimybę jų kaupimą nutraukti lengviau.
Vyresnio amžiaus gyventojų Lietuvoje yra apie 25 proc.
Rugsėjo 11 d., trečiadienį, 14 val. Seimo Konferencijų salėje (III rūmai) vyko konferencija „Seimo rinkimams artėjant. Kaip partijos ruošiasi atstovauti vyresnio amžiaus žmonių interesams“.
Konferencijos organizatoriai Nacionalinė Bočių bendrijų asociacija ir Lietuvos pagyvenusių žmonių asociacija.
Konferencijos tikslas – išgirsti įvairių partijų pozicijas ir ketinimus atstovauti vyresnio amžiaus žmonių interesams.
Jau sulaukem geroves valstybes kuros metu tik labiau skursta pensininkai
O esme melagiai
Nes geras pensininkas - mires pensininkas