Tada, kai 1991 metais Vilniuje nuverstas Leninas, žmonės buvo kupini vilties. Ne tik nuversti komunistinius stabus. Bet ir patys statyti savo laisvą šalį ir savo simbolius, kurie vienytų tautą. Praėjo dešimtmečiai, bet pagrindinėje aikštėje simbolių vis dar nė kvapo.
Dabar tai panašu į statybų aikštelę, tačiau pernai prasidėjus Lukiškių aikštės pertvarkai, traktoriai ir darbininkai zuiti čia turėtų nustoti iki Naujųjų. Iki šiol skelbti 7 konkursai kovotojų už laisvę atminimo ir vienybės simboliui atrinkti nuėjo perniek. Sukišta dešimtys tūkstančių eurų konkursų administravimui, bet pastatyti skulptūros taip ir nepavyko nė vienai valdžiai.
Visi šie menininkų kurti Vyčiai dalyvavo visuomenininkų konkurse, kai jie patys nusprendė imtis skulptūros reikalo, nelaukdami valdžios sprendimų. Tuomet išrinktas Arūno Sakalausko „Laisvės karys“. Konkursas kainavo apie 30 tūkstančių eurų, o pinigus tokiam Vyčiui žmonės jau buvo pradėję aukoti, nes pinigų iš Vyriausybės nuspręsta neprašyti. Skulptūrą „Vyčio paramos fondo“ nariai žadėjo pastatyti kitų metų vasario 16-tai. Tiesa, konkursas nebuvo suderintas su valdiškomis institucijomis.
Susirinkusi Vyriausybės ir savivaldybės darbo grupė nusprendė, kad Vyčio skulptūrų atranka netinka, reikia dar vienos. Ji bus aštunta iki šiol skelbta.
„Konkursas yra reikalingas, nes bet kokia privati iniciatyva neturi savyje legitimumo, neturi suteikto mandato spręsti ir priimti sprendimus. Tai gali padaryti tik Vyriausybė, ministerija ar savivaldybė“, - teigia Vilniaus vicemeras Gintautas Paluckas.
„Tai nebuvo viešai diskutuojama, viešai atrinkta, nebuvo konsultuojamasi su ta pačia visuomene, fondo atstovai lygiai tokias pat teises turės kaip ir kiti galimi autoriai dalyvauti kūrybinių dirbtuvių procese“, - prideda Vyriausybės vicekancleris Alminas Mačiulis.
Naują idėją, kuri virs skulptūra ant naujo aikštės grindinio, darbo grupės nariai žada turėti jau šiais metais. Tik tai nebūtinai bus Vytis. Visgi, vilčių, kad spėsime iki Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio šventės, mažai. Baigti skulptūrą būtent šiai dienai, pasak kultūros viceministrės, būtų gerai, bet nėra būtina.
„Primesti laisvei sprendimą, nepriimtiną daugumai, mažai kas gali būti blogiau, ypač šimtmečio proga. Jeigu konkursai nepavyksta, tai yra demokratinė forma. Mes siūlom kitokį būdą atrankos, ne tokį patį konkursą, kol kas nėra atrasta kitokių būdų demokratinei valstybei išrinkti, tai, ką ji daro už savo pinigus, negu vienokia ar kitokia atranka“, - teigia kultūros viceministrė Gintautė Žemaitytė.
Paminklas bus renkamas kitaip nei iki šiol. Tai nebus viešieji pirkimai. Dėl geriausios idėjos spręs tarptautinė komisija. Dėl „Laisvės kario“ skulptūros tinkamumo apsisprendę „Vyčio paramos fondo“ nariai tuo pasipiktinę. Sako, kad jų komisija turėjo pakankamai kompetencijos, nes joje – skulptoriai, heraldikai, istorikai, architektai, nacionalinių premijų laureatai.
Visuomenininkai žada, kad žmonių skulptūros atsiradimui dovanotus pinigus grąžins.
Išsamiau žiūrėkite TV3 žinių reportaže.