Būsimojo premjero Andriaus Kubiliaus kabinete posėdžiavusi naujoji Seimo dauguma šiandien toliau svarstė, kokių veiksmų imtis kylančiai krizei šalyje pažaboti. Koalicija kol kas nesutaria dėl mokesčių tarifo reinvestuojamam pelnui ir PVM lengvatos vaistams panaikinimo.
„Pralaimėtas ginčas“
Anksčiau iš posėdžio išėjęs Liberalų ir centro partijos lyderis Artūras Zuokas prisipažino, kad nors ir nemano, jog visos konservatorių siūlomos priemonės tinkamos, jo partijai teko pritarti siūlymams.
„Manome, kad mokesčių didinimas tada, kada žmonės ir verslas neturi iš ko mokėti, nėra pats geriausias kelias, sprendžiant šiandienines finansines ir ekonomikos problemas“, - žurnalistams sakė A. Zuokas.
Jis abejoja, kad konservatorių siūlomas mokesčių lengvatų naikinimas ir mokesčių didinimas padės įveikti šalyje kylančią krizę, tačiau, anot jo, liberalcentristai buvo priversti nusileisti.
„Žinot, mūsų balsas šioje koalicijoje yra devyni mandatai, aišku, jeigu mūsų balsas būtų ženkliai didesnis, mes, matyt, manytume, kad reikėtų elgtis kitaip“, - teigė A. Zuokas.
Kita vertus, Liberalų ir centro partijos pirmininkas pridūrė, kad šiandien sutarta, jog koalicijos partneriai sudarys naują darbo grupę jau suformavus Vyriausybę, kuri turės iš naujo analizuoti ir detalizuoti labai aiškų priemonių planą, kaip skatinti ekonomikos augimą, verslumą ir verslo aktyvumą Lietuvoje.
Nesutaria
Liberalų sąjūdžio atstovas Eligijus Masiulis sakė, jog koalicijos partneriams pavyko susitarti dėl daugelio dalykų, tačiau kol kas nenuspręsta dėl mokesčių tarifo reinvestuojamam pelnui.
„Kol kas nerandam galutinio sprendimo, ar visam reinvestuojamam pelnui, ar daliai reinvestuojamo pelno reikėtų taikyti nulinį tarifą“, - žurnalistams sakė E. Masiulis. Jis pabrėžė, jog šis klausimas yra labai svarbus visai Lietuvos verslo plėtrai ir augimo skatinimui.
Antras nesutarimas kilo dėl PVM lengvatos vaistams naikinimo. Pasak E. Masiulio, ieškoma įvairių kompensavimo mechanizmų, kad PVM lengvatų vaistams panaikinimas neatsilieptų socialiai remtiniems asmenims ir jautriausiam visuomenės sluoksniui.
Tačiau, anot E. Masiulio, nors koalicijos partneriai siekia sutarti dėl kuo tikslesnių formuluočių, galima kai kuriuos klausimus palikti netolimai ateičiai, kai bus svarstomas 2009 m. biudžetas.
Mažins finansavimą Seimui
Liberalų sąjūdžio pirmininkas pripažino, jog koalicijos partneriai daug dėmesio skyrė vakar priimtam sprendimui dėl parlamentarų atlyginimo. E. Masiulis sakė, jog koalicija siūlys priemones, kaip mokesčių mokėtojams maksimaliai sumažinti Seimo institucijos finansavimą.
Kaip galimą priemonę E. Masiulis nurodė kanceliarinių priemokų mažinimą. Pasak jo, šiuo metu nustatytas kanceliarinių priemokų dydis siekia 3800 litų. Jį galima būtų sumažinti iki 1000-1500 litų. Be to, svarstoma galimybė mažinti Seimo padėjėjų skaičių. Anot E. Masiulio, tai leistų sutaupyti 7-8 mln. litų.
Kandidatas į susisiekimo ministrus teigė, jog koalicija 12 proc. planuoja mažinti darbo užmokestį ir visai Seimo administracijai.
Tikisi šiandien parafuoti susitarimą
Būsimuoju premjeru tituluojamas A. Kubilius susirinkusiems žurnalistams sakė, jog šiandien tikimasi galutinai sutarti dėl visų vis dar esamų nesutarimų ir apie 16 val. parafuoti susitarimą dėl antikrizinių veiksmų plano.
A. Kubiliaus manymu, koalicijai pavyko rasti tinkamą formuluotę dėl reinvestuojamo pelno mokesčio tarifo. Jis pabrėžė, kad šiuo metu ruošiama galutinė šios nuostatos redakcija, tačiau atsisakė komentuoti, koks konkrečiai tarifas bus taikomas.
Pasak A. Kubiliaus, rytoj kai kurios partijos rinksis į savo posėdžius, kur, matyt, gaus įgaliojimus pasirašyti parafuotą antikrizinių veiksmų planą.
Jei viskas klostysis sklandžiai, susitarimą planuojama pasirašyti pirmadienį.
Tenkina partnerių siūlomos kandidatūros
Paklaustas, ką mano apie Algio Čapliko kandidatūrą sveikatos apsaugos ministro postui užimti, būsimasis premjeras sakė manąs, jog sveikatos srityje šis kandidatas turi visas galimybes labai greitai įgauti visos reikiamos patirties.
Kita vertus, A. Kubilius pripažino, jog tai bus pasikeitimas sveikatos apsaugos valdyme, nes pirmą kartą po ilgos pertraukos ministru siūloma skirti ne mediką, tačiau, pasak jo, „verta pabandyti nebūtinai mediko profesiją turinčiam asmeniui“ vadovauti ministerijai. Ypač todėl, kad 2009 m. koalicija planuoja imtis labai ryškių permainų sveikatos apsaugos sistemoje.
Paklaustas, ar Tautos prisikėlimo partija (TPP) pateikė savo kandidatus į jiems tekusių ministerijų vadovų postus, A. Kubilius teigė žinąs galimų kandidatų pavardes, tačiau negalįs jų atskleisti, nes negavo tokių įgaliojimų iš TPP. A. Kubilius pasakė tik tiek, kad pasiūlytus kandidatus, tarp kurių yra ir anksčiau neskelbtų pavardžių, dar ketina aptarti su TPP pirmininku Arūnu Valinsku ir vėliau šias kandidatūras pateikti prezidentui.
LSDP: krizės pasekmes bus bandoma įveikti neturtingųjų sąskaita
Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcija Seime teigia, kad A. Kubilius dabartiniais veiksmais prieštarauja savo paties žodžiams. Pasak jų pareiškimo, konservatorių lyderis dar neseniai aiškino, kad pagal ekonomikos teoriją iš ekonominės duobės valstybė gali pakilti tik mažindama mokesčius. „Deja, kaip ne kartą konservatoriams yra nutikę, žodžiai ir darbai skiriasi“, - teigia LSDP frakcija.
Ketinimus didinti PVM iki 20 procentų socdemai vadina „dar vienu smūgiu neturtingiausiems šalies gyventojams, visų pirma, pensininkams ir neįgaliesiems, nes didinti pensijų ir socialinių išmokų neketinama“. Anot jų, toks žingsnis esą blogins visų mažas pajamas gaunančių žmonių padėtį, nes brangs kasdienio vartojimo prekės.
LSDP skeptiškai nusiteikę ir pažadų dėl gyventojų pajamų mokesčio sumažinimo atžvilgiu. „Tokie konservatorių sprendimai tik didins socialinę atskirtį“, - teigiama pareiškime.
Socialdemokratai piktinasi, kad valdančioji koalicija žada didinti ne tik bendrą PVM tarifą, bet ir naikinti šio mokesčio lengvatas atskiroms prekėms ir paslaugoms. Pasak jų, dėl šių lengvatų panaikinimo esą 14 proc. brangs maisto produktai, bilietai į teatrą, kiną, sporto varžybas, knygos, laikraščiai ir žurnalai.